Ścieżki śpiewu

The Songlines
Powieść angielska - 20 w,
literatura faktu
Agata

Ścieżki śpiewu jawią się jako niewidzialne szlaki łączące najodleglejsze krańce Australii, jako starożytne trakty "wybrukowane" pieśniami, które opowiadają o stworzeniu ziemi. Religia aborygenów zobowiązuje ich do rytualnej wędrówki po kraju, podczas której śpiewają pieśni przodków. "Ścieżki śpiewu" Bruce`a Chatwina są właśnie jedną z takich przejmujących człowieczych pieśni.

źródło opisu: Wydawnictwo Zysk i S-ka, 1998

źródło okładki: http://www.sklep.zysk.com.pl/

Anna | 2017-03-19
Przeczytana: 19 marca 2017

Warto powędrować "Ścieżkami śpiewu" wraz bohaterami powieści. Prześledzić walkę rdzennych Australijczyków o zachowanie tożsamości, świętych miejsc i wierzeń. Smutna to lektura pokazująca skutki najazdu na kontynent białego człowieka - skazańców i strażników brytyjskiej kolonii karnej. Oprócz niezbyt chlubnej przeszłości zwlekli do Australii choroby, pijaństwo, szkodniki, zwierzęta, które zaczęły pustoszyć cały kraj. Anglosasi traktowali gospodarzy tej ziemi jak podludzi, dość przypomnieć, że rdzenni Australijczycy wywalczyli sobie prawo głosu dopiero na początku lat 70 XX w. Z ciekawości zajrzałam do Wikipedii i o zgrozo pod hasłem Australijczycy znajdziecie notatkę wyłącznie o kolonizatorach i tylko wtrącone jedno zdanie "Przed brytyjską kolonizacją Australia była zamieszkana przez ludy tubylcze – Aborygenów australijskich, Aborygenów tasmańskich, mieszkańców wysp w Cieśninie Torresa i Melanezyjczyków" Wstyd mi się zrobiło, tym bardziej polecam wszystkim tę...

un_forestiero | 2016-09-04
Muminka | 2016-07-28