Odszedł ode mnie

Wydawnictwo: MWK Sp. z o.o.
nellanna

Co robi kobieta, którą po dwudziestu latach opuścił małżonek?
Popada w depresję?
Buduje dom?
Odkrywa pięćdziesiąt twarzy jakiegoś osobnika?
Nie, ona pisze powieść. Wcale nie o tym jak się zawiodła na swoim mężu.
Ma po dziurki w nosie zmagań z przygnębiającą codziennością. I dość książek, które o tym opowiadają.
W jednej powieści - dwie. Jedna o bohaterce i druga, ta pisana przez nią samą!

źródło opisu: http://literacki24.pl/-/

źródło okładki: http://literacki24.pl/-/

nellanna | 2013-04-02
Przeczytana: 01 kwietnia 2013

To właściwie dwie powieści, jedna wiodąca, druga wynikająca z treści tej pierwszej, obie dość różne w klimacie, napisane z przymrużeniem oka i bardzo lekkie w czytaniu.
To także dwie kobiety, dwie bohaterki, których ocenę pozostawiam każdej czytelniczce. Czy je coś łączy? Czy są do siebie jakoś podobne? Czy można je polubić?
Jest i muzyk ale jakże inny od Wiliama, którego stworzyła autorka na kartkach swojej trylogii!
Na osobną uwagę zasługuje staranność edytorska książki, czyta się ją z przyjemnością i lekko, bo jest lekka także w dosłownym sensie, zmiana formatu a przede wszystkim wydawcy wyszła autorce na zdrowie!Piękna, malarska, trochę szalona okładka przykuwa uwagę i ma konotacje w tekście! Zatem zapraszam do uważnego czytania!
Skończyłam wprawdzie czytać wczoraj ale to nie jest Prima Aprillis!

Gorąco POLECAM

Anna | 2014-12-05

Książka w książce...ciekawa forma...dwie interesujące historie w powieści obyczajowo-psychologicznej...POLECAM

alison2 | 2014-03-24
Przeczytana: 17 listopada 2013

Miłośnicy powieści obyczajowych zapewne dobrze znają ten schemat – mężczyzna opuszcza kobietę a wraz z nim całe jej życie wywraca się do góry nogami. Z reguły z czasem kobieta znajduje sobie nowe, wspaniałe zajęcie, w którym zaczyna odnosić sukcesy, poznaje mężczyznę o niebo lepszego niż poprzedni, żyje długo i szczęśliwie. Ilość książek tego typu, dostępnych na rynku, sprawia, że sięgając po książkę „Odszedł ode mnie”, czytelnik ma już pewne wyobrażenie, czego może się spodziewać. Czy pisarce mimo wszystko uda się wprowadzić jakiś element zaskoczenia?

Beata to kobieta, która prowadzi ustabilizowane życie. Wszystko zmienia się w momencie, gdy jej mąż Teodor postanawia opuścić rodzinę. Z dnia na dzień Beata musi sama zadbać nie tylko o siebie, ale również o trójkę dzieci, z których każde na swój sposób przeżywa odejście ojca. Córka w pełni solidaryzuje się z matką, starszy syn w ramach manifestu wyprowadza się do dziadków, a najmłodszy wciąż nie traci nadziei, że tatuś zmieni...

Agaaa006 | 2013-05-25

Beata jest żoną, matką. Prowadzi ustabilizowane życie. Do pewnego momentu. Kiedy jej mąż Teodor wysyła wiadomość. Odchodzi od rodziny. Z dnia na dzień przestaje się interesować losem najbliższych mu osób, czego nie potrafi zrozumieć opuszczona kobieta.
Jak zawsze w takich sytuacjach, zdradzona zastanawia się kiedy i jak popełniła błąd i dlaczego nie zauważyła,że coś jest nie tak. Traci pracę, gdyż szef nie akceptuje zmiany jaka zaszła w jej wizerunku i zachowaniu. Oczywiście zmiany na gorsze.
Cała sytuacja doprowadza Beatę do depresji. Bezsenność, brak apetytu. W końcu udaje się do psychiatry. Pani doktor przepisuje leki, podsuwa kilka porad.
Dzieci zaistniałą zmianę w rodzinie przyjmują w różny sposób.Córka Małgosia jest solidarna z matką, obwinia wyrodnego ojca o nie tylko rozpad małżeństwa,ale również porzucenie dzieci.
Syn Janusz wyprowadza się do dziadków w celu demonstracji swoich poglądów, natomiast najmłodszy czeka wiernie na tatusia, wierzy,że jeszcze wszystko się...

