Na drogach do piekieł

Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie
adinho

Ramy książki tworzą wspomnienia dotyczące działalności lekarskiej autora bezpośrednio przed i po wojnie. W roku 1935 Julian Maj jako młody lekarz-stażysta podjął pracę w szpitalu w Tarnowie. Po okresie stażu przeniósł się na samodzielną placówkę w Lipnicy Murowanej w powiecie bocheńskim. Czekała go praca w ciężkich warunkach, na zacofanej wsi, gdzie dotychczas przeważnie znachorzy i „babki" wiejskie wypróbowali na chorych swoją wiedzę i umiejętności medyczne, często w straszliwych warunkach sanitarnych. Wojna zastała młodego lekarza w Mielcu.
Po latach wędrówki „na drogach do piekieł” wojennych w roku 1947 dr Maj podejmuje trud organizowania szpitala powiatowego w Dębicy. Opis pionierskiej pracy, przełamywania wielu trudności – wynikłych w początkowym ciężkim okresie z niedostatków personelu i bazy materiałowej – zamyka karty tych wspomnień.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1972

źródło okładki: Zdjęcie autorskie