historia

Książka Grażyny Szelągowskiej stanowi pierwszą na polskim rynku wydawniczym syntezę dziejów najnowszych Danii. Luka ta była tym dotkliwsza, że to właśnie w tym kraju ukształtował się model skandynawskiego państwa opiekuńczego. W książce G. Szelągowskiej zwracają uwagę trzy wątki: budowa systemu państwa opiekuńczego w pierwszej połowie stulecia, okres II wojny światowej i problem kolaboracji, oraz powstanie po 1945 roku tzw. państwa dobrobytu. Wokół tych wątków przedstawia Autorka szeroki obraz życia społecznego, politycznego, gospodarczego oraz kulturalnego mieszkańców Danii od przełomu XIX i XX wieku do początków wieku XXI. Obok wykładu na temat dziejów politycznych otrzymujemy więc także opis przemian społecznych, obyczajowych, a nawet życia codziennego w Danii ostatnich stu lat.

Synteza ze względu na walory dydaktyczne – przede wszystkim przystępny sposób przedstawienia materiału oraz wielowątkowość treści – kwalifikuje się do statusu podręcznika akademickiego. Jego odbiorcy to studenci kierunków historycznych oraz szeroko rozumianej skandynawistyki (także filologii skandynawskich), ale także kulturoznawstwa, etnologii oraz europeistyki.

źródło opisu: opis z okładki

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Adam | 2019-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2019

Danią zainteresowałem się po przeczytaniu,,Życia po duńsku. Roku w najszczęśliwszym kraju świata" Helen Russell. W książce Grażyny Szelągowskiej poznajemy historię społeczno-polityczną Danii w wiekach XIX i XX. Autorka nie zapomniała o kulturze: dowiadujemy się czegoś więcej nie tylko o ,,Gangu Olsena'', ale i autorach dramatów, powieści. Obserwujemy przekształcenie monarchii absolutystycznej w monarchię konstytucyjną. Już w drugiej dekadzie XIX wieku (1814)wprowadzono tam powszechny obowiązek szkolny, jakież to odległe od Polski. Od początku w wyborach frekwencja nie schodzi poniżej 80%, od bardzo dawna powszechnie czyta się gazety (obecnie najpoczytniejsze zbliżają się poziomu czterystu tysięcy egzemplarzy, przy sześciomilionowej populacji). Taki ci to kraj!
Dowiadujemy się jak powstało państwo opiekuńcze (porozumienie z Kanslergate), jak ewoluowały poglądy Duńczyków w na temat izolacji ich kraju (dziś członka NATO), jak rozwiązuje się tam spory parlamentarne. Okazuje się, że i...