Niebezpieczne dziedzictwo. Rywale Tudorów i mroczne sekrety Tower

A Dangerous Inheritance: A Novel of Tudor Rivals and the Secret of the Tower
Anglia, powieść historyczna
historyczna
joly_fh

„Niebezpieczne dziedzictwo” to dramatyczna historia dwóch młodych kobiet, które dzieli kilkadziesiąt lat, lecz łączy intrygująca tajemnica najsłynniejszej zbrodni w historii Anglii.Lady Katarzyna Grey przeżyła w swym młodym życiu ogromną tragedię. Jej starsza siostra, lady Jane Grey, została ścięta za bezprawne przyjęcie korony Anglii. Teraz zaś, wybierając zakazaną miłość, Katarzyna ryzykuje gniew swojej potężnej kuzynki – królowej Elżbiety I – dla której jest jedynie rywalką pragnącą pozbawić ją korony. Historia Katarzyny przeplata się z wcześniejszymi dziejami dalekiej krewnej, Kate Plantagenet, nieślubnej córki króla Ryszarda III. Kate kocha ojca, jednak na królewskim dworze sprawy przybierają niepomyślny obrót i niebawem zaczynają do niej docierać straszliwe pogłoski, które mogą obrócić wniwecz wszystko, co jest jej bliskie. Podobnie jak Katarzyna Grey, Kate zakochuje się w mężczyźnie, którego nie może poślubić. Tymczasem okoliczności zmuszają ją do podjęcia – jak się okaże – niebezpiecznej misji, której celem jest odkrycie prawdy o losie kuzynów zwanych królewiczami z Tower. A czas nie sprzyja żadnej z bohaterek.

W swojej powieści Alison Weir błyskotliwie łączy fakty historyczne z fikcją literacką i na kanwie rzeczywistych wydarzeń snuje fascynującą opowieść, od której nie sposób się oderwać.

źródło opisu: Astra, 2011

źródło okładki: www.sklepwydawnictwoastra.pl

allison | 2016-06-20
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 18 czerwca 2016

Cenię i lubię powieści historyczne, które czyta się za zaciekawieniem nawet wówczas, gdy zna się losy postaci i ich finał. Tak jest i w przypadku "Niebezpiecznego dziedzictwa" - główne bohaterki nie były dla mnie niespodzianką, ale śledziłam ich losy z zapartym tchem, gdyż autorce udało się stworzyć porywającą opowieść o dwóch kobietach, które dzieli kilkadziesiąt lat, ale łączy bardzo wiele.
Od początku czytelnik zastanawia się, co wspólnego mają ze sobą Katarzyna Grey i Kate Plantagenet, a gdy odkrywa te związki, jego ciekawość wzrasta jeszcze bardziej.

"Niebezpieczne dziedzictwo" to powieść o żądzy i mechanizmach władzy, ale także o miłości, przyjaźni i obyczajowości Anglii XV i XVI wieku. Doskonale odmalowane zostało życie dworskie wraz z jego nieodłącznymi intrygami, tajemnicami i plotkami.
W tym niebezpiecznym świecie trudno jest odnaleźć się kobietom, które żyją w cieniu mężczyzn i traktowane są nawet przez najbliższych w sposób przedmiotowy, jak towar, który można...

wiejskifilozof | 2017-11-26

Kiedy,wypożyczyłem z biblioteki.Bałem się,czy zdołam przeczytać.Czy,mnie nie przerazi.
Gruba,dość duża księga.A okazała się,być lekką i przyjemnie napisaną.
Historia dwóch kobiet,oraz ich otoczenia.
W dawnej Anglii,mimo.Że,duża to łatwo napisana i warto przeczytać.
Można,się wiele dowiedzieć o historii Anglii.

| 2014-02-08

Czy lubicie Philippe Gregory? Czy ciekawi Was okres rządów Yorków i Tudorów przedstawiony w jej powieściach? Czy ona sama jest dla Was fascynującą pisarką umiejętnie wprowadzającą w burzliwą historię Anglii? Jeśli tak, to tym razem sięgnijcie po inną autorkę - Alison Weir. Przeczytajcie jej wersję wydarzeń, czasami tych samych, za to widzianych oczami zupełnie innych bohaterów, pozornie nieistotnych. I uwaga! Po lekturze, ze zdziwieniem możecie stwierdzić, że na literackim rynku jest ktoś, kto z powodzeniem może zagrozić pozycji Gregory jako mistrzyni powieści historycznych. Bo oto przed Wami autorka, które pisze nie tylko równie dobrze, ale może i lepiej.

Powieści traktujących o Tudorach jest ostatnimi czasy wiele, czujemy przesyt od wałkowania tych samych tematów, wydarzeń i postaci przez liczną rzeszę pisarzy. Czy zatem można się spodziewać czegoś nowego, co nas zaskoczy i zainteresuje? Właśnie to udało się Alison Weir, bo w ciekawy sposób przedstawiła nam fakty znane już...

