Rząd polski na uchodźstwie 1939-1945

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
8 (3 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
historia

Pierwsza w historiografii książka, napisana barwnie i żywo, o dziejach trzech rządów emigracyjnych, ich polityce i politykach, polskich nadziejach i dramatach... Pierwszy gabinet, którym kierował Władysław Sikorski, był rządem nadziei Polaków. On sam żywił niezłomną nadzieję, ze zdoła zapewnić Polsce zwycięstwo nad jej wrogami, przywrócić suwerenność i niepodległość. Rządowi Stanisława...

Pierwszy gabinet, którym kierował Władysław Sikorski, był rządem nadziei Polaków. On sam żywił niezłomną nadzieję, ze zdoła zapewnić Polsce zwycięstwo nad jej wrogami, przywrócić suwerenność i niepodległość. Rządowi Stanisława Mikołajczyka wypadło zmagać się z surową i bezwzględną rzeczywistością, z przyzwolenia Churchilla i Roosevelta tworzoną w stosunkach międzynarodowych przez Stalina. Kiedy zaś ta ujawniła z całą wyrazistością wszystkie niebezpieczeństwa grożące ideałom przyświecającym ogromnej większości Polaków, przyszedł rząd protestu narodowego z Tomaszem Arciszewskim na czele.

źródło opisu: Książka i Wiedza 1993

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

marikaaa99 | 2017-05-23
Przeczytana: 23 maja 2017

Bardzo, bardzo ciekawa książka. Zawiera mnóstwo ciekawych informacji popartych cytatami. Raczej dla osób interesujących się tego tematyką. Liczba dat, nazwisk może przerażać. Do tego bardzo obszerne sprawozdania oraz protokoły z posiedzeń rządu polskiego na uchodźstwie. Nie brakuje w niej także opisów przedstawiających nastroje międzynarodowe panujące w tamtym okresie, które miały bowiem ogromny wpływa na zachowania polityków.Książkę czytałam długo. Choć na początku miałam zupełnie inne przekonanie.

WieniediktFilipowicz | 2016-11-20

Przygotowując się do olimpiady historycznej przeczytałem tę o to książkę. Jest ona kompletna, klarowna, napisana chłodnym okiem obiektywnego historyka. W pozycji tej jest bardzo dużo zamieszczonych cytatów członków władz polskich na emigracji, ale i również przedstawicieli władz Anglii, USA i ZSRR.
Jasno i konkretnie zostały opisane antagonizmy polskich środowisk emigracyjnych oraz sytuacja międzynarodowa, która wpłynęła na zachowania polskich polityków.

sulek2712 | 2013-05-25
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

W mojej opinii jedna z najlepszych książek z tematyki Rządu Polskiego na uchodźstwie. Polecam każdemu kto chce zgłębić ten temat, warto zacząć od tej książki gdyż wiele książek z tej tematyki było pisanych pod jarzmem komunizmu i z tego względu są bardzo nieobiektywne,tendencyjne, rusofilskie. W tej tematyce kompletna.

kciach | 2017-10-25
Micrologus | 2017-05-14