The Graveyard Book

The Graveyard Book
groza horror fantastyka
angielski
Chomir

When a baby escapes a murderer intent on killing the entire family, who would have thought it would find safety and security in the local graveyard? Brought up by the resident ghosts, ghouls and spectres, Bod has an eccentric childhood learning about life from the dead. But for Bod there is also the danger of the murderer still looking for him - after all, he is the last remaining member of...

Brought up by the resident ghosts, ghouls and spectres, Bod has an eccentric childhood learning about life from the dead. But for Bod there is also the danger of the murderer still looking for him - after all, he is the last remaining member of the family.

A stunningly original novel deftly constructed over eight chapters, featuring every second year of Bod's life, from babyhood to adolescence. Will Bod survive to be a man?

źródło opisu: http://www.bloomsbury.com/uk/the-graveyard-book-9780747594802/

źródło okładki: http://www.bloomsbury.com/uk/the-graveyard-book-9780747594802/

Villiana | 2017-09-29
Przeczytana: 29 września 2017

Kolejne moje spotkanie z panem Gaimanem nie było, niestety, specjalnie udane. Książka miała ciekawy pomysł i początek mnie wessał, ale później zabrakło dla mnie tego czegoś, co by mnie zachwyciło. Twórczość autora, poza serią Sandman, która jest świetna, kształtują się u mnie zawsze gdzieś w okolicach siódemki. Myślałam, że może właśnie „Księga cmentarna” czymś się przebije, ale niestety okazała się dla mnie najsłabsza ze wszystkiego, co czytałam do tej pory.

Pewna rodzina zostaje zamordowana, przy życiu pozostaje jedynie mały chłopiec, który trafia na pobliski cmentarz. Czy znajdzie tam schronienie? Bo jego prześladowca nie zamierza odpuścić.

Jak już wspomniałam wcześniej, pomysł był intrygujący. Dziecko, na cmentarzu, poznaje świat zamieszkujących tam istot. Kiedy pojawia się dziewczynka, robi się jeszcze ciekawiej. Do tego atmosfera tajemnicy, kim są prześladowcy i dlaczego zamordowali rodzinę chłopca i dlaczego chcieli zabić również jego? A później straciłam entuzjazm,...

Nina | 2017-09-26
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2017
Przeczytana: 26 września 2017

'Kiedy małemu dziecku udaje się uciec przed mordercą zamierzającym zabić całą rodzinę, kto mógłby przypuszczać, że schronienia udzieli mu miejscowy cmentarz? Wychowany przez zamieszkujące go duchy, zjawy i widma, Nik musi uczyć się życia od umarłych. Ale wciąż grozi mu niebezpieczeństwo, bo morderca nie ustaje w wysiłkach, żeby dokończyć swoje zadanie...' Tyle możemy wyczytać z opisu wydawnictwa. Brzmi interesująco? Niekoniecznie... Powiem Wam jednak coś - jeśli opis was nie zaintryguje, nie sugerujcie się nim proszę. Tę książkę po prostu trzeba przeczytać :) Ja wiem, że jest skierowana do czytelnika znacznie ode mnie młodszego, nie wiem tylko, czy ten młodszy ktoś miałby tyle samo radości z czytania, ile miałam ja. W Księdze cmentarnej nie ma nic banalnego, nic nudnego, nic oczywistego. Jest za to świat duchów, świat zmarłych, ale jakiż to jest świat! Któż by przypuszczał, że tyle się tam może dziać :) Ja jestem zachwycona i już biorę się za poszukiwanie innych książek autora.

"Ty jesteś żywy, Nik. To znaczy, że masz nieskończony potencjał, możesz zrobić, co tylko zechcesz, stworzyć, co zechcesz, marzyć, o czym zechcesz. (...) Gdy umrzesz, to wszystko przeminie. Dobiegnie końca."

