rozwińzwiń

Dzieje ksiąg Starego Testamentu

Okładka książki Dzieje ksiąg Starego Testamentu Witold Tyloch
Okładka książki Dzieje ksiąg Starego Testamentu
Witold Tyloch Wydawnictwo: Książka i Wiedza językoznawstwo, nauka o literaturze
461 str. 7 godz. 41 min.
Kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze
Wydawnictwo:
Książka i Wiedza
Data wydania:
1985-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1985-01-01
Liczba stron:
461
Czas czytania
7 godz. 41 min.
Język:
polski
ISBN:
8305113728
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Religie współczesnego świata Maria Banaszkiewicz, Marian Ireneusz Krupiński, Zenon Skuza, Zbigniew Stachowski, Witold Tyloch, Jerzy Ziuzia, Joanna Zmitrowicz
Ocena 5,0
Religie współc... Maria Banaszkiewicz...
Okładka książki Wybrane problemy religioznawstwa. Tom 1 Zenon Kawecki, Witold Tyloch
Ocena 6,4
Wybrane proble... Zenon Kawecki, Wito...
Okładka książki Wybrane problemy religioznawstwa. Tom 2 Zenon Kawecki, Witold Tyloch
Ocena 6,3
Wybrane proble... Zenon Kawecki, Wito...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
19 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
295
295

Na półkach: ,

Biblia, czyli z języka greckiego "Księgi", dla wielu osób jest jedynie rekwizytem w domowej biblioteczce (o ile się tam w ogóle znajduje). Zna się zazwyczaj pewne jej fragmenty, zasłyszane czy to w kościele, czy też na lekcjach polskiego i religii w szkole. Operuje się w życiu codziennym wieloma przysłowiami i powiedzeniami pochodzącymi z tej księgi. Wreszcie, jej obecność w kulturze, również tej masowej (film, teatr, książka, dzieła sztuki),jest tak wielka, że często już niezauważalna. Warto sobie zadać pytanie, czy pomimo tego wszystkiego wiemy cokolwiek na temat czasu i miejsca jej powstania, jej twórców? Sądzę, że w znakomitej ilości przypadków odpowiedź brzmiałaby - nie. Najczęściej wszakże gorliwość religijna jest odwrotnie proporcjonalna do znajomości źródła, z którego ta religia wypływa.
Książka wybitnego religioznawcy Witolda Tylocha jest dobrym narzędziem mogącym pomóc w naprawieniu ww. nieświadomości. Główną jej zaletą jest, jakże obce wszelkiej maści dogmatykom religijnym, konstruowanie wypowiedzi w trybie przypuszczającym. Autor prowadząc rzeczowy wykład nie stroi się w piórka wielkiego autorytetu, który zna odpowiedzi na wszelkie pytania. Nie musi także zasłaniać się tzw. "tajemnicą wiary". Wszelkie rzeczy "nieprzeniknione", "niepoznawalne", "znane tylko Bogu", są poddawane krytyce opartej o naukowy warsztat. Księgi Starego Testamentu wyjaśnia autor w oparciu o zdobycze nowoczesnej biblistyki, analizuje ich treść, a także próbuje dociec kiedy mniej więcej powstały i w jakim środowisku (bo o wyjaśnieniu tego kto je napisał można zapomnieć). Informacje zawarte w książce mogą być szokujące dla osób (jeśli się takie znajdą, które po nią sięgną),które "wiedzę" o tym przedmiocie zaczerpnęły z bajań przy tej lub tamtej ambonie. Natomiast osoby o umyśle otwartym, znajdą w niej sporo ciekawego materiału do refleksji. W końcu Stary Testament i judaizm są jedną z kolebek naszej cywilizacji. Warto coś na ten temat wiedzieć.

Biblia, czyli z języka greckiego "Księgi", dla wielu osób jest jedynie rekwizytem w domowej biblioteczce (o ile się tam w ogóle znajduje). Zna się zazwyczaj pewne jej fragmenty, zasłyszane czy to w kościele, czy też na lekcjach polskiego i religii w szkole. Operuje się w życiu codziennym wieloma przysłowiami i powiedzeniami pochodzącymi z tej księgi. Wreszcie, jej obecność...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , ,

Przystępnie napisany zarys krytyki biblijnej Starego Testamentu. Książka napisana z zamiarem popularyzacji, ale oparta o bardzo solidną znajomość języka hebrajskiego i ogromnej literatury przedmiotu. Praca pisana rzetelnie, poza tym bez przyjmowania jakiejkolwiek perspektywy wyznaniowej (cf. ciekawe posłowie ks. Chrostowskiego!). Myślę, że można ją potraktować jako podstawowy podręcznik pewnych zagadnień, bowiem ujmuje wszystkie trzy człony Biblii Hebrajskiej: Torę, Proroków i Pisma. Wiele miejsca poświęca dacie i kontekstowi powstania konkretnych ksiąg. Z książki Tylocha można się dowiedzieć wiele np. o tzw. teorii Grafa-Wellhausena dotyczącej źródeł Pięcioksięgu, o żydowskiej tradycji pseudoepigrafii i o bardzo długim procesie powstawania tekstu biblijnego. Moim zdaniem trochę za mało tu o religijnym wymiarze Starego Testamentu, ale cóż... Książka na pewno solidna, warto się z nią zapoznać dla wyrobienia sobie pewnej opinii na temat tego, co jest wspólnym rdzeniem tradycji judeochrześcijańskiej.

