Zgłosuj na książki roku 2017

Matematyka współczesna - 12 esejów

Wydawnictwo: Wydawnictwa Naukowo-Techniczne
9788320404568
matematyka, współczesna, esej
Havana

Roman Duda: Przedmowa do wydania polskiego Jacob T. Schwartz: Przedmowa do wydania amerykańskiego (przeł. Józef Łukaszewicz) Lynn Arthur Steen: Matematyka dzisiaj (przeł. Józef Łukaszewicz) Część I - Allen L. Hammond: Matematyka – nasza niedostrzegalna kultura (przeł. Józef Łukaszewicz) Część II - Ian Richards: Teoria liczb (przeł. Jerzy Browkin) - Jonathan L. Alperin: Grupy i...

Roman Duda: Przedmowa do wydania polskiego
Lynn Arthur Steen: Matematyka dzisiaj (przeł. Józef Łukaszewicz)

Część I

Część II

- Ian Richards: Teoria liczb (przeł. Jerzy Browkin)
- Jonathan L. Alperin: Grupy i symetria (przeł. Jerzy Browkin)
- Roger Penrose: Geometria wszechświata (przeł. Andrzej Krzywicki)
- Philip D. Thompson: Matematyka meteorologii (przeł. Andrzej Krzywicki)
- Kenneth Appel, Wolfgang Haken: Zagadnienie czterech barw (przeł. Jerzy Kucharczyk)

Część III

- Ronald L. Graham: Kombinatoryczna teoria szeregowania (przeł. Jerzy Kucharczyk)
- David S. Moore: Analiza statystyczna danych doświadczalnych (przeł. Józef Łukaszewicz)
- Martin Davis: Czym jest obliczanie? (przeł. Jerzy Kucharczyk)
- Jacob T. Schwartz: Matematyka jako narzędzie do wyjaśniania zjawisk ekonomicznych (przeł. Józef Łukaszewicz)
- Frank C. Hoppensteadt: Matematyczne aspekty biologii populacyjnej (przeł. Józef Łukaszewicz)

Część IV

- Felix E. Browder, Saunders Mac Lane: Doniosłość matematyki (przeł. Barbara Osuchowska, Władysław M. Turski)

O autorach (przeł. Barbara Osuchowska, Władysław M. Turski)
Do dalszego czytania
Skorowidz

Jędrek | 2015-05-29
Przeczytana: 28 grudnia 1983

Książka jest bardzo ciekawa, bo opisuje zastosowania matematyki, zwłaszcza z użyciem metod informatycznych. Artykuły pisane są przez wybitnych specjalistów. Rewelacyjny jest artykuł Grahama o kombinatorycznej teorii szeregowania. Bardzo obrazowy przykład fabryki rowerów i jej plajty na skutek niewłaściwego zarządzania w wyniku nieznajomości teorii szeregowania zadań. Co ciekawe Polacy mogą się poszczycić dalszym twórczym rozwojem tej teorii. Profesor Jan Węglarz z Politechniki Poznańskiej jest uważany za twórcę polskiej szkoły szeregowania. Proroczy wręcz jest artykuł o biologii populacyjnej, gdyż prawdziwy jej rozkwit następuje dopiero w XXI wieku doprowadzając do powstania nowej dziedziny - bioinformatyki.

Jacek | 2013-10-21
lukasiok | 2018-02-11