Lubię dziwne książki, a ta właśnie taka jest - magiczna, momentami absurdalna i groteskowa, z elementami czarnego humoru. I nie da się jej łatwo zaszufladkować... Ma w sobie mnóstwo nietypowych i oryginalnych elementów, a przy tym naprawdę porządnie trzyma w napięciu. Ma też tajemnicę, która wyjaśni się dopiero na końcu - dlaczego ktoś chce zabić małego chłopca, tak samo jak zamordował całą jego rodzinę?

Nik Owens schronił się na cmentarzu, a umarli stali się jego rodziną. Nie jest wcale strasznie - jest miło, ciepło i zdecydowanie...rodzinnie. Duchy troszczą się o niego jak o własne dziecko i nie jeden raz ratują mu życie. Jednak żywy nie może mieszkać wśród martwych już na zawsze - Nik musi kiedyś wyjść do świata... Ale jak to zrobić, kiedy zabójca wciąż na niego poluje?

Ta...

lacerta | 2016-02-25
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 25 lutego 2016

Po tylu zachwytach i pochlebnych opiniach "Księga cmentarna" wręcz ciągnęła mnie do siebie. Mój wielki zapał i zachwyt szybko minął.
Pomysł był bardzo ciekawy i z wielkim zapałem podeszłam do lektury. Zapał minął mi nadzwyczajnie szybko. Rozdziały ciągnęły się w nieskończoność, a akcja nie potrafiła mnie zainteresować. Do końca dotarłam już bardzo znudzona i doszłam do wniosku, że wiele scen zostało zbędnie wydłużonych, te zaś istotne i ciekawe minęły szybko, a i one nie pozostawiły jakiegoś szczególnego wrażenia.

Ogólnie, nie rozumiem o co tyle szumu. Ja nie poczułam grozy, a cała opowieść była dla mnie zwyczajną, niezbyt wciągającą bajką. Może gdybym była młodsza bardziej by mnie wciągnęła. Teraz jedynie zirytowała i znudziła.

MountainTobacco | 2014-02-02

Wyobraźmy sobie, że naszym dziecinnym domem nie jest uroczy domek z ogródkiem, ale cmentarz. A naszymi sąsiadami ghule i cudaczne duchy... Wszystko to byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że osobiście mam problem z adresatem tej opowieści. Głównym bohaterem jest chłopiec, ale czytając tę opowieść nie przyszłoby mi do głowy, że jest to opowieść skierowana dla dzieci... Z kolei jak na historię dla dorosłych czegoś mi tutaj brakowało... A jednak sama idea takiego bohatera jest wyśmienita i warto przeczytać tą opowieść chociażby po to, żeby zmienić perspektywę widzenia. Wyśmienity styl pisania Gaimana pozwala nam bez przeszkód stać się na chwilę kimś innym, postawionym w zupełnie absurdalnej sytuacji.

Estera | 2017-02-21
Przeczytana: 20 lutego 2017

Jak ja dawno nie trzymałam w ręku tak pięknie wydanej książki... "Księga cmentarna" jest cudownie wydana, patrzenie na nią i gładzenie kartek to czysta przyjemność. A historia opisana w tej książce jest równie znakomita.

Pewnej mglistej nocy na cmentarzu zjawia się mały chłopiec. Po chwili zjawia się jego zamordowana chwilę wcześniej matka, błagając duchy niewielkiego cmentarza o opiekę nad jej synem. Po długich dysputach duchy podejmują decyzję i postanawiają wychować chłopca oraz chronią go przed mordercą, który nie spocznie, dopóki nie zabije Nikta, ponieważ takie imię nadały chłopcu duchy.

"Księga cmentarna" to świetna książka, o ciekawej fabule. Napisana niezwykle lekko, zważywszy na fakt, że większość bohaterów tej książki jest od dawna martwa. Powieść szybko się czyta, a lektura dostarcza przyjemności. To znakomita pozycja dla osób poszukujących książki, przy której się odprężą. Gorąco polecam.

