Być rodzicem i nie skonać

Tłumaczenie: Robert Sławińscy
Wydawnictwo: W.A.B.
The Idle Parent
dzieci, wychowanie, rodzicielstwo
joly_fh

Tom Hodgkinson, ojciec trojga dzieci, dzieli się swoim życiowym doświadczeniem. W poprzednich książkach pokazał, jak być leniwym i jak być wolnym. Teraz udowadnia, że wcale nie trzeba zapełniać dzieciom czasu od rana do wieczora, żeby wychować je na szczęśliwych i samodzielnych ludzi. Przeciwnie! Trzeba im dać święty spokój i dużo przestrzeni. Autor pisze między innymi o niepotrzebnych...

Autor pisze między innymi o niepotrzebnych zabawkach, bezsensownych wypadach rodzinnych i ogłupiających programach telewizyjnych. A także o alternatywnych formach edukacji i o tym, dlaczego warto jak najczęściej przebywać z przyjaciółmi, śmiać się i po prostu cieszyć się życiem, zamiast zamartwiać się kolejnymi problemami.
Hodgkinson nie byłby sobą, gdyby nie podparł się autorytetami. Nawiązuje do Locke'a, Rousseau i Lawrence'a, których poglądy na wychowanie okazują się zaskakująco aktualne. Przytacza też anegdoty z własnego życia rodzinnego. A wszystko to przedstawia z ogromnym poczuciem humoru i dystansem.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2013

źródło okładki: www.wab.com.pl

Kachusek | 2015-12-16
Przeczytana: 15 grudnia 2015

Przeczytałam poradnik w jeden wieczór, niestety nie do końca przemawia do mnie amerykański styl w jakim ta książka jest napisana. Ogólnie można podsumować całość jednym zdaniem - "wyluzujmy, nie nadskakujmy dzieciom, włączajmy je do prac domowych i bawmy się z nimi ile się da". Tyle to i ja wiem ;)

książek: 1960
Asia-Polihymnia | 2013-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2013

Uważam, że trzeba tę książkę czytać z dużym przymrużeniem oka, a wtedy wyciągnie się z niej to co tam najważniejsze. Rodzicielstwo (i życie w ogóle) ma nam dawać radość, nieść szczęście i być, ogólnie rzecz biorąc, przyjemne. A żeby tak było musimy odnaleźć swój własny sposób na bycie dobrym rodzicem - nie zaniedbywać dzieci, ale nie męczyć ich nadmiarem opieki, dawać im swobodę, a od dzieci uczyć się życia tu i teraz i czerpania przyjemności z drobiazgów codzienności. Dzięki temu my będziemy bardziej wyluzowani, a szczęśliwi, a nasze dzieci nie zatracą swojego dziecięcego zachwytu nad światem.

Kama86 | 2016-08-09
Przeczytana: 27 lipca 2016

Kupiłam tę książkę w przekonaniu, że moje poglądy są dalekie od tych głoszonych przez Hodgkinsona. W trakcie lektury jednak okazywało się, że w wielu aspektach się zgadzamy, w niektórych autorowi udało się mnie przekonać.
Swoje poglądy autor zestawia z przykładami z literatury pięknej i fachowej oraz ilustruje przykładami z życia. Nie brakuje zatem humorystycznych anegdot oraz gorzkich refleksji znanych chyba każdemu rodzicowi.
Na pewno nie zostanę rodzicem na luzie, ale po przeczytaniu tej książki nabrałam dystansu.

Gosia Kowalczewska | 2014-04-28
Na półkach: Przeczytane, Dzieciowo

Poradnik dla leniwych rodziców - tak w skrócie można opisać tę książkę. Garść przemyśleń autora, które sprawiają, że zaczynasz myśleć: wyluzuj, wychowanie dzieci to nie musi być męczarnia. Do tego namawia autor. Niektóre jego porady są trafne i warto wcielić je w życie - np. dać dzieciom więcej swobody - nauczą się samodzielności i będziemy mieć więcej spokoju, pierwsze lata życia są tak ważne, że nie warto się zaharowywać w pracy, ale pracować tylko tyle, ile naprawdę jest konieczne i resztę czasu spędzać z dziećmi. Inne refleksje, np. ta o odpuszczeniu sobie wyjazdów z dziećmi, bo to jest męczące i w domu też może być fajnie, uważam za przesadzone. Autor, chyba po prostu nie znalazł metody na miłe wakacje z dziećmi poza domem i dlatego do nich nie namawia. No cóż, kolejny poradnik, który warto przejrzeć i wziąć sobie to, co uważamy za wartościowe, a o reszcie zapomnieć :)

Weranda | 2013-11-17
Przeczytana: 10 listopada 2013

To druga książka tego autora, którą przeczytałam i uważam, że jest przykładem na to jak postępować aby nie zwariować. Tu sprawa dotyczy dzieci i może nie ze wszystkim co zostało powiedziane w tej książce mogę się zgodzić, ale całość potwierdza moje podejście - zachowajmy zdrowy rozsądek we wszystkim co robimy.
A poza wszystkim, ponieważ jestem leniwa to podzielam zdanie autora, w kwestii dążenia do takiego zajmowania się dziećmi i organizowaniem mi czasu i przestrzeni aby zostało jeszcze miejsce na nasze przyjemności i nic nie robienie.

Angelika | 2016-09-17

Książka jest zbiorem doświadczeń ojca trójki dzieci, czyta się ją lekko i bardzo szybko. Myślę, że można z niej wybrać to, z czym się sami zgadzamy bo przecież każdy ma inny świat wartości, z pewnością nie traktowałabym jej jako wspaniałego podręcznika do wychowywania dzieci. Autor ma wiele racji i dobrych spostrzeżeń, wyciąga mądre są wnioski na temat dzisiejszego konsumpcjonizmu. Dzieci nie potrzebują przecież miliona zabawek, bezcenny jest dla nich spędzony z rodzicami czas. I o tym nie należy zapominać.

Anna Malina | 2018-04-30
Mateusz | 2017-10-20