Kolczyki Kalimury

Wydawnictwo: Śląsk
baśnie, cyganie
Agnieczka

W zbiorze Jana Baranowicza znajdujemy baśnie i humoreski Cyganów z różnych krajów Europy. Są więc tu bajki Cyganów polskich, bułgarskich i niemieckich, rosyjskich i węgierskich. Zresztą uważny czytelnik na pewno sam to spostrzeże; jednak nie to jest najważniejsze. Dzięki książce Jana Baranowicza literatura nasza wzbogaciła się o ciekawą i wartościową pozycję. Autor dążył w niej do literackiej adaptacji baśni cygańskiej, więc miejscami decydował się na daleko posuniętą autoryzację wątków. W pełni mu się to udało; stworzył ciekawie i gawędziarsko napisaną książkę, która z całą pewnością zdobędzie sobie jednakową popularność zarówno wśród młodzieży, jak i dorosłych.

źródło opisu: Wydawnictwo Śląsk, 1974

źródło okładki: www.literacki24.pl