Iwona | 2014-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dwie Katarzyny. Katarzyna Plantagenet, nieślubna córka króla Ryszarda III i Katarzyna Grey, siostra Lady Jane Grey, wtrąconej przez królową Marię I do Tower i tam straconej.
Alison Weir, autorka tej powieści historycznej, wykorzystała ciekawy zabieg w opisaniu losów jednej i drugiej bohaterki. Narracja prowadzona jest dwutorowo - opowieść Katarzyny Grey przedstawiona w pierwszej osobie, przeplata się z historią żyjącej około siedemdziesięciu lat wcześniej Kate. I chociaż jest to zabieg interesujący, czasem przejście do kolejnego rozdziału wymagało zatrzymania się na chwilę i nieco spowalniało lekturę. Mnogość postaci historycznych, często noszących podobne imiona, zmieniających swoje zapatrywania polityczne i religię w zależności od panującego właśnie władcy i z powodu wszechobecnego strachu, bo każde posądzenie o zdradę groziło wtrąceniem do Tower i szafotem, również zmuszała do przerwania lektury i "ułożenia" sobie wszystkiego w głowie. Co chwilę zaglądałam do drzew...

grażyna | 2015-06-21
Przeczytana: 2015 rok

W następnej książce Alison Weir poznajemy historię rządów Elżbiety I z perspektywy Katarzyny Grey siostry Jane Grey najkrócej panującej królowej koronowanej na dziesięć dni, a potem straconej przez Marię I za zdradę. Książka napisana dwutorowo gdyż oprócz Katarzyny poznajemy losy innej Katarzyny Plantagenet. Pomimo, że dzieli te kobiety kilkadziesiąt lat obie łączy to, że obie bardzo zainteresowane są odgadnięciem zagadki zniknięcia synów Edwarda IV, Ryszarda i Edwarda.
Jak wcześniejsza książka tej autorki zauroczyła mnie tą opowieścią więc z chęcią sięgnę po następną pozycję tej autorki. Polecam.

Liza | 2014-10-26
Przeczytana: 26 października 2014

I oto kolejna książka historyczna osadzona w czasach Tudorowskiej Anglii, która tym razem dwutorowo przedstawia życie dwóch bohaterek, które wprawdzie dzieli kilkadziesiąt lat, lecz łączy duch tajemnicy najsłynniejszej zbrodni w historii Anglii- zniknięcia książąt z Tower.

Kate Plantagenet, mimo, że była nieślubną córką króla Ryszarda III, do pewnego czasu jej życie było bajką, gdy mieszkała z rodziną swojego ojca. Ale to wszystko się zmienia, gdy Ryszard III zostaje Lordem Protektorem, a potem królem. Plotki, spiski, oskarżenia o tyranię, aż w końcu tajemnicze zniknięcie jej kuzynów z Tower. Kate uwielbiała ojca, podziwiała go, wierzyła w jego dobroć i uczciwość, jednak miała wątpliwości- kalumnie stały w sprzeczności z noszonym w sercu jego dobrym wizerunkiem, to wszystko sprawiło, że podjęła się ryzykownej misji, by odkryć prawdę. Nieszczęśliwa zakochana, jednak musiała wyjść za innego, który to po śmierci króla w bitwie, przechodzi na stronę Henryka Tudora. Kate czuje się...

venicet5 | 2014-03-18
Przeczytana: 18 marca 2014

Pozycja zdecydowanie dla wszystkich fanów Philippy Gregory.Przełom panowania Plantagenetów i Tudorów.Napisana pięknym ,"soczystym" językiem.Jednak odradzałabym czytelnikom zaczynającym "przygodę" z historią Anglii w tym okresie.Raczej dla osób zorientowanych już nieco.Można się pogubić od mnogości postaci i ich koligacji.

Emerald | 2017-04-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Ciekawy pomysł, żeby połączyć te dwie bohaterki przez historię książąt z Tower. Dobrze się czyta, tym bardziej, że obie postaci raczej nie należą do głównego nurtu zainteresowania pisarzy (którzy piszą o Plantagenetach i Tudorach).

Justyna_78 | 2015-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2015

Warto, polecam miłośnikom Gortnera, Gregory, ja z wielką przyjemnością znów dałam się wciągnąć w historię przedstawioną przez Panią Weir, jest to moja druga książka tej autorki.
Zrobiłam sobie małą przerwę od Tudorów i trochę na początku wolniej musiałam czytać żeby nadążyć za akcją, liczbą postaci etc. ale "Niebezpieczne dziedzictwo" jak zwykle w przypadku lektur gdzie autor bardzo umiejętnie lawiruje pomiędzy tym co prawdziwe a tym co fikcyjne, nie można się nudzić.
Historia Katarzyny Grey poprzeplatana z dziejami dalekiej krewnej - Kate Plantagenet, nieślubnej córki króla Ryszarda III plus próba rozwiązania słynnej zagadki o losie dwóch małych królewiczów z Tower, ja czytałam z zainteresowaniem, trudno mi było odłożyć książkę na półkę.
Polecam fanom historii, Tudorów, atmosfery królewskiego dworu.

Numerka | 2014-07-24

Dwie Katarzyny, księżniczki, ofiary plitycznych zawirowań na królewskim dworze, ofiary swoich własnych uczuć i bezwzględnych dążycieli do przejęcia tronu. Książka szeroko opiera się na historycznych faktach, ale nie stanowi tylko i wyłącznie suchego przekazu tamtych czasów. Polecam dla każdej kobietki lubiącej pospacerować od czasu do czasu po pełnym intryg królewskim dworze.