Niby-dziennik ostatni 1981–1987

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
9788324402069
Bożena

Tom ten kończy edycję Dzienników Zygmunta Mycielskiego – artysty i arystokraty, kompozytora i publicysty muzycznego. Swoje zapiski, prowadzone jeszcze przed wojną, nazwał ostatecznie „Niby-dziennikiem” – bliższe są bowiem eseistyce niż kronice, choć autor żywo interesował się otaczającą rzeczywistością.

źródło opisu: http://www.iskry.com.pl

źródło okładki: http://www.iskry.com.pl

Robert | 2017-06-30

Zamiast recenzji parę uwag.
- Współczułem Zygmuntowi Mycielskiemu czytając ten dziennik. Ostatnie lata życia to gorączkowa praca nad kolejnymi kompozycjami, w nadziei że coś po nim zostanie. Nadzieja na wykonania, żal że nie było czasu na korektę. Tymczasem wydane zostały dzienniki z jego wszystkimi zapiskami, a... muzyka pozostaje właściwie zapomniana. Większość utworów o których pisze nie doczekała się dotąd wydania płytowego. Chcąc poznać, co on wtedy komponował, natrafiam na jakieś okruchy.
- Sporo trafnych uwag o sytuacji geopolitycznej Polski. W erze karnawału Solidarności Mycielski pozostaje sceptykiem i część jego obaw (np. co do dogadania się Polaków) pozostaje prorocza.
- Mycielski w dzienniku pisze dość otwarcie o swoim homoseksualizmie (nie wiem jak to było w poprzednich, które sam przygotowywał do druku), szkoda że autorzy posłowia udają, że tego wątku w biografii kompozytora nie było.

Wawrzyn dla Twardocha

Wawrzyn Literacki 2012 trafił do Szczepana Twardocha - w plebiscycie czytelników Biblioteki Śląskiej na jego „Morfinę” oddano najwięcej głosów. Nagroda ma już kilkunastoletnią tradycję i przyznawana jest za najlepszą książkę poprzedniego roku kalendarzowego.