rozwiń zwiń

Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach

Okładka książki Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach
Filip Springer Wydawnictwo: Karakter Seria: Mówi muzeum biografia, autobiografia, pamiętnik
264 str. 4 godz. 24 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria:
Mówi muzeum
Wydawnictwo:
Karakter
Data wydania:
2013-05-12
Data 1. wyd. pol.:
2013-05-12
Liczba stron:
264
Czas czytania
4 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362376247
Tagi:
architektura Hansen Hansenowie historia architektury
Inne
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 12 (72) / 2023 Anna Alboth, Joanna Bator, Sandra Frydrysiak, Maria Halber, Chris Heath, Aleksandra Herzyk, Aglaja Janczak, Katarzyna Kazimierowska, Paweł Kicman, Zuzanna Kowalczyk, Anna Krztoń, Karolina Lewestam, Caleb Azumah Nelson, Redakcja magazynu Pismo, Tomasz Różycki, Filip Springer, Miłosz Szymański
Ocena 7,3
Pismo. Magazyn... Anna Alboth, Joanna...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 11 / 2023 Wojciech Brzoska, Magdalena Kicińska, Sam Knight, Jerzy Koch, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Cristina Morales, Joanna Mueller, Redakcja magazynu Pismo, Adam Robiński, Filip Springer
Ocena 7,1
Pismo. Magazyn... Wojciech Brzoska, M...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 7 (67) / 2023 Marta Dzido, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Redakcja magazynu Pismo, Joanna Ruszczyk, Bartek Sabela, Filip Springer, Piotr Tracz
Ocena 7,9
Pismo. Magazyn... Marta Dzido, Magdal...
Okładka książki Znak nr 816 / 2023 Anna Cymer, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Robin Dunbar, Olga Gitkiewicz, Paulina Jóźwik, Maria Karpińska, Dominika Kozłowska, Małgorzata Lebda, Piotr Oczko, Tomasz Pindel, Janusz Poniewierski, Filip Springer, Małgorzata Szczurek, Grzegorz Wróblewski, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 7,0
Znak nr 816 / ... Anna Cymer, Diana D...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Musi mnie Pan słuchać*



756 104 32

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
697 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
53
37

Na półkach: ,

Przyczółek Grochowski - osiedle mieszkaniowe w Warszawie, 23 bloki połączone galeriami, 2330 mieszkań, 8300 osób i cała lista zarzutów: małe klitki, wąskie i długie pokoje, cienkie ścianki, kąty nieproste, częste kradzieże i rozboje.

Filip Springer, znakomity reportażysta młodego pokolenia, pracując nad książką ,,Źle urodzone”, traktującej o przykładach modernistycznej architektury PRL-u, wielokrotnie napotkał się na wzmianki o małżeństwie architektów Zofii i Oskarze Hansenach. Ich koncepcje architektoniczne na tyle go zainteresowały, że jego kolejna publikacja poświęcona jest właśnie autorom wspomnianego Przyczółka Grochowskiego, czy osiedla Słowackiego w Lublinie.



Hansenowie z cała pewnością wyprzedzali w swoich założeniach architektonicznych epokę w której żyli. Ich idee wydają się być wręcz utopijne. Wierzyli, że człowiek jest z natury dobry, prospołeczny. Ich projektom przyświecała myśl o humanizacji osiedli mieszkaniowych - otwartych przestrzeni społecznych, przyjaznych człowiekowi, integrujących mieszkańców.

Pragnęli stworzyć jak najwygodniejsze mieszkania. Dążyli do indywidualizacji poszczególnych lokali. Głęboko wierzyli, że można budować mieszkania ,,na miarę”, dostosowane do wymagań i potrzeb przyszłych mieszkańców. Wspaniały jest fragment mówiący o tym, że w mieszkaniu krawcowej nie może być przeciągu, bo wiatr będzie porywał ze stołu skrawki materiału, za to mieszkanie dla wielodzietnej rodziny musi być przewiewne ze względu na często gotowany kapuśniak…

,,Bloki Hansenów nie są zaprojektowane według najprostszego z możliwych wzorców, czyli na planie prostokąta. Ich kolejne segmenty nieco wystają, bądź chowają się względem poprzednich, przez co bryła budynku jest nieregularna, rozrzeźbiona, faluje i lekko meandrują w zieleni”.

Koncepcje architektoniczne Hansenów wychodziły daleko poza granice osiedli mieszkaniowych. Oscar Hansen głosił utopijną idee budowy Linearnych Systemów Ciągłych, swoistego typu miast liniowych, ciągnących się od morza do gór, mających u podstaw egalitaryzm społeczny, równy dostęp mieszkańców do natury, dóbr kultury i usług.

Książkę warto przeczytać by zapoznać się ze szczegółami tych wizjonerskich, przyjaznych człowiekowi projektów, które było o tyle idealistyczne, co wydaje się nierealne. Niestety w wyniku zetknięcia teorii z rzeczywistością niewiele z założeń zostało zrealizowanych.

Filip Springer po raz kolejny udowadnia, że o architekturze można pisać ciekawie i z humorem. Na szczególną uwagę zasługuje, także piękne, ilustrowane wydanie. Książka jest częścią wspólnej serii Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i wydawnictwa Karakter, ,,Mówi muzeum”poświęconej współczesnej sztuce i architekturze.

Książkę czyta się zdecydowanie za szybko. Na szczęście, czekając na kolejne publikacje Springera, na osłodę pozostaje http://filipspringer.com/blog/

czytaj więcej na: http://www.expertkujawski.pl/index.php/kultura/ksiazka/recenzje/69-zaczyn-o-zofii-i-oskarze-hansenach

Przyczółek Grochowski - osiedle mieszkaniowe w Warszawie, 23 bloki połączone galeriami, 2330 mieszkań, 8300 osób i cała lista zarzutów: małe klitki, wąskie i długie pokoje, cienkie ścianki, kąty nieproste, częste kradzieże i rozboje.

Filip Springer, znakomity reportażysta młodego pokolenia, pracując nad książką ,,Źle urodzone”, traktującej o przykładach modernistycznej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 018
  • Przeczytane
    1 017
  • Posiadam
    248
  • Ulubione
    36
  • Teraz czytam
    27
  • Architektura
    26
  • Reportaż
    25
  • Chcę w prezencie
    25
  • 2018
    17
  • 2014
    15

Cytaty

Więcej
Filip Springer Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach Zobacz więcej
Filip Springer Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach Zobacz więcej
Filip Springer Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także