Eksperyment "Anioł"

Tłumaczenie: Maciejka Mazan
Cykl: Maximum Ride (tom 1)
Wydawnictwo: Hachette Polska
The Angel Experiment
Maximum Ride
raven

Pierwszy raz to robię, więc zacznę od razu, a ty staraj się nadążyć. No. Więc jestem Max. Mam czternaście lat. Mieszkam z rodziną, czyli z pięciorgiem dzieci, niespokrewnionych ze mną, ale to i tak moja rodzina. Jesteśmy, powiedzmy, że wyjątkowi. Nie odwaliło mi na własny temat, ale gwarantuję, że nigdy, nigdy nie spotkaliście kogoś takiego, jak my. Cała szóstka – ja, Kieł, Iggy, Kuks,...

Jesteśmy, powiedzmy, że wyjątkowi. Nie odwaliło mi na własny temat, ale gwarantuję, że nigdy, nigdy nie spotkaliście kogoś takiego, jak my. Cała szóstka – ja, Kieł, Iggy, Kuks, Gazownik i Angela – zostaliśmy stworzeni przez tak pokręconych, chorych „naukowców”, że sobie nie wyobrażacie. Stworzyli nas w ramach eksperymentu. Eksperymentu, w wyniku którego jesteśmy ludźmi tylko w dziewięćdziesięciu ośmiu procentach. Te dwa pozostałe robią różnicę, wierzcie mi.

Ta historia mogłaby opowiadać o tobie – albo o twoich dzieciach. Jak nie dziś, to wkrótce. Więc bardzo, bardzo proszę, potraktuj ją serio. Opowiadając ją, ryzykuję wszystkim, co się dla mnie liczy – ale musisz się o tym dowiedzieć. Czytaj dalej – nie pozwól im sobie przerwać. Witaj w naszym koszmarze.

źródło opisu: Wydawnictwo Hachette, 2013

źródło okładki: www.hachette.com.pl

Urmurmina | 2015-04-29

Gdzieś daleko, w ukrytej w gęstym lesie chatce, mieszka sześcioro dzieci. Niezwykłych dzieci. Dzieci, które mają skrzydła, niespotykaną siłę i nadnaturalne zdolności. Gdy ich kryjówkę odkrywają Likwidatorzy (ludzie-wilki) muszą uciekać. Muszą chronić się nawzajem. I muszą odkryć, dlaczego są mutantami...

Mam bardzo mieszane uczucia względem tej książki. Niby interesujący pomysł na opowieść, fajni bohaterowie (choć niektórzy czasem wkurzający) i chęć poznania tajemnicy Instytutu, w którym eksperymentowano na dzieciach - to wszystko było. Jednak spodziewałam się trochę bardziej wyjaśniającej historii, a tu czuję się nienasycona tym, co przeczytałam... Po prostu, cała opowieść oparta jest na ucieczce (dosłownie i w przenośni), co po pewnym czasie zaczęło mnie drażnić, bo niewiele ona dawała (i w dłuższej ochronie, i w odkrywaniu tajemnic). Poza tym, główna bohaterka mogłaby być chociaż trochę starsza, bo 14-latka bardzo mi nie pasowała do roli "szefa" stada. Jednak ogólnie...

| 2018-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2018

Książki tworzące cykl są niezwykle naiwne. Ups, przepraszam, wyrwało mi się. Niestety, to szczera prawda. Przywodzą na myśl typowy amerykański serial, w którym garstka nastolatków usiłuje uratować świat przed zagładą (ta, z pewnością im się uda :P).

Muszę jednak przyznać, że k o c h a m czytać tę serię, wracać do ulubionych fragmentów, kiedy to mutanty zachwycają się „normalnym” życiem, przewracać oczami, gdy kolejne wyczyny Max przekraczają granicę wiarygodności i podziwiać jej niewyparzony język, który zwykle gasi wszystkich wokół. Choć wiem, że to przecież bzdura. Że czternastolatki, choćby nawet zmodyfikowane genetycznie, nie mogą być silniejsze od wyszkolonych na zabójców, zmutowanych dorosłych ludzi, gotowych przegryźć im gardła. Że aby przeżyć w nieprzyjaznym środowisku, trzeba się czymś żywić. Że, że, że…

Każdy, kto przepada za przygodówkami typu hardcore, powinien sięgnąć po „Maximum Ride” i zapoznać się z paczką sympatycznych odmieńców. Bardziej wymagającym...

kasandra_85 | 2013-06-07
Przeczytana: czerwiec 2013

Natka | 2014-03-20
Przeczytana: 20 marca 2014

Pierwszym o czym pomyślałam po otworzeniu pierwszego rozdziału było:
Dlaczego marginesy dolne są takie małe?
Max to dziewczyna?!

Będąc przyzwyczajona do książek trochę inaczej sformatowanych ociągałam się z czytaniem "Eksperymentu anioł" (najzwyczajniej w świecie te dolne marginesy kłuły mnie w oczy). Jednak po pewnym czasie przyzwyczaiłam się, a książka okazała się naprawdę ciekawa.
Bo czy na co dzień spotykasz sześcioosobowe stado dzieci-ptaków?
Max, a tak właściwie Maximum Ride jest najstarsza spośród całej szóstki. Kilka lat temu, wraz z Jedem - ich opiekunem, uciekli ze strasznego miejsca zwanego Szkołą. Jednak jakiś czas temu Jed zniknął. A życie młodych mutantów ukrytych w górskiej chatce, z dala od cywilizacji musiało toczyć się dalej.

