Zagłada Żydów. Studia i Materiały vol. 8 R. 2012

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Zagłada Żydów. Studia i Materiały". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Stowarzyszenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów
historia

Ósmy numer rocznika naukowego Centrum Badań nad Zagładą Żydów przynosi specjalny blok materiałów poświęconych 70. Rocznicy Akcji Reinhardt: unikatowy reportaż Racheli Auerbach Na polach Treblinki, napisany w 1946 w języku jidysz i dopiero teraz po raz pierwszy tłumaczony na polski, oraz odkrywcze studium Caroline Strudy Colls ze Staffordshire University w Anglii o prowadzonych przez nią obecnie badaniach archeologicznych na terenie byłego obozu Zagłady w Treblince. Pozostałe teksty numeru układają się wokół kilku ogniw tematycznych, m.in. obozy pracy przymusowej, ukrywanie Żydów i związane z tym dylematy moralne, kolaboracja i rozliczanie sprawców Zagłady, niemieccy Żydzi w łódzkim getcie, ludzkie szczątki w Muzeum Auschwitz-Birkenau, fotograficzne reprezentacje doświadczenia Zagłady. W związku z Rokiem Korczaka przedstawiamy nigdy dotąd nie publikowany zespół listów pisanych w Domu Sierot w latach 1940-1941 oraz losy tekstów Korczaka ocalałych z getta.

W numerze stałe działy:

Wydarzenia
Curiosa

a w nich m.in.:

• Rachela Auerbach w 1946 i Caroline Strudy Colls o obozie zagłady w Treblince
• Justyna Kowalska-Leder o dramacie ukrywania Żydów
• Luiza Nader o pracy Moim przyjaciołom Żydom Władysława Strzemińskiego
• Wendy Lower o rozliczaniu sprawców zagłady w Niemieckiej Republice Demokratycznej
• Adam Sitarek i Ewa Wiatr o losach niemieckich Żydów w getcie łódzkim
• Jacek Leociak, Jan Grabowski, Elżbieta Janicka o Festung Warschau