Rerum Novarum. O kwestii socjalnej

Seria: Magisterium Kościoła Katolickiego
Wydawnictwo: Te Deum Sp. z o. o.
Rerum novarum
religia
Oenovich

W tej jednej z najsłynniejszych encyklik „ekonomicznych” papież Leon XIII odrzuca zasadę socjalistyczną, wedle której państwo powinno zagarnąć wszelką własność prywatną i zamienić ją w dobra publiczne, gdyż sprzeciwia się ona naturalnym prawom każdego człowieka, wykrzywia powołanie państwa i godzi w spokój i bezpieczeństwo publiczne. Postuluje, aby podstawą, na której należy oprzeć dobrobyt ludu, była nietykalność własności osobistej, a także by zaradzać złu przez pomoc i współdziałanie Kościoła oraz wskrzeszenie obyczajów chrześcijańskich.

źródło opisu: Wydawnictwo Te Deum, 2001

źródło okładki: www.tedeum.pl

| 2019-03-01

Z tego nasza Rzeczpospolita dzisiaj czerpie. To najlepszy możliwy system Społeczna Gospodarka Rynkowa z naciskiem na rynek. Ultraliberałowie mają lewe pojęcie wolności. Prawdziwa wolność realizuje się jako wolność od wykluczenia społecznego. Dam 8 gwiazdek, bo trochę mi się tu nie podoba wjeżdżanie na socjalizm. Polecam każdemu katolikowi, co twierdzi że krwiożerczy kapitalizm czy absolutna wolność jednostki jest zgodna z dogmatami moralnymi kościoła. Innym wypaczeniem jest komunizm, który jest utopią i gwarantuje absolutną równość gospodarczą i opiera się na braku religii i walce klas (przykład:to tak jakby każdy mężczyzna miał mieć tyle siły by podnieść maksymalne 60 kg albo każda kobieta miałaby być modelką).

Krzysztof1993 | 2015-05-14
Przeczytana: 16 maja 2015

Wielokrotnie natrafiałem na stwierdzenie, jakoby papież Leon XIII był zdecydowanym obrońcą ludzi pracy. Z czym kojarzy określenie użyte przeze mnie w poprzednim zdaniu? Bezsprzecznie z ideologią socjalistyczną. Papież Leon XIII miał jednak inne zdanie co do narzędzi, jakich należałoby użyć, by poprawić status materialny robotników, aniżeli przedstawiciele socjalistyczni. W swojej encyklice ojciec święty zaciekle broni prawa do własności prywatnej, uznając ją jako prawo naturalne, które dane jest każdemu człowiekowi. Wspólną własność uważa w gruncie rzeczy za zgubę gatunku ludzkiego, gdyż zagraża podstawowej komórce społecznej - rodzinie. Pozycja obowiązkowa szczególnie dla osób, które chcąc bronić kapitalizmu, pragną użyć autorytetu kościelnego.

Niedzielna Zupa | 2015-01-29
Przeczytana: 2014 rok

Co ja mogę powiedzieć? Papieży trzeba słuchać.