Tajemnice obyczajów i tradycji polskich

Wydawnictwo: Publicat
popularnonaukowa
Edyta Bujnowska

W książce między innymi: * Czy zwyczaj składania życzeń to tylko grzeczność? * Dlaczego kobieta ciężarna nie powinna zaglądać przez dziurkę od klucza? *Jak dawniej wyglądał wieczór panieński? *Skąd wziął się zwyczaj zakrywania dłonią ust przy ziewaniu? *Co oznaczają litery D.O.M. umieszczone na starych tablicach nagrobnych? *Który bożonarodzeniowy zwyczaj jest rozpowszechniony jedynie w...

W książce między innymi:
* Czy zwyczaj składania życzeń to tylko grzeczność?
* Dlaczego kobieta ciężarna nie powinna zaglądać przez dziurkę od klucza?
*Jak dawniej wyglądał wieczór panieński?
*Skąd wziął się zwyczaj zakrywania dłonią ust przy ziewaniu?
*Co oznaczają litery D.O.M. umieszczone na starych tablicach nagrobnych?
*Który bożonarodzeniowy zwyczaj jest rozpowszechniony jedynie w Polsce?
*Dlaczego Wielki Piątek uważano dawniej za dzień bardzo niebezpieczny?

źródło opisu: http://publicat.pl

źródło okładki: http://publicat.pl

Joane | 2017-06-19
Na półkach: Studia, Przeczytane

Książka ciekawa, ale bardziej w sensie rozbudzania owej ciekawości niż jej zaspokajania. Zawiera przykłady zwyczajów, obrzędów i symboli polskiej kultury ludowej wraz z narracyjnymi i wizualnymi ilustracjami. Jest jednak moim zdaniem pozycją zdecydowanie dla laików. Osoby posiadające elementarną wiedzę w tym zakresie nie znajdą w niej nic szczególnie odkrywczego. Przedstawione zagadnienia są raczej ogólnikowe i dla osób zaznajomionych z tematem mogą stanowić co najwyżej powtórkę lub - być może - systematyzację wiedzy. Osobom ciekawym świata, które z polską kulturą ludową nie miały wcześniej do czynienia - polecam, etnografom i pasjonatom - niekoniecznie.

permanentnybrakweny | 2015-07-28

Książka wartościowa ze względu na treść, ale autorka mogła podać tę treść w innej formie. Zamiast sucharów ze szklanką wody mogła wyczarować z tego dwudaniowy obiad z deserem przyjemniejszy dla podniebienia czytelników. Jednak tego nie zrobiła, a szkoda.

Ulsien | 2016-12-29
Przeczytana: 2016 rok

Bogato ilustrowana książeczka jest świetnym kompendium wiedzy na temat polskich obyczajów i tradycji, wywodzących się najczęściej z ludowości. Bardzo często pomaga mi w pracy i rozjaśnia genezy zwyczajów świątecznych.

Edyta | 2015-05-07
eremita55 | 2015-01-26