Pamiętnik warszawskiego taksówkarza

Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
8320537266
CallStorm

Pamiętnik Mariana Sękowskiego jest pozycją nader oryginalną, pokazuje nam - w swoistej, zawodowej karykaturze - ówczesne miasto stołeczne Warszawę, ukazując codzienność tętniącej życiem metropolii. Choć możemy kłócić się z nim o prawdziwość szczegółów, ostatecznie uchyla on kotarę dawnej atmosfery warszawskiej burżuazji, drobnej mieszczańskiej doli i żywoty ciemnej, lumpenproletariackiej, choć zawsze gwarnej ulicy.

źródło opisu: op.własny

źródło okładki: wł.

anaso | 2019-07-15

Czy opowieść jest na faktach czy jednak trochę naciągana nie ma znaczenia. To piękne świadectwo świata, który już nie istnieje. A jednak dzięki ludziom takim jak pan Marian możemy się o nim nieco dowiedzieć. To podróż autem przez Warszawę z lat przedwojennych. Dużo o ludziach, dużo o autach z tamtych lat. Miłośnikom historii stolicy bardzo polecam. Opowieść zahacza także o początki wojny.

Tomek | 2016-05-26

Seks... z żoną (ojciec 3 dzieci), a potem... z młodą damą zabraną z Placu Teatralnego, z "ekspedientką bławatków"... hmmm... orgie z 16-latkami (płci żeńskiej na szczęście), czasem spoglądałem ponownie na okładkę aby potwierdzić fakt, że czytam jedynie wspomnienia warszawskiego taksówkarza z okresu międzywojennego. Ale spodobała mi się ta szczerość :)
Pan Sękowski był dobrym obserwatorem i opowiadał bardzo ciekawie (trudno się oderwać), a jego spektrum styczności z ludźmi w swojej pracy zawierało się gdzieś między najtańszą prostytutką, podpitym podejrzanym typem a komisarzem policji i majętnym posiadaczem ziemskim.
Ludzie i stosunki społeczne opisane w wyśmienity sposób, zawierający naprawdę dużo ciekawostek (policjanci pijący legalnie wódkę z kierowcami, bynajmniej i jedni i drudzy nie po godzinach pracy i daleko od stwierdzenia w "ukryciu").
Wybaczam nawet autorowi że miał komunistyczne zapędy i przemilczał 17 września roku 1939, ale to pewnie cenzura ;)