Tyrani i błaźni

Wydawnictwo: Bellona
historia
joly_fh

Skąd się biorą tyrani - od cezarów rzymskich i Henryka VIII Tudora do Stalina i Hitlera. Rola błazna w historii. Sprawy życia duchowego. Podejrzane teorie i praktyki: od markiza de Sade do Rudolfa Steinera. Dlaczego nie kochamy się publicznie? to tematy, które porusza Jerzy Besala w swej najnowszej książce. Autor, historyk i eseista, zajmujący się również dziejami uczuć, usiłuje z tej...

to tematy, które porusza Jerzy Besala w swej najnowszej książce. Autor, historyk i eseista, zajmujący się również dziejami uczuć, usiłuje z tej interesującej perspektywy spojrzeć na niezwykłe osobistości i zjawiska, które zaważyły na dziejach Europy. Pisze o roli maminsynków i narcyzów, z których wyrastali tyrani. Stara się dociec, co się kryje pod mroczną tajemnicą Elżbiety Batory podejrzanej o zgładzenie wielu młodych dziewczyn, aby zachować młodość. Pochyla się też nad postacią markiza de Sade, który był nie tylko erotomanem, jak się potocznie sądzi. Wielu uważa go za filozofa, który swymi rozważaniami o naturze zła w człowieku wyprzedził epokę potworności nazizmu i wojen w XX w.

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona, 2013

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=fut&bid=6333&page=0

Basia | 2014-10-24
Na półkach: ∎ ~ Historia

Bardzo ciekawe opracowanie ,zawierające sporo nowinek historycznych.Autor przedstawił między innymi postacie znanych tyranów oraz wyjaśnił co wpłynęło na to , że stali się tacy.Mamy tu także informacje jak umierali słynni ; kiedy miał nastąpić koniec świata ; jak kształtował się i jakie znaczenie miał seks w poszczególnych kulturach i epokach historycznych oraz wiele wiele innych ciekawych wiadomości.
Dobrze się czyta.Polecam!

Mini267 | 2015-12-02

Najsłabsza z pozycji Besali, które miałam okazję czytać. Autor skacze z tematu na temat, na niczym konkretnie się nie skupia. Cała książka to zbiór nieuszeregowanych ciekawostek historycznych. Nie podobało mi się też, że w niektórych momentach przestawał być obiektywnym historykiem, i wyraźnie sugerował swoje zdanie na dany temat.

Antoniuss | 2016-03-15
Na półkach: Historia
Przeczytana: październik 2015

Autor w swojej książce zebrał mało znane wątki z historii świata. ,,Tyrani i błaźni" to historia szaleństwa, okrucieństwa, strachu i dewiacji. Jest to również próba odtworzenia historii tego, co kronikarze starali się ukryć lub przemilczeć. Pomysł bardzo ciekawy, ale nie wiem, czy autor do końca podołał temu zadaniu. Nie znam się dokładnie na temat wszystkich poruszonych przez autora wątków, ale w tych najbliższych moim zainteresowaniom zauważyłem zwyczajne plotkarstwo. Np. czy objęcie przez króla Aleksandra zwycięzcę zawodów sportowych jest dowodem na ich romans? Nie sądzę. Nawet gdyby to była prawda, trudno na tej podstawie stwierdzić, że tenże, wymieniony tylko raz w źródłach, sportowiec osiągnął dzięki temu związkowi wysoką pozycję na macedońskim dworze... Radzę podchodzić do tej książki ze sporą ostrożnością, chociaż wiele interesujących informacji można znaleźć tylko na jej kartach. Inna sprawa, że znalezienie konkretnych faktów jest niełatwe, podobnie jak niełatwo nieraz...

Ariadna | 2014-04-24
Przeczytana: 2014 rok

Jestem zaskoczona tą książką. Pan Besala swojego czasu stał się dla mnie prawdziwym przewodnikiem, a nawet Przewodnikiem po meandrach historii. Jego sposób pisania i pogłębione analizy potencjalnych motywacji postaci historycznych, sprawiały że historia jawiła się jako pasmo różnobarwnych i pasjonujących wydarzeń. A tu???????

Jest do zbiór esejów od sasa do lasa na tematy tak różnorodne, że właściwie nie wiadomo dlaczego znalazły się w jednej książce. Autor biega po kilku tysiącach lat historii jak po zapchanym targowisku i wpada w kolejne epoki i tematy pobieżnie, jakby się dokądś bardzo spieszył. Niektóre tematy są ciekawe i warto byłoby dowiedzieć się o nich cokolwiek więcej, inne zupełnie bez sensu. Tak trochę bez sensu też jest cała książka - bez pomysłu, bez koncepcji, bez wątku przewodniego. Posklejana najprawdopodobniej z tekstów powstałych w różnych okresach. Może wydawca naciskał na coś nowego, a tu zabrakło czasu i weny twórczej????

No i niestety, z pośpiechu chyba...

