W głębi lasu

2 261
2 492
The woods
Marcin

Dwadzieścia lat temu czworo nastolatków wymknęło się do lasu z letniego obozu. Dwoje odnaleziono później z poderżniętymi gardłami. Pozostała dwójka jakby zapadła się pod ziemię, nie pozostawiając po sobie nawet najdrobniejszego śladu. Była wśród nich siostra Paula Copelanda, obecnie prokuratora i owdowiałego ojca sześcioletniej Cary. Paul ma ambicje polityczne, ale jego plany mogą lec w gruzach, gdy w zastrzelonym na Manhattanie mężczyźnie rozpoznaje ofiarę tamtej tragedii. Nie ma wyjścia, musi postawić sobie pytanie - czy jego siostra żyje? Jaką tajemnicę skrywa milczący las? Co naprawdę wydarzyło się owej pamiętnej nocy?

źródło opisu: Albatros, 2012

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,757,1893,w-glebi-lasu.html

Marlena | 2014-05-16
Przeczytana: 16 maja 2014

Jeden z lepszych thrillerów jakie kiedykolwiek czytałam. Wartka akcja, ciekawa fabuła, nie dopatrzyłam się żadnych niekonsekwencji czy niespójności, w dość zaskakującym zakończeniu wszystkie wątki zostają rozwiązane. Niesamowicie wciągająca, przeczytałam błyskawicznie, całkowicie ignorując część moich obowiązków. Miłośnicy gatunku na pewno nie będą zawiedzeni sięgając po tę pozycję.

Arek | 2018-09-28
Przeczytana: 27 września 2018

Thriller napisany jest lekko, a akcja toczy się szybko.
Podczas czytania często czułem napięcie.

Jednak w powieści bardzo mało jest nastrojowości, brak jakiegokolwiek klimatu.
Wszelkie opisy są skrócone do minimum.
Na akcję składa się kilka przeplatających się wątków, z początku wydaje się że nie są powiązane ze sobą, jednak z czasem widać kunszt ich splatania.
Harlan Coben nie jest wybitnym psychologiem, wprawdzie postacie są autentyczne, a dialogi pogłębiają to odczucie.
Jednak to nie King gdzie każda osoba jest prawie jak żywa.
Dialogi jak zwykle, prezentują wysoki poziom, a cięte riposty są po prostu świetne.
Znów bohaterów prześladują tajemnice z przeszłości, które dopominają się o wyjście na światło dzienne.

Pan Coben jak zwykle jest poprawny politycznie aż do bólu.
Tłumaczy zachowania Paula Copelanda, (okręgowego prokuratora, postaci pierwszoplanowej), więcej tłumaczy jego myśli, choć są całkiem zwyczajne.
Można także zauważyć że gloryfikuje płeć żeńską, acz czyni to...

nadzieja1925 | 2016-05-11
Przeczytana: 10 maja 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Dlaczego tamtej nocy poszliśmy do lasu, Lucy?”
Pewnej nocy na obozie giną 4 osoby. Niedopatrzenie opiekuna, który opuścił miejsce i udał się do lasu wraz z dziewczyną. Ogólnie nieodpowiednia kadra – drugi zabija te dzieciaki i trafia do więzienia. Policja znajduje tylko 2 ciała: Margot i Doug.
Po latach sprawa odżywa. Prokurator – opiekun, który zniknął z miejsca pracy – zostaje wezwany do obejrzenia zwłok Manola Santiaga, który trzymał przy sobie wycinki z gazet na temat tamtej nocy sprzed wielu lat. Jednakże opowieść w tym miejscu staje się bardziej zawiła – prokurator Cope rozpoznaje w nim Gila, chłopaka – teraz już mężczyznę –który tamtej nocy „podobno” zginął wraz z innymi. Jednakże blizna na ramieniu nie pozostawia wątpliwości...
Wtedy Cope uświadamia sobie, że w takim razie pozostaje jeszcze jedna osoba – Camille – która również jest jego siostrą, do odnalezienia.
W tym samym czasie Lucy, która w noc zabójstw zabawiała się z Copem, dostaje prace uczniów. A jedna odpowiada...

Dia | 2014-03-16
Przeczytana: 16 marca 2014

Zachęcna wieloma rekomendacjami z LC postanowiłam przeczytać jedną z ksiązek tego autora. Musze przyznać, że opłacało się poświęcić jej czas.
Bardzo lekka ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu pozycja. Oczywiście jest to kryminał z wartką akcją i bardzo wciągający. Nie ma nudy, nie ma dłużyzny, nie ma przesady jest dokładnie to czego potrzeba mi było i to na co miałam w tym momencie mojego życia chęć!