Agata | 2015-11-29
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 27 listopada 2015

Po książkę sięgnęłam pod wpływem impulsu. Nigdy nie czytałam książek Neila Gaimana i nie wiedziałam nawet o czym są. Biorąc do ręki "Księgę Cmentarną" wiedziałam jedynie, że jedna z YouTuberek jest wierną fanką autora tej książki. Stwierdziłam, że nie zaszkodzi spróbować i jak się okazało była to najlepsza decyzja jaką podjęłam. Wciągająca fabuła, jedyne w swoim rodzaju dorastanie, tajemniczość, zaskakujące zakończenie oraz ujmujący bohaterowie. To wszystko sprawiło, że naprawdę polubiłam tę powieść i coś czuję, że dogłębnie zapoznam się z twórczością Neila Gaimana. Polecam!

Mają zmarli w niedzielę ten pośmiertny kłopot,
Że w obczyźnie cmentarza czują się - bezdomnie -
A lubią noc tę spędzać popod mgłą lub popod
Wiecznością, co się w jarach gęstwi nieprzytomnie.

Maria z Bzówka - wygody wspomina izdebne,
Słońce - w łóżku, wiatr - w sieni - i ogród macierzyn,
Gdzie było tyle w radość uchodzących ścieżyn,
A wszystkie takie - trafne i drzewom - potrzebne!...

Żebrak, co się zadławił na śmierć krztyną chleba -
Kijem niegdyś wędrownym obłędnie się babrze
W nieodgadle błękitnym - pełnym Boga - chabrze,
By zeń dla snu wiecznego wydłubać - źdźbło nieba.

Mnich, co po to byt ziemski tłumił bez szemrania,
By pędzić żywot wieczny w sposób nienaganny -
Kreśli palcem na próchnie list do panny Anny
Z życzeniami rychłego w kwiatach -zmartwychwstania.

Panna Anna udaje, że jest - w bezżałobie
I biorąc na kolana młodą mgłę - pieszczochę -
Ukradkiem z pajęczyny tka zwiewną pończochę
Dla brzozy, co tkwi boso na kochanka grobie.

A opodal - mniej więcej naprzeciw...

Łukaszo | 2017-08-10

Nad cmentarnym wzgórzem zapada zmierzch. Do ów cmentarzyska dociera malutki chłopiec, którego rodzinę zamordowano. Chłopiec trafia pod opiekę mieszkańców nekropolii. Stara się przeżyć i uczyć od swoich nauczycieli. I wszystko było by w porządku gdyby nie fakt, że jego opiekunowie już od dawna nie żyją. Są martwi, ale i martwi potrafią okazać przywiązanie i miłość. Tymczasem zbliża się zagrożenie...

Uwielbiam twórczość Neila Gaimana. Są one pełne nostalgii za dzieciństwem, pełne odkrywania tego co na pierwszy rzut oka niewidoczne i baśniowego klimatu. W "Księdze Cmentarnej" Gaiman po raz kolejny zabrał mnie w podróż do świata bajek i historii opowiadanych przy ognisku, które bezkompromisowo zderzają się z mrokiem ukrytym w życiu. Co prawda książka skierowana jest bardziej do dzieci czy młodzieży, ale sądzę, że raczej dla...

enedtil | 2010-04-12
Przeczytana: listopad 2008

Fantastyczna. Wciągnęła mnie bez reszty. Trzymająca w napięciu, z mrocznym poczuciem humoru, bardzo dobrą fabułą, dziejąca się w magicznym miejscu, jakim jest stary cmentarz pełen 'życia'. Zdecydowanie polecam.

Śmierć
    Neil Gaiman, Dave McKean, Mike Dringenberg, Malcolm Jones III, Mark Buckingham,...
    Sandman: Przebudzenie
    Neil Gaiman, Charles Vess, Michael Zulli, Jon J. Muth
    Sandman: Koniec Światów
    Neil Gaiman, Steve Leialoha, Mark Buckingham, Dick Giordano, Tony Harris,...