Piranka | 2013-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2013

Przeczytałam. Szybko. Lekko i łatwo. I przyjemnie. Pewna odmiana po poprzednich tytułach autorki, gdzie czasem zdarzały się nieco przydługie, choć z pewnością posiadające dużą wartość edukacyjną opisy/monologi. Tutaj bohaterka też, tak przewodnia jak i poboczna nie jest denerwująca, nie irytuje choć szczególnie postać Melissy była dla mnie pewnym zaskoczeniem, jej podejście do życia, do mężczyzn.... ale wiem, że takie kobiety są, że takie dylematy istnieją. Tylko czy bywają tacy mężczyźnie, jak Kyle....
Do pewnego momentu czytało mi się rewelacyjnie. Później trochę gorzej, jakby autorka nieco przeskakiwała po łebkach, brakowało jej pomysłu lub cierpliwości. Powieść początkowo ma większą spójność, później, jak dla mnie, jest zbyt urywana, fragmentaryczna, zbyt skrótowa. Brakuje mi nieco odrobinę więcej o Beacie, dosłownie odrobinkę więcej z jej życia solo po wyjeździe rodziny za ocean. U Melissy od czasu rozpoczęcia nauki w Instytucie Pratta akcja toczy się szybko, zbyt szybko jak...

książek: 1950
Anna | 2013-07-10
Przeczytana: 30 maja 2013

„Odszedł ode mnie” to skomplikowana opowieść o … życiu, bo to życie często pisze takie właśnie scenariusze. Wydaje nam się, że doskonale kogoś znamy, ufamy mu bezgranicznie niemalże, zasypiamy co noc wpatrując się w jego twarz, dalibyśmy sobie za niego rękę uciąć i… zostalibyśmy bez ręki niestety. Przy okazji dowiadujemy się o wielu cechach naszego własnego charakteru, o które nigdy wcześniej byśmy siebie nie podejrzewali. Wydawało nam się, że to koniec świata, że nic nie będzie już miało sensu, że przestaniemy oddychać, a jednak dajemy radę i żyjemy dalej. Inaczej, to pewne, ale czy gorzej?

Elwira | 2013-05-25

Cała recenzja tutaj: http://recenzje-elwira.blogspot.com/2013/05/misja-pozostac-czowiekiem.html

Odszedł ode mnie jest powieścią, która uwrażliwia na los zwierząt. Pracująca w schronisku Melisa opowiada o traumie, jakiej często doświadczają psy czy koty, bezmyślności i głupocie ludzi oraz pokazuje, że można kochać czworonoga, nawet jeśli choroba wyryła na jego wyglądzie nieodwracalne piętno. Łatwo kochać piękne, zdrowe zwierzę, ale takie w jakiś sposób kalekie już trudniej. Ono jednak również potrzebuje ciepła, miłości, bezpiecznego domu. Beata, za namową córki, Małgosi, zdecydowała się na przygarnięcie kotki z odciętym ogonem i łapą. Rodziny nie stać na leczenie zwierzęcia, ale zapewnienie mu bezpiecznego domu jest ważniejsze od pieniędzy. Małgosia sprzedaje kolekcję płyt zbieranych latami. Nie wiem jak komu, ale mnie taka postawa zaimponowała, pokazała, że w życiu są wartości ważne i ważniejsze, a sposób ich stopniowania stanowi o człowieczeństwie.

Nieważne kim są twoi rodzice...

JustynaJot | 2013-07-03
Przeczytana: 01 lipca 2013

Bardzo ciekawa książka, każda strona to inne ciekawe i trafne spostrzeżenie. Trochę tak jakby czytać dwie książki jednocześnie. Polecam

Anna | 2013-06-24
Przeczytana: 21 maja 2013

książka w książce...ciekawa forma...dwie interesujące historie

Joanna | 2017-06-01
Przeczytana: 16 lipca 2017