Magia w tradycji starożytnej

Wydawnictwo: Kirke
poradniki

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób czerpie z mądrości minionych pokoleń. W prastarych kulturach leżących u źródeł naszej cywilizacji magia była częścią codziennego życia. Stosowali ją niewolnicy i królowie, kapłani i magowie, politycy, artyści i rzemieślnicy. Służyła do najrozmaitszych celów &

_Chimena_ | 2018-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2018

Co to do jasnej nędzy było? Po co? Pytam się. Po co ta książka powstała? Dlaczego?
Pożyczyłam to dzieło w bibliotece i odniosłam w zębach. Nie chcę tego w swoim domu.
Tytuł książki sugeruje tematykę historyczno-antropologiczną. Chyba w snach.
Ta praca to coś w rodzaju poradnika ezoterycznego pomieszanego z historycznymi wywodami. Ezoteryka sama w sobie niezbyt mnie interesuje, chyba że w sztuce. W magię, astrologię i przesądy nie wierzę. Rozumiem, że są osoby, które interesują się taką tematykę, a nawet ją praktykują. Nie jest to moją bolączką. Moją bolączką jest tragedia tego tekstu. Błąd merytoryczny błędem poganiany. Czy "Magię w tradycji starożytnej" widział jakiś edytor? Konsultant historyczny? Na 50 stron tekstu wynotowałam 7 stron wierutnych bzdur i pomyłek (przykładowo: mieszanie przydomków greckich bogów). Potem się poddałam. Dość. Basta. Nie mam siły. Research leży i kwiczy. A momentami to research na poziomie sprawdzenia informacji na cioci Wikipedii. Nie polecam tej...

| 2013-11-13

Książki Adriana Devine dotyczą głównie szeroko pojętej magii. Wśród nich jest jednak pozycja, którą lubię szczególnie: „Magia w tradycji starożytnej”. Z pewnością przypadnie ona do gustu tym, którzy w tego typu lekturze nie szukają wyłącznie opisu rytuałów i zaklęć, lecz pragną spojrzeć na kwestię magii przez pryzmat wierzeń i mitologii różnych kultur. Ci odnajdą w niej istne kompendium wiedzy.
Uprzedzam, nie jest to jednak książka zawierająca gotowe przepisy na magiczne zaklęcia. Jeżeli ktoś szuka tego typu informacji, niech raczej sięgnie do pozycji bardziej praktycznych. Można w niej natomiast znaleźć opisy bóstw różnych cywilizacji starożytnych: od kolebki kultury, jaką stanowili Sumerowie, poprzez Babilon, Mezopotamię, Fenicjan, Etrusków, aż po Greków i Rzymian; stosowane przez nich rytuały i amulety. Cennym dodatkiem są także źródła, które pozwalają dociekliwemu Czytelnikowi zagłębić się w ten niezwykły temat. Można by pokusić się o stwierdzenie, że Adrian Devine ofiarowuje...

książek: 2088

Nie. Po prostu nie. Trzymajcie się od tej książki z daleka. Jest uproszczona do bólu, naszpikowana błędami, źle zredagowana i pozbawiona śladu bibliografii. Autor twierdzi m.in., że Grecy nie są ludem indoeuropejskim a Partenos to przydomek Artemidy, myli Platona z Solonem, podsumowuje kulturę Rzymu jako skopiowaną od Grecji. Okej, mniej więcej wiedziałam, czego się spodziewać po autorze, który zakłada, że magia istnieje i jest wydawany w takiej a nie innej konwencji wydawniczej, ale, ku*wa, nawet książki ezoteryczne obowiązuje jakaś logika i trzymanie się źródeł.

Michał Biernacki | 2017-08-28
Sensej | 2017-06-03