Roland | 2015-01-29
Przeczytana: 28 stycznia 2015

Pierwsze spotkanie z twórczością Harlana Cobena mogę uznać za udane. Autor w książce „W głębi lasu” umieścił wszystko to co od dobrego thrillera powinno się oczekiwać. Precyzyjnie skonstruowana intryga, stopniowo narastające napięcie, fałszywe tropy prowadzące donikąd są niezbitymi dowodami, że warto bliżej zapoznać się z tą pozycją. Jednakże można zauważyć kilka cech, które wyraźnie wyróżniają autora na tle innych powieści kryminalnych. Przede wszystkim zakończenie, które przewrotnie określę, że w kulminacyjnym momencie nie było zaskakujące, ale już jako całość było bardzo intrygujące. Dodatkowo autor zaserwował całkiem niezły element powieści prawniczej.

Dwadzieścia lat temu czworo nastolatków wymknęło się nocą do lasu z letniego obozu. Dwoje odnaleziono później z podciętymi gardłami. Pozostała dwójka – dziewczyna i chłopak- przepadli bez śladu. Zabójcę ujęto i skazano. Paul Copeland, młody prokurator nadal ma poczucie niepewności co stało się z zaginioną dziewczyną, jego...

Kiwi_Agnik | 2014-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2014

"Nadzieja jest najokrutniejszą z kochanek i potrafi zmiażdżyć ci serce niczym styropianowy kubek"

Niesamowicie wciągająca fabuła, wspaniale rozegrana akcja, która trzyma poziom od samego początku do samego końca.
Intrygujący i nieprzewidywalny kryminał, którego się nie czyta tylko pochłania.
Powieść niemal doskonała.

Darek DTSG | 2013-07-12
Przeczytana: 2013 rok

WYBITNA ! czyta się świetnie, grataka dla miłosników kryminałów i thrillerów , trzymająca w napięciu od początku do końca.

Autor bardzo sprawnie przeplata wątki tak żeby napięcie cały czas rosło i udaj mu się to doskonale. Niezwykle wciągająca ....

Książkę skończyłem czytać popołudniową porą lecz mimo to tego dnia już nic nie mogłem przeczytać ... siedziała w głowie
POLECAM szczerze

mariusz | 2014-11-21
Przeczytana: 20 listopada 2014

Najlepsza z dotychczas przeczytanych przeze mnie powieści Harlana Cobena.
Niezwykle zawiła i wciągająca akcja książki ze świetnie budowanym napięciem i co w kryminałach najważniejsze zaskakujące zakończenie.
Bardzo fajne rozwiązanie z narratorem w roli głównego bohatera.
Wszystkim miłośnikom gatunku szczerze polecam "W głębi lasu".

Od głupoty się zaczyna, najczęściej to ona jest prologiem przed prawdziwą tragedią, przed dramatem, który kruszy życie człowieka, rozbijając je na drobniutkie kawałeczki.
Najpierw to jest niewinny żart, kawał dla śmiechu, by poszczerzyć sobie zęby, by je opalić na słońcu. My przecież tylko żartowalismy... co w tym złego, powtarzamy, gdy najgorsze już minęło. Przecież byliśmy młodzi mieliśmy prawo się wyszumieć...

"Przypomniałem sobie, że nadzieja jest najokrutniejszą z kochanek i potrafi zmiażdżyć ci serce niczym styropianowy kubek. Jednak teraz nie chciałem się w to wgłębiać. Chciałem tej nadziei. Chciałem uczepić się jej i choć na chwilę zrzucić ciężar z serca." ( str. 356 )

Nadzieja, balsam dla naszej duszy. Pozwala nam wierzyć, że wszystko będzie dobrze, że prędzej czy później wszystko wróci na właściwe tory. Dzięki niej jesteśmy optymistami, którym lżej na duszy się robi.
Jednak bywają sytuacje kiedy jest prawdziwym utrapieniem, kulą u nogi, ciężarem przygniatającym nasze...

gwiazdka | 2015-01-12
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 12 stycznia 2015

Zdecydowanie bardziej podobają mi się książki takie jak „W głębi lasu", czyli spoza serii o Myronie czy Mickey'u. Chociaż nie do końca powyższa powieść nie należy do żadnej serii, „W głębi lasu" narratorem jest prokurator Copeland, jeden z bohaterów „Zachowaj spokój".

Dużym plusem „W głębi lasu" jest składająca się z wielu wątków intryga, czasem może zbyt rozbudowana, ale w ostatecznym rozrachunku zgrabnie połączona, pierwszoosobowa narracja też korzystnie wpłynęła na wzrastające napięcie. Część tematów była trochę przewidywalna, jednak było kilka takich, które czytelnika potrafiły nieźle zaskoczyć. Całość czytało mi się lekko, bohaterowi byli wiarygodni, wyjaśnienie w miarę wiarygodne, chociaż niewielkie fragmenty można uznać za przekombinowane w całości jednak nie raziły. Największą zaletą jednak był fakt, że książka jest w moim guście, stąd 8 gwiazdek.