Pięć umysłów przyszłości

Tłumaczenie: Dariusz Bakalarz
Wydawnictwo: Laurum
Five Minds for the Future
katarzynaw

Przyszły świat będzie wymagał opanowania umiejętności, które na razie są jedynie opcjonalne. Czy już zacząłeś je rozwijać? Żyjemy w okresie ogromnych zmian obejmujących między innymi przyśpieszenie globalizacji, rozwój hegemonii nauki i techniki oraz zderzenie cywilizacji. Wymagają one nowych sposobów myślenia i zdobywania wiedzy w szkole, biznesie oraz działalności zawodowej. W Pięciu...

Żyjemy w okresie ogromnych zmian obejmujących między innymi przyśpieszenie globalizacji, rozwój hegemonii nauki i techniki oraz zderzenie cywilizacji. Wymagają one nowych sposobów myślenia i zdobywania wiedzy w szkole, biznesie oraz działalności zawodowej. W Pięciu umysłach przyszłości znany psycholog Howard Gardner wymienia zdolności poznawcze, które w nadchodzących czasach będą dawały przewagę:

umysł dyscyplinarny – opanowanie ważnego przedmiotu (fizyki, matematyki albo historii) i przynajmniej jednej dyscypliny zawodowej
umysł syntetyzujący – umiejętność wyłaniania koncepcji pochodzących z różnych dyscyplin i sfer, aby utworzyć z nich spójną całość możliwą do przedstawienia innym ludziom
umysł kreatywny – zdolność do odsłaniania i wyjaśniania nowych problemów, pytań i zjawisk.
umysł respektujący – świadomość i szacunek wobec różnic między ludźmi
umysł etyczny – wywiązywanie się z obowiązków pracowniczych i obywatelskich

Człowiek wyposażony w takie umiejętności będzie mógł stawić czoła wszystkiemu, czego w przyszłości się spodziewa i czego nie jest w stanie przewidzieć. Osoba pozbawiona tych „umysłów” zdana jest na łaską sił, których nie potrafi zrozumieć – na przytłoczenie informacjami, na niemożność osiągnięcia sukcesu zawodowego i niezdolność do podejmowania świadomych decyzji w kwestiach zawodowych oraz osobistych.
Dzięki tej książce Howard Gardner wznosi na wyższy poziom znaną na całym świecie teorię inteligencji wielorakich. Ten zwięzły i wciągający tekst zachęca do nauki przez całe życie i przedstawia spostrzeżenia cenne dla wszystkich, którzy zajmują się i będą się zajmować szkoleniem oraz rozwojem liderów organizacyjnych.

źródło opisu: http://www.laurum.pl/b450-Piec-umyslow-przyszlosci.htm

źródło okładki: http://www.laurum.pl/b450-Piec-umyslow-przyszlosci.htm