Dzień oszusta. Ukryty w słońcu

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
szejk

Dzień oszusta i Ukryty w słońcu — dwie mikropowieści wybitnego dramaturga i prozaika Ireneusza Iredyńskiego — zaliczane są do czołowych jego osiągnięć literackich. Łączy je — choć nieformalnie — typ głównego bohatera: człowieka niezrównoważonego, chimerycznego, prowokującego, trawionego niepokojem wewnętrznym, przepełnionego filozofią goryczy i mimo to poszukującego prawdziwych wartości w życiu. W mikropowieściach tych — jak w całej twórczości Iredyńskiego — Gato szczególną uwagę zwraca sugestywność, z jaką kreśli psychologiczne portrety swych bohaterów i obyczajowy obraz ich środowiska.

źródło opisu: PWN, 1988

źródło okładki: zdjęcie autorskie