Dzieje ksiąg Starego Testamentu

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
mosadi

Mało jest na świecie dzieł literackich, które by wzbudzały w ciągu dziejów ludzkich takie zainteresowanie jak Biblia. Dowodzi tego wielokrotne jej tłumaczenie na wiele języków. Stała się szeroko dostępna, choć zarazem spoglądano na nią w różny sposób i różny był zakres jej znajomości. Narosło też wokół niej sporo sprzecznych opinii, niejasności i nieraz wręcz nieporozumień. Niejednokrotnie też uważano Biblię za dzieło zastrzeżone dla pewnych kręgów i wymagające specjalnego wtajemniczenia. Stary Testament, stanowiący zbiór licznych ksiąg, mimo że bardziej obszerny i znacznie wcześniejszy, a zarazem mający za sobą o wiele dłuższy i bardziej skomplikowany rozwój, nie był przedmiotem zbyt wielu opracowań. Mało też pisano u nas zarówno o tym, jak kształtowały się poszczególne księgi Starego Testamentu, jak i o powstaniu całego zbioru. Toteż pragnę wypełnić, choć w niewielkiej mierze, istniejącą lukę i przedstawić w świetle dzisiejszych osiągnięć krytyki biblijnej historię powstawania ksiąg Starego Testamentu.
Przedmiotem tej książki będą tylko te dzieła i utwory literatury hebrajskiej, które znalazły się w zbiorze określonym mianem Starego Testamentu i zostały uznane za kanoniczne przez główne ośrodki judaizmu w starożytnej Palestynie lub Aleksandrii. Toteż nie zajmuję się tutaj księgami, które nie znalazły się w żadnym z kanonów oficjalnego judaizmu.
Z Przedmowy

Wojciech Gołębiewski | 2016-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2016

Nie po to powstała hermeneutyka, by byle kto łapał się za Biblię, samodzielnie czytał i wpadał w próżność, że wszystko zrozumiał. (Hermeneutyka - bada ogólne zasady interpretacji Biblii). Dlatego gorąco polecam literaturę, nazwę słowotwórczo, „parabiblijną” , która stanowi świetne preludium przed rozpoczęciem lektury Biblii.
W starych notatkach znalazłem parę notatek na temat dzieła prof. Tylocha, którymi pragnę podzielić się z Państwem. Nim je podam, dwa (nader skromne) słowa, o autorze, na podstawie Wikipedii;
Witold Tyloch (1927 – 1990) – polski religioznawca, badacz judaizmu, biblista, qumranista, prof. UW.

To już moje notatki:
1. Biblia była napisana głównie po hebrajsku oraz po aramejsku
2. Dzieli się na trzy części wg kolejności powstawania
3. I część PRAWO (hebr. TORA) - nazwana Pięcioksięgiem: Księga Rodzaju (Genesis), Księga Wyjścia (Exodus), Księga Kapłańska ...

Przystępnie napisany zarys krytyki biblijnej Starego Testamentu. Książka napisana z zamiarem popularyzacji, ale oparta o bardzo solidną znajomość języka hebrajskiego i ogromnej literatury przedmiotu. Praca pisana rzetelnie, poza tym bez przyjmowania jakiejkolwiek perspektywy wyznaniowej (cf. ciekawe posłowie ks. Chrostowskiego!). Myślę, że można ją potraktować jako podstawowy podręcznik pewnych zagadnień, bowiem ujmuje wszystkie trzy człony Biblii Hebrajskiej: Torę, Proroków i Pisma. Wiele miejsca poświęca dacie i kontekstowi powstania konkretnych ksiąg. Z książki Tylocha można się dowiedzieć wiele np. o tzw. teorii Grafa-Wellhausena dotyczącej źródeł Pięcioksięgu, o żydowskiej tradycji pseudoepigrafii i o bardzo długim procesie powstawania tekstu biblijnego. Moim zdaniem trochę za mało tu o religijnym wymiarze Starego Testamentu, ale cóż... Książka na pewno solidna, warto się z nią zapoznać dla wyrobienia sobie pewnej opinii na temat tego, co jest wspólnym rdzeniem tradycji...

Cor_Aisling | 2017-07-15
Konrad | 2016-09-18