Prosperity Słabości

Tłumaczenie: Elżbieta Siwiec
Wydawnictwo: Sonia Draga
La prosperite du vice
biznes, finanse

Czy wykształcenie i wymiana handlowa rzeczywiście łagodzą obyczaje i charaktery? Jak więc doszło do tego, że Europa, będąca ośrodkiem cywilizacji dobrobytu, zakończyła bieg w barbarzyństwie dwóch wojen światowych? Od odpowiedzi na te niepokojące pytania zależeć może to, jak będzie wyglądał wiek, który się właśnie rozpoczął. Historia ludzkości i jej niepewnego losu na tle światowej gospodarki. Tajniki ekonomii przedstawione zwięźle, z ogromnym zrozumieniem i erudycją, a zarazem z wielką prostotą. Ta zadziwiająca książka zabiera czytelnika w podróż w czasie i przestrzeni. Podróż, która pokazuje, w jaki sposób gospodarka przez wieki wpływała na kształt społeczeństwa. Daniel Cohen przenosi czytelnika do Imperium Rzymskiego i Hollywood, współczesnych Chin, objaśniając nam kryzys z lat trzydziestych oraz kryzys ostatnich lat. Lektura Prosperity słabości to podróż budząca niepokój, a zarazem nasuwająca pytanie: jak to się stało, że Zachód, który wyrwał ludzi spod panowania głodu i nędzy, doprowadził do barbarzyństwa dwóch wojen światowych? Zagadnienie to nie odnosi się wyłącznie do przeszłości. Czy podobne tragedie nie mogą się wkrótce powtórzyć, na przykład w Azji? Czy nasza planeta jest w stanie uniknąć kolejnego zbiorowego samobójstwa, tym razem ekologicznego? Ostatni kryzys finansowy poddał w wątpliwość systemowy ład kapitalizmu. Czy na pewno wiadomo, dokąd on zmierza i w jakim kierunku popchnie cały świat?

źródło opisu: Opis z książki

źródło okładki: źródło własne

Ela | 2019-01-07

Ogromna szkoda, że na lekcjach historii fakty nie są przedstawiane jako logiczny ciąg przyczynowo – skutkowy zachodzących po sobie wydarzeń. Bardzo ciekawa i wnikliwa analiza następujących po sobie kryzysów i niekoniecznie zadziwiających skutków.

Tobson | 2017-04-14
Przeczytana: kwiecień 2017

Książka otrzymałaby wyższą notę, gdyby nie fatalne zakończenie. A szkoda, zapowiadało się ciekawie tym bardziej, że niektóre stwierdzenia Cohena wydają się racjonalne. Autor łapie się różnych tematów, najczęściej związanych z polityką i ekonomią, jednak udaje mu się scalić też inne luźno powiązane wątki. Dużo pisze o Malthusie i jego prawie. Za to duży plus. Podobał mi się też krótki opis historii i gospodarki Chin oraz Indii. Znalazło się też miejsce dla schumpeterowskiej krytyki Lenina, ale tu nagle pojawia się kardynalny błąd autora. Przypisał on bowiem wiarę w tzw. homo oeconomicus ekonomiście będącemu przedstawicielem szkoły (ASE), która wyraźnie potępia założenie o rozsądku i racjonalności podmiotów rynkowych. Później robi się już standardowo - prawa ekonomiczne to tylko Smith i Marks, kryzysy i pieniądz to tylko Keynes i Friedman. Ot takie klapki na oczach..

Nie zgodzę się z Cohenem w sprawie wpływu technologii na rewolucję przemysłową. Sam wspomina o poprzednich...