Czy twój koń jest gwiazdorem?

Tłumaczenie: Beata Fiłonowicz
Wydawnictwo: Galaktyka
Is Your Horse a Rock Star?
konie, jazda konna, jeździectwo
hobby
Filemona

Książka "Czy twój koń jest gwiazdorem?" to z pewnością pozycja warta przeczytania i przemyślenia. Podczas lektury przypomniałem sobie wiele koni, które miałem przyjemność spotkać w życiu i które za sprawą swojej "koniobowości" (osobowości) nieraz uczyły mnie pokory. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, iż wśród koni, podobnie jak wśród ludzi, nie ma dwóch takich samych "egzemplarzy". Każdy koń to indywidualność i o tym jest ta książka. Wpisuje się ona w coraz popularniejszy ostatnio nurt traktowania koni podmiotowo, a nie — jak miało to miejsce przez lata i niestety często zdarza się także obecnie — przedmiotowo. Choć czasami odnosi się wrażenie, że książka traktuje temat z lekkim przymrużeniem oka, to jest ona wciągająca, prowokuje do przemyśleń i podpowiada, co robić w wielu różnych sytuacjach.
- Wojciech Mickunas

Wykorzystując dowolne kombinacje takich cech jak: dominujący/uległy, energiczny/leniwy, ciekawski/bojaźliwy, przyjazny/zdystansowany, autorka w zabawny i przystępny sposób omawia szesnaście typów osobowości końskich.
Nie jest to nauka ścisła, ale co z tego? Każde z połączeń, które przypasowywałam wraz z przyjaciółmi do znanych nam koni, było zaskakująco trafione – czasami wręcz zastanawialiśmy się, skąd autorka tak dużo wie o naszych koniach! Wielokrotnie ze zdumieniem kręciliśmy głowami – "tak, to dokładnie mój wałach, a to jest kobyła przyjaciółki" lub "właśnie tak zachowuje się twój trzylatek".
Kiedy już wytypujemy określony rodzaj osobowości końskiej, możemy się dowiedzieć, jaki rodzaj treningu jest najbardziej efektywny i do jakich dyscyplin jeździeckich najlepiej nadaje się dany koń. Te uwagi są często wyjątkowe i mogą się przydać w urozmaiceniu treningów jeździeckich lub podejściu do nich z zupełnie nowej perspektywy. Będą też bardzo pożyteczne, kiedy rozważamy zakup nowego konia.
Ta książka powinna znaleźć się w każdej stajni!
- Beata Fiłonowicz, tłumacz książki

Tigri | 2013-09-30
Na półkach: Przeczytane, Konie
Przeczytana: 30 września 2012

Zabawna, dobrze napisana książka o końskich charakterach. Łatwo dopasowałam wszystkie moje ukochane koniki do danych typów osobowości. Nie jest to co prawda opracowanie naukowe ale serdecznie polecam do przeczytania wszystkim którzy zastanawiali się jak sklasyfikować charakter ich ulubieńca ;)

slonik | 2013-07-19

Bardzo się przydała to oceny charakteru ukochanej klaczy.

Yui_KuroiTenshi | 2014-12-22
Poetyka | 2017-01-22