Maynard | 2013-06-30
Na półkach: Przeczytane w 2013
Przeczytana: 30 czerwca 2013

Doskonały zbiór esejów mistrza historii powszechnej, popularnej i przekrojowej. Tym razem autor bierze "na warsztat" liczne, kontrowersyjne a tym samym arcyciekawe tematy, odchodząc troszkę dalej od szczegółowych wydarzeń i poszczególnych, drobnych aspektów historii "poważnej" (patrz: "Warchoł polski") a skupiając się raczej na, wspomnianym wyżej, przekroju poprzez wieki. Wędrując od antyku po czasy nowożytne, Besala opisuje dzieje seksu publicznego, historię homoseksualizmu, postacie błaznów i tyranów, przypadki domniemanych końców świata, cudowne narodziny i tragiczne zgony wielkich tego świata oraz wiele innych, kipiących historią, ciekawostkami i profesjonalizmem esejów. Polecam miłośnikom historii nietuzinkowych. Świetna!

ciociasamozloeluta | 2014-04-20

Nie wiem czy moge. Jako byla studentka wychowana na profesorze Jerzym Besali ...Powiem tak. Praca merytorycznie spojna. Mnogosc faktu i opisow. Barwne zestawienia i doglebne badanie. Moze i za doglebne. Chyba moge cos powiedziec profesorze? Za duzo tych okoloodbytniczych dociekan. Uczulonam juz by w malej ksiazeczce zawrzec wszystko. Po co i dlaczego na sile oswiecac lud. Chcial Pan cos dopowiedziec to prosze poswiecic na to ksiazke a nie po rozdziale. Ani to homofobom nie wystarczy ani ich osieci. I nie nalezy przekrecac nazwisko Magdy Okoniewskiej. Skazuje to autora na dosc powierzchowne traktowanie - tak jak mysle, ze Jerzy Besala traktuje lesbijki?

Elżbieta | 2016-01-25
Przeczytana: styczeń 2016

Chyba nie przesadzę, jeśli napiszę, że to jest najsłabsza pozycja w dorobku pana Besali, jaką mi przyszło czytać. Książka szczególnie rozczarowuje po doskonałych tyle co przeczytanych "Małżeństwach królewskich".
"Błaźni i tyrani" to zbiór esejów, które w żaden sposób mnie nie usatysfakcjonowały. Autor omawia dziesiątki najróżniejszych tematów, ale żadnego nie wyczerpuje. Ot, skacze przez epoki i wieki, przytaczając przykłady pasujące do wysnuwanych przez siebie tez, ale żadnej kwestii nie poświęca więcej miejsca niż rozdział, góra dwa.
Inna sprawa, że ostatnie części książki nijak się mają do tytułu i zapowiedzi wydawcy umieszczonej na okładce. Zamiast ciekawostek odnośnie postaci historycznych mamy dociekania w stylu "dlaczego nie kochamy się publicznie?", czy "dlaczego kobiety nie są wyświęcane na księży w kościele katolickim?". Nie tego się spodziewałam, stąd moje rozczarowanie.
Kolejnym minusem książki są literówki, nie wspominając o ewidentnych błędach (np. Katarzyna Howard...

Adam | 2016-12-31
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 15 listopada 2016

Kim byli? Ludźmi chorymi? Pośmiewiskiem swoich czasów, a także następnych pokoleń? Nadambitnymi politykami? Doskonałymi graczami politycznymi, których pycha zjadła od środka pozbawiając podstaw elementarnych uczuć względem rodaków, bliskich lub innych narodów? A może byli wyjątkowo inteligentnymi jednostkami, których los skazał na role śmieszków, podsumowujących swoimi opiniami otaczający ich świat? Nad kim się tak zastanawiam? Kogo próbuję skategoryzować? Mowa o tyranach i błaznach, aczkolwiek książka ta nie jest tylko o nich, gdyż te pojęcia są zbyt wąskie dla pełnego określenia owych kreatur. Jest to bowiem historia także pełna ludzi podłych, srogich, bezdusznych, okrutnych, złych … Można by tak nazywać ich bez końca.

Więcej pod linkiem http://know-howhistoria.pl/tyrani-blazni-recenzja-jerzy-besala/

Vemona | 2017-09-13
Przeczytana: styczeń 2016

Coraz bardziej zniechęcam się do autora. W założeniu książka miała być o tyranach i błaznach - tyranów jest kilku, błaznów upchnięto w jednym rozdziale, reszta to dywagacje na rozmaite tematy, nie do końca historyczne. Drażniąca maniera pisania o sobie w pierwszej osobie liczby mnogiej - mówiliśmy, pisaliśmy - a jakoś współautora nie widzę, czy to megalomania? W kolejnej publikacji niepochlebna opinia o królowej Bonie, rozumiem, że autor może jej nie lubić, ale od rzetelnego historyka nie oczekuję tak daleko idącej prezentacji własnych opinii. Autor chce być więcej niż historykiem, zatrąca o psychologię i socjologię, ale robi to niezbyt umiejętnie. Jeden z rozdziałów nosi tytuł "Z orgazmem przez wieki", podobno ma być o kobiecym odczuwaniu rozkoszy i walce o prawo do tegoż, ale autor skupia się raczej na fakcie przedmiotowego traktowania kobiet przez wieki, opowiadając o tradycji gwałtów dokonywanych przez wojska i możnych i posuwając się do stwierdzenia: "... Niewiele jednak...

Dorota_G | 2017-06-12