Mieszko I

źródło opisu: własne

źródło okładki: google

Getos | 2015-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2015

Seria Hachette "Władcy Polski" skierowana jest do młodego czytelnika i oceniać ją trzeba z tego powodu nieco inaczej. Merytoryczny nadzór nad tą serią sprawował zespół z miesięcznika "Mówią wieki". Książka ta stanowi dobre wprowadzenie w okres rządów Mieszka I (dla uczniów szkół podstawowych i średnich). Autorzy przedstawili biografię Mieszka kładąc nacisk na kluczowe wydarzenia dla tego okresu takie jak chrzest i konflikt z Hodonem zakończony zwycięską bitwą pod Cedynią. Ładne wydanie wzbogacją interesujące zdjęcia i plansze barwne. Więcej jak 5 dać nie mogę ze względu na skrótowość tej pracy, ale jak już napisałem, młodzi czytelnicy powinni sięgnąć po tę pozycję.

Przemek | 2017-09-06
Przeczytana: 05 września 2017

Książka teoretycznie adresowana do dzieci, jednak nie wiem do jak dużych dzieci. Moja córka, niebawem 10-letnia, z trudem daje radę, choć lubi historię. Dla dzieci przydałoby się więcej obrazków, historyjek, mniej formalnego języka.

Co do ilości materiału, nie jestem specjalistą od historii, ale dla mnie było to ciekawe: walki Mieszka z Hodonem pod Cedynią, ze szczegółami planu taktycznego, w którym wykorzystał Ścibora, oddanie Bolesława Chrobrego jako zakładnika cesarzowi, walki z Wieletami, chrzest i długie nawracanie Mieszka przez Dobrawę. Na ile się też dało, mamy parę informacji o poprzednikach Mieszka.

Miło, że informacje są uzupełnianie tekstami źródłowymi z kronik (tu m.in. Galla Anonima, Tiethmara).

Z mankamentów, fragment o karze dla Mieszka po wyprawie Hodona został napisany dwukrotnie, w dwóch miejscach.;)

PawelM | 2017-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2017

Podsumowując, zeszycik ma wiele wad:
– Sprawia wrażenie chaotycznego, nie wiadomo dlaczego jedne problemy potraktowano szeroko, a inne ledwo zasygnalizowano lub wręcz pominięto.
– Mamy sporo mitów historiograficznych i hipotez dawno odesłanych do lamusa.
– Nieszczęśliwy dobór materiału ilustracyjnego.

WIĘCEJ:

michnar3 | 2013-09-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 8-9, Historia
Przeczytana: 14 września 2013

Pewnego wrześniowego wieczoru przyszła znikąd ochota na coś piastowskiego i sięgnąłem po serię krótkich książek o polskich królach. Książka jest dobrze napisana, zrozumiałe napisy, a opis bitwy pod Cedynią są (co mnie także zdziwiło) prawie tak realistyczne jak te z epickich serii fantasy. Polska Piastów to zdecydowanie mój ulubiony czas w historii naszego kraju... Szkoda, że tak mało zachowało się pięknych romańskich budynków, które może i były proste, ale takie tajemnicze, niezbadane... Najlepszym przykładem jest Ostrów Lednicki. Tamto miejsce wprost przemawiało do mnie epickością i tajemnicą. Jejku, jeżeli miałbym przenieść się w czasie to właśnie do Państwa Mieszka I.

MaiTakeru | 2013-06-29
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Historia

W skrócie: album jest pięknie wydany i bogato ilustrowany, a sam opis panowania Mieszka I stanowi bardzo dobre uporządkowanie podstawowej wiedzy na temat tego władcy. Na plus publikacji zaliczam również szczegółowe kalendarium wydarzeń, sporo cytatów ze źródeł historycznych i rozdział o architekturze i sztuce za czasów tytułowego Piasta.

Myślę, że kolekcja ta - a przynajmniej ta jej część, z którą miałam okazję się zapoznać - nadaje się w sam raz do popularyzacji historii Polski wśród młodszych czytelników, zwłaszcza że samo przeglądanie tomików potrafi sprawić sporo frajdy. :)

Szkoda, że późniejsze części serii były dość drogie w stosunku do oferowanej liczby stron, inaczej kupiłabym ich więcej.

izapyza | 2017-10-03
Przeczytana: 30 września 2017