7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Biłgoraj
literatura piękna
odAdoZ

Wstęp: Andrzej Czacharowski.
"Losy Jadwisi i Janka" - fragmenty "Biłgorajanki" zmieszczonej w: "Obrazkach lubelskich" z 1854 r.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

odAdoZ | 2013-03-26
Przeczytana: 23 marca 2013

„Historia Jadwisi i Janka” to fragment „Biłgorajanki” zamieszczonej w „Obrazkach lubelskich” z 1854 roku autorstwa Antoniego Wieniarskiego.
Czy to prawda spisana, baśń czy legenda? Nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie.
Faktem jest, że historia bez happy endu, ukazuje nam codzienne życie mieszkańców Biłgoraja, ich zwyczaje i zajęcia oraz piękną architekturę miasteczka sprzed dwóch wieków.
Ciężka praca i długa rozłąka była nieodłącznym elementem życia biłgorajskich sitarzy i ich rodzin. Dzięki wyrabianym przez nich sitom byli znani niemal w całej Europie.
Bardzo ważną rzeczą było...