Magia w tradycji starożytnej

Wydawnictwo: Kirke
poradniki

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób czerpie z mądrości minionych pokoleń. W prastarych kulturach leżących u źródeł naszej cywilizacji magia była częścią codziennego życia. Stosowali ją niewolnicy i królowie, kapłani i magowie, politycy, artyści i rzemieślnicy. Służyła do najrozmaitszych celów &

| 2013-11-13

Książki Adriana Devine dotyczą głównie szeroko pojętej magii. Wśród nich jest jednak pozycja, którą lubię szczególnie: „Magia w tradycji starożytnej”. Z pewnością przypadnie ona do gustu tym, którzy w tego typu lekturze nie szukają wyłącznie opisu rytuałów i zaklęć, lecz pragną spojrzeć na kwestię magii przez pryzmat wierzeń i mitologii różnych kultur. Ci odnajdą w niej istne kompendium wiedzy.
Uprzedzam, nie jest to jednak książka zawierająca gotowe przepisy na magiczne zaklęcia. Jeżeli ktoś szuka tego typu informacji, niech raczej sięgnie do pozycji bardziej praktycznych. Można w niej natomiast znaleźć opisy bóstw różnych cywilizacji starożytnych: od kolebki kultury, jaką stanowili Sumerowie, poprzez Babilon, Mezopotamię, Fenicjan, Etrusków, aż po Greków i Rzymian; stosowane przez nich rytuały i amulety. Cennym dodatkiem są także źródła, które pozwalają dociekliwemu Czytelnikowi zagłębić się w ten niezwykły temat. Można by pokusić się o stwierdzenie, że Adrian Devine ofiarowuje...

Irene | 2015-11-15
Przeczytana: 2002 rok