Powstali 1863

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
August

Powstali 1863 to barwna opowieść o powstaniu styczniowym. Szesnastoletni Stefan Bryk z grupą przyjaciół ucieka ze szkoły, by walczyć o wolność ojczyzny i nieoczekiwanie staje się bohaterem. Siedemdziesięcioletnia Eufemia ze swymi szalonymi przyjaciółkami rzuca się w konspiracyjną pracę niczym młoda mężatka w wir życia towarzyskiego. Starsze damy zbierają pieniądze, biżuterię, organizują pomoc...

Powstali 1863 to barwna opowieść o powstaniu styczniowym.
Siedemdziesięcioletnia Eufemia ze swymi szalonymi przyjaciółkami rzuca się w konspiracyjną pracę niczym młoda mężatka w wir życia towarzyskiego. Starsze damy zbierają pieniądze, biżuterię, organizują pomoc rannym i aprowizację dla powstańczej armii. Nie boją się dywersji i przemytu broni. Gorące głowy chłodzi młoda i piękna Marianna.
Powstali 1863 Elżbiety Szczęsnowicz to książka znaleziona w pamiętniku – w sensie dosłownym. Inspiracją dla niej stały się Moje wspomnienia z 1863 napisane przez Stefana Brykczyńskiego, które po ukazaniu się szybko zyskały ogromną popularność. Opisany przez niego świat został wzbogacony przez autorkę o środowisko kobiet działających na rzecz powstania, w którym postaci fikcyjne przeplatają się z autentycznymi.
Ppor. Stefan Brykczyński ur. 1847. Jako uczeń Instytutu Szlacheckiego w Warszawie brał udział w manifestacjach patriotycznych 1861 roku, za co został usunięty ze szkoły. Trafił do walczących na Lubelszczyźnie oddziałów powstańczych.
Skazany na zesłanie na Syberię, ułaskawiony za uratowanie życia rosyjskiemu żołnierzowi.
Zmarł w 1934 roku w Przytulisku Weteranów 1863 r. w Krakowie.

źródło opisu: http://www.sklep.zysk.com.pl/powstali-1863.html

źródło okładki: http://www.sklep.zysk.com.pl/powstali-1863.html

Bazyli Venosta | 2018-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2018

Takie sobie. Tematyka jest ciekawa i Autorce należą się gratulacje że zdecydowała się podjąć tak już dziś „przebrzmiały”, a kiedyś przecież tak żywo dyskutowany i budzący gorące kontrowersje, epizod naszej historii. Wykonanie jednak nie porywa, choć też bynajmniej nie zasługuje na huraganową krytykę.

W początkowych partiach powieści irytują „poprawne politycznie” anachronizmy; w kółko powtarza się jacy to fajni i mądrzy byli Żydzi, że jakoby gremialnie poparli powstanie; że potrzebna jest emancypacja kobiet i modernizacja kraju; że trzeba zrównać stany. Odnosi się wrażenie, że bohaterowie to tak naprawdę całkiem współcześni liberałowie przeniesieni półtora wieku wstecz i uzasadniający z tej odległej epoki Powstanie Styczniowe tym, że jego autorzy mieli jakoby takie poglądy, jakie my – zdaniem Autorki – mamy, czy w każdym razie jakie powinniśmy mieć dzisiaj.

Wiąże się z tym kolejna słabość utworu, mianowicie nienaturalnie dydaktyczne dialogi i karykaturalne przerysowanie...

Ania Urbańska | 2013-05-04

Zacznę od głównych bohaterów, bo to oni są motorem napędzającym akcję. Mamy ich tu kilku, a każdy z nich mnie wzruszył i rozkochał w sobie. Odważny chłopiec, Stefan, który na wszelkie sposoby wyrywa się spod kurateli rodziny i opiekunów, aby złapać za broń i walczyć o Polskę; Marianna, nieprzeciętna, inteligentna, młoda kobieta, uświadomiona politycznie i społecznie, o gorącym sercu i wielkim patriotyzmie; wreszcie Eufemia, starsza pani, która usiedzieć na miejscu nie może wiedząc, że Polacy ruszyli na wroga i wręcz mająca im za złe, że nie zabrali jej ze sobą. Te cudowne postaci pozostaną ze mną już na zawsze - nie tylko zamknięte w książce, którą za kilka lat podsunę do czytania synowi, ale przede wszystkim w sercu, jako zupełnie realni reprezentanci narodu, którego jestem cząstką. Opisani tak prawdziwie i sugestywnie, że nie ulega wątpliwości, iż nasi XIX-wieczni przodkowie właśnie tacy byli.

Więcej...

Małgorzata | 2015-01-25
Przeczytana: 24 stycznia 2015

Bardzo interesująca książka o powstaniu styczniowym. Opisane są tu zarówno postacie historyczne, jak i fikcyjne. Obejmuje ona różne problemy dotyczące wydarzeń - wspomnienia przyczyn nie do końca przemyślanego powstania, kwestię zrównania stanów i uwłaszczenia chłopów, partyzanckie bitwy i potyczki oddziałów powstańczych z Moskalami, opinię o powstaniu na arenie międzynarodowej i z drugiej strony mamy świat kobiet, które są świadome, czego potrzebuje Ojczyzna, więc oddają kosztowności na sprzedaż, aby zakupić broń, odzież do pocięcia na opatrunki i co najważniejsze swoich synów i mężów, aby dzielnie walczyli. Nie tracą nadziei i dzielnie walczą. Pełną patriotyzmu postawę reprezentują chłopcy, którzy uciekają ze szkoły i przyłączają się do szeregów armii. Widzimy też drugą stronę medalu, czyli skutki walk. Zbiorowe mogiły, smutek po poległych, cierpienia rannych i niechęć chłopów oraz stopniowe wygasanie woli do walki, prowadzące do upadku powstania i wizję represji i biedy.
Polecam.

aktorka246 | 2013-10-07
Na półkach: Nie kupować, Przeczytane

Przeczytałam tą książkę kilka miesięcy temu ale pamiętam ją jakby to było wczoraj.Tą książkę wygrałam w konkursie .Książka jest naprawde dobra a bohaterowie jak żywi.Historia też idzie bardzo żwawo.Jeśli miałabym podać minusy to że niektóre dialogi są napisane sztucznie.
Ale i tak polecam .

szaman136 | 2013-11-02
Przeczytana: 30 października 2013

Całkiem ciekawe, nie często czyta się książki fabularne o temacie Powstania Styczniowego. W książce mimo ciekawej tematyki denerwowały słabe opisy, urwane wątki, czy szybkie pomijanie niektórych wątków (np leczenie się Bryka w Galicji lub pobyt w Nałęczowie).

Kociu99 | 2018-06-19
Przeczytana: czerwiec 2018