Reporterów sposób na życie

Wydawnictwo: Czytelnik
magnoliowa

Książka o reportażu, procesie jego powstawania, sposobach pisania, a także o zawodzie reportera i życiu, jakie on prowadzi. "Reporterów sposób na życie" to również zapis rozmów przeprowadzonych przez Marka Millera pod koniec lat 70 z mistrzami polskiego reportażu takimi jak Ryszard Kapuściński, Stefan Kozicki, Małgorzata Szejnert czy Hanna Krall.

PozaPsem | 2014-03-14

"Na początku był chaos trzeciego roku socjologii na Uniwersytecie Łódzkim. Jak wszyscy moi koledzy musiałem napisać pracę magisterską. Terminy nagliły, a ja ciągle zanurzony byłem w świecie całkiem nierealnych pomysłów i koncepcji. Cały czas kombinowałem przy tym, co by tu zrobić, aby obronić dyplom i nie zanudzić się przy tym na śmierć. Na którymś z kolejnych seminariów zaproponowałem temat: Styl życia reporterów. Ku mojemu zdumieniu i dzięki tolerancji promotora doc. Zbigniewa Bokszańskiego propozycja została zaakceptowana."*

W 1975 roku dwudziestoczteroletni student socjologii stworzył listę dziesięciu ulubionych reporterów, z którymi chciałby przeprowadzić wywiad do swojej pracy magisterskiej. Listę, trzeba powiedzieć bardzo odważną, znalazły się na niej takie nazwiska jak m.in.: Kapuściński, Krall, Szejnert. Miller nie znał osobiście żadnego reportera ze swojej listy, nie wiedział też w jaki sposób się z nimi skontaktować, ani czy zgodzą się z nim rozmawiać. Nie był wtedy...

Red-Head | 2013-04-09
Przeczytana: kwiecień 2013