Oblicza lęku

poradniki
WAM
2005-01-01
2005-01-01

Solidne i przejrzyście napisana charakterystyka czterech podstawowych lęków egzystencjalnych wg Riemanna i odpowiadających mu czterech typów osobowości: (1) schizoidalny (lęk przed ofiarowaniem się); (2) depresyjny (lęk przed samorealizacją),(3) anankastyczny (lęk przed zmianą); (4) histeryczny (lęk przed koniecznością).

Autor twierdzi, że jedną z cech osób depresyjnych jest wrodzona skłonność do wygodnictwa, zaś ludziom o osobowości schizoidalnej zarzuca sceptycyzm w stosunku do religii. Przeczytałam dwa pierwsze rozdziały ksiązki, resztę sobie darowałam.

Przejmująca analiza podstawowych lęków.
Czuje się jednak, że to tekst sprzed wielu dekad i przytaczane przykłady są mocno anachroniczne. Pojawia się także wspomienie o roli astrologii i horoskopów jako czynników budujących podstawę osobowości (!).
Szkoda, że wydawca nie opatrzył jej komentarzem, w którym zaznaczyć można zagadnienia względem których nauka poszła już naprzód.
Poza tymi zastrzeżeniami - książka warta lektury. Działa jak dość okrutne lustro, w którym jednak warto się przejrzeć.

Przejmująca analiza podstawowych lęków.

Książka jest świetna myślałem że napisana jest bardziej profesjonalnym niezrozumiałym językiem, jednak nie, napisana jest przes przystępnie i bardzo ciekawie. Bardzo mi się podobała pewnie do niej jeszcze wrócę. polecam

Książka jest świetna treściwa, ale nie przeintelektualizowna, napisana przystępny językiem, można się z niej dużo o sobie dowiedzieć. Polecam

Bardzo ciekawa i inspirująca. Bardzo mocną stroną książki są liczne fragmenty opisów przypadku oraz odniesienie określonych konstrukcji osobowościowych do historii życia, miłości i agresji.

Książka w interesujący sposób mówi o naszej duchowej części, która niekiedy jest dla nas niezrozumiała... Mam neutralne nastawienie do tego typu publikacji, ale tutaj poczułam, że temat lęku bardzo mnie dotyczy, dlatego po nią sięgnęłam. Uważam, że jest to książka warta uwagi, jest mi bliska i też przez zainteresowanie psychologią, czułam się zaopiekowana i dobrze wytłumaczono niektóre zagadnienia 💛

Tak naprawdę to taki wgląd w naszą psychikę, troszkę zrozumienie i dobra porada. To coś więcej niż to co przeczytamy w internecie, ale nie zastąpi także profesjonalnej porady, pamiętajcie.

Wszystko było opisane całkiem prostym językiem, a podział na rozdziały i różne rodzaje zagadnień, były kolejnym plusem. Można nie tylko dowiedzieć się czegoś o swoim problemie, z którym się borykamy lub nie tylko to, że chcemy pogłębić wiedzę, ale też to wskazówka jak pomóc osobie, która zmaga się m.in. tutaj z lękiem.

Odczuwanie lęku to nie tylko powszechne odczucie, tak jak strach przy oglądaniu horroru. Mi towarzyszy on każdego dnia, w różnej postaci i nasileniu... I wiem, że nie mogę wiecznie przed tym uciekać, ta książka mi to uświadomiła. Trzeba stawić czoło.

Proste przykłady, które autor przytacza są kolejnym plusem książki, bo jeśli ktoś nie zna zbyt dobrze tego tematu, to łatwiej może się wczuć w to co jest omawiane. Jednak przyznam, że wcale nie jest proste, wytłumaczyć drugiej osobie czym jest ten lęk ,,przed niczym" jak w moim przypadku...

Jeśli interesuje was taka tematyka, koniecznie sięgnijcie po tę lekturę!

Sięgacie czasami po publikacje psychologiczne?

Szczerze przyznaję, że ja nieczęsto. Jednak obok pozycji „Oblicza lęku. Skąd się bierze i jak sobie z nim radzić” Fritza Riemanna nie potrafiłam przejść obojętnie. Jestem osobą skrytą, introwertyczną i ostrożną. Lęk towarzyszy mi niemal każdego dnia. Nie przejawia się w paraliżującym strachu, bądź atakami paniki, ale cały czas gdzieś tam się tli w mojej podświadomości. Dlatego też postanowiłam się z nim oswoić. Autor w przystępny osób uświadamia czytelnika, że ucieczka przed sytuacjami wywołującymi lęk prowadzi do stagnacji oraz hamowania naszego rozwoju. Zatem najlepiej każdego dnia chwytać byka za rogi! Nie jest to oczywiście takie proste jak się wydaje, jednak dzięki tej pozycji, może stać się o wiele bardziej realne.

Książka została podzielona na cztery rozdziały: lęk przed ofiarowaniem się, lęk przed samorealizacją, lęk przed zmianą oraz lęk przed koniecznością. W każdym z nich możemy znaleźć odniesienie do naszej egzystencji, ponieważ lęk niewątpliwie towarzyszy nam w niemal każdej strefie życia. Autor dodatkowo zapoznaje czytelnika z typami osobowości: schizoidalną, depresyjną, anankastyczną oraz histeryczną. Choć niektóre pojęcia brzmią naukowo i obco, w publikacji zostało to przekazane w sposób klarowny i jasny. Pojawia się wiele przykładów z życia, co pozwala zrozumieć, co konkretnie autor miał na myśli.

