Kruchy dom duszy. Wielka odyseja chirurgii mózgu

Okładka książki Kruchy dom duszy. Wielka odyseja chirurgii mózgu Jürgen Thorwald
Okładka książki Kruchy dom duszy. Wielka odyseja chirurgii mózgu
Jürgen Thorwald Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Wydawnictwo Literackie
1994-01-01
1994-01-01

Minęło już trochę czasu kiedy miałam okazję przeczytać jakąś książkę Thorwalda, zawsze był to jednak pewniak, na którym nie mogłam się zawieść. Tym bardziej więc byłam zaskoczona jak ciężko szło mi z Kruchym domem duszy. Książkę czytałam z przerwami, gdyż nie sposób było przebrnąć dłuższe fragmenty bez przysypiania.
Temat ciekawy jednak w mojej ocenie książka przeładowana zbyt dużą liczbą szczegółów życia prywatnego lekarzy, zdecydowanie byłoby lepiej ograniczyć liczbę neurochirurgów na rzecz konkretnych przypadków chorobowych dotyczących mózgu.

Temat ciekawy jednak w mojej ocenie książka przeładowana...

Bardzo słaba w porównaniu do innych książek Thorwalda, wracałem do niej 4 razy żeby powalczyć o skończenie, za każdym razem kończyło sie tak samo na porzuceniu książki. Wątki są bardzo rozwleczone, do tego dochodzi spamowanie nazwiskami, które powoduje zagubienie o czym się czyta…

Do ludzi medycyny mam stosunek wręcz nabożny: cenię ich wiedzę, poświęcenie i pasję. Nie przeszkadza mi to jednak narzekać na różnych przedstawicieli tego zawodu, którzy minęli się z powołaniem i nie powinni leczyć nawet zwierząt. Jako zapalona czytelnicza z przyjemnością sięgam po książki opisujące historię medycyny. Systematycznie pojawiają się nowe publikacje w tym obszarze ale niekwestionowanym autorytetem w tej dziedzinie jest nieżyjący już niemiecki pisarz i dziennikarz Jürgen Thorwald. Jego książki od zachwycają czytelników na całym świecie, popularyzując wiedzę na temat początków medycyny i opisując postacie, które dzięki swojej determinacji, odwadze i nieustępliwości w dążeniu do celu sprawili, że leczenie ze sztuki tajemnej zmieniło się w naukę rozwijającą się po dziś dzień.

"Kruchy dom duszy" to książka opowiadająca o powstaniu i rozwoju chirurgii mózgu. To historia o pionierach, którzy w oparciu o dziesiątki eksperymentów medycznych prowadzonych zarówno na zwierzętach jak i pacjentach, na tyle odważnych bo powierzyć swe zdrowie i życie w ręce lekarzy odrywających dopiero tajemnice mózgu sprawili, że neurochirurgia jest dziś pełnoprawną gałęzią medycyny. Ryzykowali przeprowadzanie zabiegów i operacji na które wcześniej nikt się nie odważył. Metodą prób i błędów, udoskonalając narzędzia chirurgiczne i nieustannie pracując nad swoim warsztatem, wytyczali kierunek rozwoju neurochirurgii. Nowotwory mózgu i rdzenia kręgowego, choroba Parkinsona czy padaczka to choroby które można dziś leczyć (oczywiście z większą bądź mniejszą skutecznością). Sto lat temu oznaczały one śmierć bądź ogromne cierpienie chorych do ostatnich dni.
W książce tej mamy okazję poznać sylwetki takich lekarzy jak Victor Horsley, Harvey Cushing czy Wilder Penfield i ich walkę o dobro pacjentów. Walkę nierówną bo więcej było porażek i chwil zwątpienia jednak postacie te otworzyły drogę kolejnym pokoleniom do kruchego domu duszy.

Lektura ta, niezwykle ciekawa i napisana jak zawsze z kronikarską dokładnością nie była jednak łatwa. Miejscami przytłaczał mnie ogrom postaci, przypadków chorób, co sprawiało, że traciła koncentrację. Może to "wina" tego, że książkę tę odsłuchałam (w rewelacyjnej skąd inąd interpretacji Marcina Popczyńskiego) a nie przeczytałam. Mimo to szczerze ją polecam.

Audiobook (czytał Marcin Popczyński)

Rewelacja, świetnie się czyta.

Rewelacja, świetnie się czyta.

