Zgłosuj na książki roku 2017

Bóg i ja jesteśmy przyjaciółmi

Tłumaczenie: Justyna Nyka-Kolstø
Wydawnictwo: Wydawnictwo Credo
Gud og jeg er venner
jagarkar

Julia mieszka z mamą na ulicy Owsianej. Tata pływa na ogromnym statku, więc często nie ma go w domu. Julia zajmuje się wieloma sprawami: śpiewa w chórze dziecięcym, jeździ z mamą do miasta, czasami idzie do cioci Idy i wujka Ewena, często bawi się z innymi dziećmi z ulicy Owsianej. Przy okazji odkrywa wiele prawd o życiu w tak ciekawy sposób, że aż sama jest tym zaskoczona. Chcesz wiedzieć,...

Chcesz wiedzieć, czy można znaleźć słonia w garażu pana Michalsena? I dlaczego nie da się narysować całego domku panny Loni? Albo czego nie rozumiała pani Pumpalińska i czy każdy może chcieć kiełbaskowego zwierza?
Bo Julia to wie!

źródło opisu: Wydawnictwo Credo, 2006

źródło okładki: http://sklep.credo.org.pl/

jagarkar | 2013-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2013

Wstęp trochę przeraża:
"To jest książka o Bogu, o Jezusie, o niebie, o Julii. (...) Podczas czytanie książki o Julii i jej mamie może się zdarzyć, że odczujesz, iż mówią one wyłącznie o Bogu i o Panu Jezusie, to jednak nie jest prawda (?)(...) Jeśli bowiem chcemy być przyjaciółmi Boga, to musimy przede wszystkim się dobrze z Nim zapoznać. Mam nadzieję, że i ty tego pragniesz (...)."

Czyta się to całkiem dobrze, mama Julii ma dar do opowiadania mądrych i ciekawych historii. Jest to jednak przede wszystkim opowieść o dziewczynce pochodzącej z bardzo religijnej rodziny, uczącej się żyć według przykazań Bożych.

Plus za ilustracje, w których przeważa szarość i czerwień.

bromba | 2017-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2017

Ideą przyświecającą autorce tej książki było ewidentnie przybliżenie dzieciom osoby i nauki Jezusa, więc jak na to, że książka z założenia jest "z tezą" uważam, że Kari Vinje nieźle sobie poradziła z zadaniem: historyjki są wartko napisane, adekwatnie dobrane pod 'morał' i "przemawiają", a grafiki bardzo na plus (bo niekościółkowe). Monologi mamy Juli chwilami trąca jednak smrodkiem dydaktycznym, co S. (przy okazji mnie podsumowując) skwitował tak:
- Ona ma takie speeche jak ty!

Stanisław Zdrojewski | 2017-04-10
Karolina | 2016-08-28