„Oblicza lęku” to mądra i wartościowa lektura, nie tylko dla osób zawodowo zajmujących się psychologią. Jeśli lubisz wnikać w ludzki umysł i zgłębiać meandry zróżnicowanych osobowości, ta książka jest dla Ciebie :)

Sięgacie czasami po publikacje psychologiczne?

"Akceptując lęk, a potem próbując go przezwyciężyć, wyzwalamy w sobie nowe umiejętności - każde opanowanie lęku jest zwycięstwem, które nas umacnia, każda ucieczka przed nim jest porażką, która czyni nas słabszymi".
⭐⭐
Tymi słowami Fritz Riemann przekazuje nam jedną z największych życiowych mądrości. Ucieczka nic nam nie daje. Pora się zmierzyć z przeciwnościami. Porządek świata oparty jest na 4 typach osobowości. Wśród nich znajdzie się każdy z nas. Problem rozpoczyna się wtedy, gdy któraś z tych części dominuje nad pozostałymi. Pod tym względem psychoterapeuta określa ludzi zdrowych wpisanych w każdy krąg osobowości w równym stopniu, bądź osoby potrzebujące pomocy. Wśród nich znajdują się przede wszystkim ludzie, którzy mają wypaczony obraz świata spowodowany zaburzonym dzieciństwem. Co ważne, nie wini nikogo, ponieważ wie, że sami rodzice mogą być z jakichś przyczyn obarczeni pewnymi zachowaniami. To powoduje automatycznie przenoszenie pewnych cech na potomstwo. W konsekwencji rodzic buduje kolejny silny obraz którejś z osobowości. Przekłada się to na życie dorosłe, szczególnie w momencie budowania trwałych związków. W jego teorii osoby o pewnym przekroju indywidualnym nie stworzą zdrowej i szczęśliwej relacji z osobą o innym zbyt silnym typie. Nadmienia jednak, że rozpoznanie tych lęków i ich akceptacja może globalnie wpłynąć na zmianę zachowań i budowania relacji z otoczeniem. ⭐⭐
Jest to jedyny poradnik, który do mnie przemówił. Nie znajdziecie w nim recepty na swoje problemy. Znajdziecie za to dogłębne zrozumienie swoich postaw. Dlaczego jedni siedzą zamknięci w domu, a inni skaczą z kwiatka na kwiatek i nie chcą się ustatkować? Dlaczego jeszcze inni popadają w pedanctwo, a inni są jak przyłóż do rany? To wszystko jest zależne od naszego dzieciństwa. Ja znalazłam wśród tych 4 aspektów siebie i męża. Dopiero po tylu latach zrozumiałam, dlaczego jesteśmy tak różni, dlaczego potrafimy żyć ze sobą przez tyle lat i co najważniejsze, oboje będziemy siebie rozumieć jeszcze bardziej.

⭐⭐

Seria „Terapia traumy” od wydawnictwa Czarna Owca to bardzo interesujące publikacje, które zaciekawić mogą szereg odbiorców. Przede wszystkim książki dedykowane są osobom, które borykają się z takimi problemami, a więc tak naprawdę do nas wszystkich. Każdy z nas czegoś się boi, odczuwa różne lęki i każdy miał do czynienia z traumą – jeśli takie stany nie dotykają nas bezpośrednio, to z pewnością znamy kogoś, kto w ten sposób może cierpieć. Książki stanowią także ciekawe rozszerzenie informacji dla każdego terapeuty czy osoby zainteresowanej psychologią i tajemnicami ludzkiego zachowania.

To temat kolejnej publikacji z serii „Terapia traumy”. Autorem książki „Oblicza lęku. Skąd się bierze i jak sobie z nim radzić” jest Fritz Riemann. Na co dzień każdy z nas czegoś się boi i jest to jak najbardziej naturalne. Jak podkreśla autor publikacji, lęk może wywoływać dwa skutki – może mobilizować do działania lub paraliżować.

Cztery źródła lęku

W książce znajdziemy analizę źródeł lęku w oparciu o poszczególne zaburzenia osobowościowe. Autor uważa, że wynikają one zawsze z jednej z czterech przyczyn. Wśród nich znajduje się lęk przed ofiarowaniem się, lęk przed samorealizacją, lęk przed zmianą oraz lęk przed koniecznością. Mamy w tym przypadku do czynienia z osobą schizoidalną, depresyjną, anankastyczną oraz histeryczną. W każdym typie ukrywają się różne oblicza lęku.

Zrozumieć i oswoić lęk

W każdym z omawianych przypadków mamy charakterystykę takiej osobowości wraz z odniesieniem do zachowania takiego człowieka w sferze miłości, agresji oraz jego historii życia. Bardzo ciekawe są także rozdziały, w których znajdują się opisane sposoby przeżywania – w ten sposób można lepiej zrozumieć, co się dzieje we wnętrzu takiego człowieka. Często lęk wydaje nam się czymś dziwnym i niewytłumaczalnym. Zastanawiamy się nad reakcjami różnych ludzi i nie potrafimy wczuć się w ich przeżycia. Dzięki takim opisom może stać się to znacznie łatwiejsze. Wreszcie – jeśli sami borykamy się z takimi problemami, warto się nad tym pochylić i być może – skorzystać z pomocy specjalisty.

• Psychologia
  • Psychologia i okolice
  • Szukam na własność
  • Psychologia/socjologia

Dodaj cytat z książki Oblicza lęku