Bliźnięta... i więcej, czyli o wieloraczkach podczas ciąży i po porodzie

Wydawnictwo: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich
9788320042399
poradniki
dytko

Ciąża mnoga to szczególny przypadek w ginekologii. Taka ciąża to podwójne (a nawet potrójne…) obciążenie dla organizmu kobiety, musi on bowiem dostarczyć substancji odżywczych dwojgu intensywnie rozwijającym się dzieciom. Kobieta spodziewająca się bliźniąt powinna być wyczulona na wszystkie sygnały ostrzegawcze płynące z jej organizmu. W tej książce mamy, u których stwierdzono ciążę...

W tej książce mamy, u których stwierdzono ciążę wielopłodową znajdą dokładne informacje, na co zwrócić uwagę przed porodem. Poradnik opisuje nie tylko przebieg ciąży i ewentualne zagrożenia, ale też wskazuje, w jaki sposób dbać o siebie, by tych zagrożeń uniknąć. Autorami książki są doświadczeni ginekolodzy, prowadzący wiele ciąż mnogich. Ilustracje wykonała: Olga Semeniuk

źródło opisu: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2012

źródło okładki: http://www.wydawnictwopzwl.pl/szukaj/prd,bliznieta...»

Anna | 2017-01-13
Przeczytana: 12 stycznia 2017

Jeżeli ktoś nie jest całkowitym laikiem w sprawie ciąży (mnogiej czy nawet pojedynczej) i wcześniej interesował się czemu los mógł obdarzyć go bliźniakami, pierwsza część książki nie wniesie wiele do jego świadomości. Traktuje głównie o typowych badaniach i dolegliwościach ciążowych. Dla mnie najciekawsze rozdziały to 13 i 14, czyli końcówka książki. Można się dowiedzieć sporo o chorobach wcześniaków (do których często zaliczają się dzieci z ciąż mnogich) i o karmieniu.
Książka napisana jest prostym językiem, a rozdziały są krótkie - całość objęta jest raptem w 156 stronach.

Spis treści:
1. Przygotowanie do ciąży
2. Ciąża
3. Skąd się biorą bliźnięta?
4. Objawy
5. Badania laboratoryjne
6. Badania USG, czyli pierwszy szok i dalsze spotkania z maluszkami
7. Gdy nie wszystko przebiega idealnie - czyli rozdział tylko dla odważnych o powikłaniach ciązy
8. Powikłania typowe dla ciąży wielopłodowej
9. Poród
10. Połóg
11. Przyszły tata
12. Witamy na świecie
13. Wcześniak to nie tylko...

anniana | 2015-10-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 05 maja 2015

Warto przeczytać w ciąży:) Mnie wciągnęła. Chociaż czytałam jak chłopaki były już na świecie.

dytko | 2013-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2013