Wielki nieznajomy

klasyka
Wydawnictwo Literackie
1988-01-01
1988-01-01
Krynica powieść społeczna powieść obyczajowa miłość

Jestem pod ogromnym wrażeniem tej książki Kraszewskiego.
Styl autora zaczyna coraz bardziej mi się podobać. Historia z XIX wieku zabiera nas do górskiej Krynicy (do wód) i ukazuje nam losy nietuzinkowych bohaterów. W książce znajdziemy bowiem szlachtę, górali, obcokrajowca, plebs, a to wszystko w owianych ogromną tajemnicą okolicznościach. Historia zaczyna się w pensjonatach krynickich przy udziale wypoczywającej tam szlachty. Do miasteczka przybywa tajemnicza osoba Pana Pilawskiego, który z ogromnym staraniem ukrywa swoją tożsamość. Widać, że źle czuje się w towarzystwie szlachty, jednak wrażenie robi na nim kobieta poznana w podróży, która niesamowitym trafem również wypoczywa w Krynicy. Pozostała część gości próbuje odgadnąć tożsamość tajemniczej osoby, jednak nie udaje im się ta sztuka. W tle historii mamy zawiązanie się miłości pomiędzy głównym bohaterem, a panią Elwirą, którą o dziwo dręczą podobne do Pilawskiego sekrety. Zakończenie powieści jest tak zadziwiające i niesamowite, a przy tym niezwykle realne, że wypada jedynie pokłonić się autorowi.
Plusem książki jest realność bohaterów. Autor ukazuje szlachtę polską z całością ich wad i przywar. Odnajdziemy w niej sobiepaństwo, niepopartą niczym prócz pochodzeniem dumę, intrygi, wścibstwo i wiele innych. Książka nie jest w żadnym wypadku nudna. Dla mnie niezwykle ciekawym było połączenie entourage Krynicy z wielkomiastowymi ludźmi z ogromnymi majątkami. Co do minusów - to będąc szczerym nie dostrzegam znaczących. Jedynym to jak w przypadku innych powieści autora są wtrącenia obcojęzyczne i konieczność wertowania książki w celu odnalezienia ich znaczenia. Jest to jednak minus całkowicie akceptowalny.
Reasumując - książkę na pewno warto przeczytać. Styl autora jest niezwykły. Sama historia i bohaterowie również są bardzo dobre. Myślę, że osoba lubująca się w historii polskiej szlachty XIX wieku nie będzie zawiedziona lekturą tej książki. Nie powinien zawieść się czytelnik, który oczekuje ciekawej i dosyć prostej historii. Szczerze zachęcam do twórczości Kraszewskiego bo w istocie jest ona bardzo dobra.

Jestem pod ogromnym wrażeniem tej książki Kraszewskiego.

Rok 1866, trwa wojna prusko-austriacka. Do Krynicy przyjeżdża tajemniczy i ubrany z angielska młody pan, który wyraźnie izoluje się od towarzystwa. Jednocześnie do tego samego hotelu, przybywa niejaka pani Domska z córką, która utrzymuje stosunki jedynie z owym "Wielkim nieznajomym". Dla znudzonych i ciekawskich kuracjuszy staje się jasne, że kryją oni jakąś tajemnicę.
Przyznaję, że miałam mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki. Zajmujące były retrospekcje głównych bohaterów, zebrane u wód (i nie tylko) różne "typy", bardziej lub mniej złożone, wycieczka w Tatry z Anglikiem, pojedynek i jego następstwa. Co natomiast najbardziej rozczarowuje to irytująca małostkowość, która wychodzi z niektórych bohaterów, to jak niewielu z nich daje się lubić, oraz, w moim przypadku, zakończenie, choć trzeba przyznać że jest dość zaskakujące.
Dodać należy, że "Wielki nieznajomy" był, obok kilku innych powieści Kraszewskiego (m.in. Z dziennika starego dziada, Roboty i prace, Ada) inspiracją Prusa przy tworzeniu "Lalki".

Książki Kraszewskiego czytałam dość dawno temu. Bardziej podobały mi się powieści obyczajowe niż historyczne.

• Klasyka
  • Przeczytane dawno temu
  • Leżą na półce
  • Typ A: Literatura piękna
  • Koszyk
  • Czekające
  • Obyczajowe

Dodaj cytat z książki Wielki nieznajomy