Wszystkie książki Jürgena Thorwalda są rewelacyjne i tyle w temacie. :)

Wszystkie książki Jürgena Thorwalda są rewelacyjne i tyle w temacie. :)

2079
2017

Książka "Kruchy dom duszy" Jürgena Thorwalda zabiera nas w fascynujący świat neurochirurgii.
Uwielbiam pochłaniać książki autora, a w niej mamy możliwość przyjrzenia się bliżej pionierom, którzy rozpoczęli operacje na mózgu. Nie unikniony wielu błędów i porażek, jednak dzięki wielu pacjentom, odważnym lekarzom medycyna wspięła sie na wyższy poziom.
Szkoda, że kaisązka nie ma najnowszych osiągnięć, ponieważ wydana była po raz pierwszy prawie 60 lat temu. Jest w niej trochę chaosu i fascynacji autora postaciami hsitorycznym.
To jena z takich pozycji, która zainteresuje czytelników interesującymi się działem medycznym.
Książka ważna dla czytelników lubiących twórczość autora.

Szkoda, że kaisązka nie...

Ocena przeciętna, ponieważ osoba nie mająca zacięcia medycznego może nie znaleźć w tej publikacji nic ciekawego. Zbiór przygód prekursorów neurologii został tu przedstawiony w moim odczuciu w sposób suchy. Za dużo sztywnych terminów medycznych, wątki mieszają się bez składu. Niezbyt zaciekawiła mnie ta publikacja. Po Krwi Królów spodziewałem się czegoś innego.

“Kruchy dom duszy” to książka, która opowiada o historii i rozwoju neurochirurgii. Autor przedstawia sylwetki i dokonania pionierów tej dziedziny medycyny, którzy ryzykowali życie i zdrowie swoich pacjentów, aby odkryć tajemnice ludzkiego mózgu. Książka jest napisana w ciekawy i barwny sposób, łącząc fakty naukowe z anegdotami i dramatycznymi scenami operacyjnymi. Thorwald pokazuje, jak neurochirurgia stała się pełnoprawną gałęzią medycyny dzięki rewolucji technologicznej i zmianie sposobu myślenia lekarzy. Uważam, że jest to interesująca i pouczająca lektura dla osób zainteresowanych historią medycyny i neurologią. Książka ma jednak kilka wad, które obniżają jej wartość. Po pierwsze, jest to dość stara publikacja (pierwsze wydanie z 1963 roku),więc nie uwzględnia najnowszych osiągnięć i badań w dziedzinie neurochirurgii. Po drugie, autor nie kryje swojej sympatii i podziwu dla niektórych postaci historycznych, co może wpływać na obiektywność jego relacji. Po trzecie, książka ma dość chaotyczną strukturę i nie zawsze trzyma się chronologii wydarzeń.
Podsumowując, “Kruchy dom duszy” to książka godna polecenia dla fanów literatury popularnonaukowej, ale nie należy oczekiwać od niej aktualnego i rzetelnego przeglądu stanu wiedzy o neurochirurgii. To raczej fascynująca opowieść o ludziach, którzy przyczynili się do poznania kruchego domu duszy - ludzkiego mózgu.

Dobre. Co prawda nie jest to pozycja na poziomie legendarnego "Stulecia chirurgów", ale i tak trzyma wysoki poziom. Bardzo solidny reportaż, plasujący Thorwalda w kanonie książek na temat historii medycyny.

🧠 Odkryjcie fascynujący świat neurochirurgii! "Kruchy dom duszy" to klasyka historii medycyny, która opowiada poruszającą historię śmiałych pionierów tej dziedziny. 🏥

📚 Przygotujcie się na prawdziwą rewolucję w medycynie! Autor, opierając się na dziesiątkach eksperymentów na zwierzętach i nieuleczalnie chorych pacjentach, przedstawia trudną drogę, jaką przeszli twórcy tej rewolucji. Ryzykowali przeprowadzając operacje, które wcześniej wydawały się niemożliwe. 💪

🔬 Zapoznajcie się z niezwykłymi postaciami takimi jak Victor Horsley, Harvey Cushing i Wilder Penfield - prawdziwymi bohaterami neurochirurgii, którzy osiągnęli sukces mimo porażek, obaw i niepewności. 🏆

📖 Ta książka to nie tylko historia chirurgii mózgu, ale przede wszystkim opowieść o walce człowieka o poznanie siebie. Jakie wyzwania, tajemnice i odkrycia czekają na Was w tych niezbadanych szlakach medycyny? 🤔

🔍 Zanurzcie się w fascynujący świat neurochirurgii i poznajcie historię ludzkiej determinacji i pasji. "Kruchy dom duszy" to lekcja pokory, ciekawości i odwagi. Czy jesteście gotowi na tę inspirującą podróż? 🌟 #KruchyDomDuszy #Neurochirurgia #HistoriaMedycyny #FascynującaLektura #NiezwykłeOdkrycia #PionierzyMedycyny #ChirurgiaMózgu #KsiążkaMedyczna #Odwaga #Pasja #CzytajKsiążki #KsiążkiMotywacyjne #RozwójOsobisty #InstagramKsiążkowy

• Medycyna