Tomasz Babnis

Przystępnie napisany zarys krytyki biblijnej Starego Testamentu. Książka napisana z zamiarem popularyzacji, ale oparta o bardzo solidną znajomość języka hebrajskiego i ogromnej literatury przedmiotu. Praca pisana rzetelnie, poza tym bez przyjmowania jakiejkolwiek perspektywy wyznaniowej (cf. ciekawe posłowie ks. Chrostowskiego!). Myślę, że można ją potraktować jako...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2446
2372

Na półkach:

Nie po to powstała hermeneutyka, by byle kto łapał się za Biblię, samodzielnie czytał i wpadał w próżność, że wszystko zrozumiał. (Hermeneutyka - bada ogólne zasady interpretacji Biblii). Dlatego gorąco polecam literaturę, nazwę słowotwórczo, „parabiblijną” , która stanowi świetne preludium przed rozpoczęciem lektury Biblii.
W starych notatkach znalazłem parę notatek na temat dzieła prof. Tylocha, którymi pragnę podzielić się z Państwem. Nim je podam, dwa (nader skromne) słowa, o autorze, na podstawie Wikipedii;
Witold Tyloch (1927 – 1990) – polski religioznawca, badacz judaizmu, biblista, qumranista, prof. UW.

To już moje notatki:
1. Biblia była napisana głównie po hebrajsku oraz po aramejsku
2. Dzieli się na trzy części wg kolejności powstawania
3. I część PRAWO (hebr. TORA) - nazwana Pięcioksięgiem: Księga Rodzaju (Genesis),Księga Wyjścia (Exodus),Księga Kapłańska (Lewiticus),Księga Liczb (Numeri) oraz Księga Powtórzonego Prawa (Deuteronomium)
4. II część PROROCY (hebr. NEWIIM). Obejmuje wydarzenia po śmierci Mojżesza do upadku Królestwa Judy. Okres Sędziów: Księga Jozuego, Księga Sędziów, Pierwsza Księga Samuela, Druga Księga Samuela, Pierwsza Księga Królewska i Druga Księga Królewska. Dochodzą do tego pisma Proroków: Księgi Izajasza, Jeremiasza i Ezachiela plus 12 proroków „mniejszych”: Księgi Ozeasza, Joela, Amosa, Abdiasza, Jonasza, Micheasza, Nachuma, Habakuka, Sofoniasza, Aggeusza, Zachariasza i Malachiasza.
5. III część PISMA (hebr. KETUWIM): Księga Psalmów, Księga Przysłów, Księga Rut, Pieśń nad Pieśniami, Księga Eklezjastesa (Koheleta),Księga Lamentacji, Księga Estery, Księga Daniela, Ksiega Ezdrasza, Ksiega Nehemiasza, Pierwsza Księga Kronik oraz Druga Księga Kronik
6. W sumie 39 ksiąg; jest to tzw KANON.
7. Tylko KATOLICYZM dołącza dalszych siedem Ksiąg: Barucha, Tobiasza, Judyty, Mądrości, Eklezjastyka i dwie Machabejskie.
8. Najstarsza jest PIEŚŃ DEBORY ( w Księdze Sędziów) - ok. XII w pne.; najmłodsza - Księga Daniela - III-II w p.n.e.
9. Po ARAMEJSKU: Księga Ezdrasza (4,8-16,18; 7,12-26) - dwa duże fragmenty; Księga Daniela (2,4-7,28) - większość; Księga Jeremiasza (10,11) - jeden werset; Księga Rodzaju (31,47) - dwa słowa
10. SAMARYTANIE - stanowili odłam judaizmu z IV w pne. i do dzisiaj uznają za księgi kanoniczne tylko Pięcioksiąg

Zachęcam do lektury, bo to ciekawe i łatwo się czyta.

Nie po to powstała hermeneutyka, by byle kto łapał się za Biblię, samodzielnie czytał i wpadał w próżność, że wszystko zrozumiał. (Hermeneutyka - bada ogólne zasady interpretacji Biblii). Dlatego gorąco polecam literaturę, nazwę słowotwórczo, „parabiblijną” , która stanowi świetne preludium przed rozpoczęciem lektury Biblii.
W...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    37
  • Przeczytane
    32
  • Posiadam
    17
  • Religia
    2
  • Starożytność
    2
  • Historia
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Wiara święta
    1
  • 4) Ateizm
    1
  • Religia i okolice
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dzieje ksiąg Starego Testamentu


Podobne książki

Przeczytaj także