Nie od razu Nową Hutę zbudowano. Dzieje Regionu Kraków-Wschód od 5. tysiąclecia p.n.e. do 1947 roku

historia
ania_och

"Wybudowanie po 1950 roku Nowej Huty odcięło dla turystyki cały region na wschód od Krakowa. Magnesem przyciągającym ludzi do tych okolic była Dolina Dłubni- wysunięta najbardziej na wschód z dolinek podkrakowskich. Na całej jej długości, od Jangrotu w gminie Trzyciąż aż do ujścia obok klasztoru w Mogile, stale spotykamy zabytki ze wszelkich epok oraz unikatowe zespoły przyrodnicze. Cały...

Cały teren Doliny Dłubni powyżej granic dzisiejszej Nowej Huty wchodzi w skład liczącego 7000 hektarów Parku Krajobrazowego. Pomysłodawcą i inicjatorem zakładania takich parków był prof. Zygmunt Novak - twórca tzw. krakowskiej szkoły krajobrazu. Zasiedlenie Doliny Dłubni sięga V tysiąclecia p.n.e. Archeolodzy znaleźli tu ślady licznych prehistorycznych osiedli, na czele z unikalną dużą osadą obronną z epoki brązu na Babiej Górze koło Iwanowic. Z czasów późniejszych pochodzą dwie wczesnośredniowieczne osady w Damicach i Zagórowej, datowane na VIII-XI w. Wiązane są one z tzw. państwem Wiślan. Damice to prawdziwy kolos- 7 hektarów otoczonych podwójnym wałem. Ich resztki mają jeszcze dziś po 3 metry wysokości."

źródło opisu: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Nowej Huty, 2002

źródło okładki: zdjęcie autorskie