Dziami | 2015-03-10
Przeczytana: 10 marca 2015

Na pewno nie można zaprzeczyć, że pocałunek Kła i Maximum był uroczy. Po drugie po tym ich pocałunku byłam wściekła na Kła, za to, że nie zareagował na ten pocałunek, tylko powiedział cytuję: "Auu!". No i proszę dziewczyna o nadludzkich mocach cię całuję, a ty krzyczysz auu!
Ale książka świetna :)

Julie Wellings | 2013-05-22
Przeczytana: 20 maja 2013

Młodzieżówki charakteryzują się prostotą. W fabule, opisach i wykonaniu. Ogólnie we wszystkim. Dla jednych jest to plus, dla innych minus. Niestety, pomimo faktu, że dalej mam te naście lat, to ostatnio jakoś takie powieści po prostu przestały mi się podobać. Od tak, po prostu. Nie wiem, dlaczego tak się stało, lecz nie zmienia to faktu, że coraz bardziej oddalam się od tego typu książek. Seria „Maximum Ride”, a dokładniej je pierwszy tom „Eksperyment ” skutecznie przypomniał mi, czego nie znoszę w takich pozycjach. A myślałam, że to będzie naprawdę dobra historia, bo Jamesa Pattersona kojarzę z nienajgorszymi thrillerami podbieranymi przeze mnie z półki mojej mamy. Dlatego po tej pozycji spodziewałam się czegoś wartościowego i wciągającego. Niestety tego nie dostałam.

W książce została przedstawiona historia Max i piątką jej „rodzeństwem”. Jest za nich odpowiedzialna i bardzo mocno z nimi związana. Pewnego dnia najmłodsza z nich – Angela zostaje porwana przez Likwidatorów. To...

Recenzentka | 2013-08-08

Czytałam i co chwilę wybuchałam śmiechem. Ta seria ma to do siebie, że od razu poprawia humor. Stado mówi to, co myśli, bez większych ceregieli, a przewodniczka – Max – wyrzuca z siebie same cięte riposty, które wbijają dorosłych w fotele i ich dezorientują. Jeszcze coś – przeczytanie ostatniej części zajęło mi 2 godziny i 35 minut. Istna bomba akcji i emocji. Przygotujcie się na to – w jednej chwili wszystko zdaje się być dobrze, a już dwa zdania później jest inaczej. Nie ma miejsca ani czasu na nudę. Jak się zacznie trzeba skończyć. Te książki nie należą do grupy tych, w których nagle akcja się kończy na jakiś czas i powraca stanowczo za późno. W serii „Maximum Ride” po prostu się nie kończy.
Zapraszam do przeczytania pełnej recenzji: http://recenzentki-ksiazkowe.blogspot.com/2013/08/maximum-ride-i-lekcja-wiary.html

patusia_dorota | 2013-07-06
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2013
Przeczytana: 05 lipca 2013

„Po prostu (...) samo życie jest próbą. Wszystko jest próbą. Czasami musisz przez nią przejść, a potem wszystko zaczyna się wydawać bardziej sensowne.”

Zawsze uważałam, że eksperymenty na zwierzętach, a już na pewno na ludziach są okrutne i niegodne człowieka. Jednak wiele się słyszy o różnych niebezpiecznych badaniach, które miały sprawdzić wytrzymałość człowieka. James Patterson wykorzystał ten temat w swojej nowej serii Maximum Ride. Sam tytuł „Eksperyment anioł” i okładka nie nasuwał mi, że będzie to ciekawa pozycja, a muszę Wam powiedzieć, że ilością akcji, niebezpieczeństw i niesamowitych zdarzeń cykl mogłabym porównać do Gone Granta. Jak czy książkę odebrałam pozytywnie czy negatywnie?

Uciekam, muszę uciec. Nie mam wyjścia. Gonią mnie Likwidatorzy, jeśli nie ucieknę, zginę. To wiem na pewno. Więc biegnę co sił, omijam drzewa, przeszkody, Nagle las się kończy, a przede mną rozciąga się kanion. Co mam robić, słyszę za sobą tupot ich stóp, a właściwie łap. Nie mam szans,...

SatsukiYO | 2012-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2012

Już dawno żadna książka mnie tak nie wciągnęła jak ta. Maximum Ride to niesamowita powieść. Tętniąca akcją, humorem, nietuzinkowymi postaciami. Na dodatek krótkie rozdziały i spora czcionka ułatwiały lekturę. Z reguły nie przepadam za narracją pierwszoosobową, ale tutaj bardzo pozytywnie mnie ona zaskoczyła. Książka jest pisana tak, jakby naprawdę opowiadała ją czternastolatka, łącznie z jej sarkastycznymi komentarzami, nierozpoznanymi uczuciami, wszystkim. Przyczepić się mogę jedynie do braku realizmu z naukowego punktu widzenia. Wątpię, żeby z zaledwie dwuprocentowej dawki ptasiego DNA człowiek otrzymał w pełni wykształcone, sprawne skrzydła. Mogłabym wymienić jeszcze kilka takich uchybień, ale po cóż psuć zabawę. Polecam, Maximum Ride to naprawdę niezwykła historia.

Zenitea | 2019-01-14
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 14 stycznia 2019

Jakbym znalazła tą serię kilka lat wcześniej, byłaby ona jedną z moich zdecydowanie ulubionych. Młodzi bohaterowie, ciekawe charaktery, niespodziewane zwroty akcji, a także przyjemny styl pisarski autora.
Teraz wydaje mi się przeciętna, ponieważ mam wrażenie, że to już gdzieś było. Eksperymenty na ludziach, bawienie się DNA różnych stworzeń... Jednak nie spisuję książki na straty.
Na pewno doczytam dostępne w Polsce tomy, może nawet skończę całą serię po angielsku.
Przywiązałam się do kilku bohaterów i choć czasem zachowanie ich wydaje mi się niezrozumiałe, z uśmiechem sięgam po kolejny tom i mam nadzieję, że zaskoczy mnie tak samo jak ten.