Afera Kolekcjonera

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Mazowiecka Akademia Książki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki
Triceratops

"Afera..." jest pastiszem powieści kryminalnej, w stylu przedwojennych produktów tego rodzaju. Miejscem akcji jest Warszawa i okolice. Uwagę zwraca nie tyle sama fabuła - przedwojenny detektyw tropiący seryjnego mordercę kobiet, który zawsze zabiera z miejsca zbrodni jedną damską rękawiczkę - ile tło akcji. Przedwojenna Warszawa (chwilami nawet z czasów przed pierwszą wojną światową) jest prawdziwym bohaterem tej powieści. Atmosfera, którą znamy z ówczesnych czarno-białych filmów, pełna specyficznego uroku, nostalgii, "warszawskich smaczków". (...) Zwraca uwagę język powieści stylizowany trochę na Wiecha, a może bardziej na przedwojenne "detektywne" romanse. Tekstowi towarzyszą stare fotografie, w zabawny sposób uzupełniające portrety głównych postaci.

źródło opisu: Agencja Wydawnicza, 2011

źródło okładki: zdjęcie autorskie

ZapomnianaBiblioteka | 2014-03-26
Przeczytana: 20 marca 2014

„Afera Kolekcjonera” to krótka, kilkudziesięciostronicowa opowieść o przedwojennym detektywie Karolu Kurce prowadzącym śledztwo w sprawie zabójstw młodych kobiet. Bandyta po dokonaniu morderstwa zawsze zabiera z miejsca zbrodni damską rękawiczkę. Akcja utworu toczy się w Warszawie i okolicach. Główny bohater to niezbyt inteligentny przedstawiciel wymiaru sprawiedliwości, dla którego wyjaśnienie sprawy kolekcjonera damskich rękawiczek może być kamieniem milowym w rozwoju kariery policyjnej.

Więcej na:

filak | 2016-06-20

Książeczka jest niestety króciutka (niecałe 100 stron i mały format, więc właściwie pewnie z 80). Jeśli ktoś liczy na intrygującą kryminalną zagadkę, to się rozczaruje. Natomiast jako pastisz przedwojennej powieści kryminalnej jako gatunku (takie były zamierzenia autorki) dzieło jest bardzo udane.

Tekst niewątpliwie oddaje ducha epoki, choć trochę więcej mogłoby być odniesień do konkretnych miejsc w Warszawie. Z dużą pieczołowitością i humorem przedstawiane są kolejne postaci, ich dzieciństwo, powiązania, itd. Całość ma robić wrażenie relacji z prawdziwych wydarzeń, co podkreślają "materiały prasowe" oraz zdjęcia bohaterów - nawet trzecio-planowych (dla większego autentyzmu towarzyszą im podpisy typu: "stróż Żarnecki w dniu oświadczyn", "Marianna, posługaczka - trzecia od lewej").

Do tego mnóstwo pięknych smaczków językowych typu:
"Późniejsze oględziny powabnych tak niedawno jeszcze zwłok wykazały złamanie karku" (opis miejsca zbrodni)
"Należy pracować dziarsko i...

Triceratops | 2013-03-25
Przeczytana: 24 marca 2013

Powieść to może zbyt duże słowo na opisanie tego stu stronicowego dziełka (strony nie są największego formatu), dlatego będę się starał używać określenia "opowiadanie".
Opowiadanie zatem wciąga od pierwszych stron. Cięty język z odrobiną dowcipu i ciekawa postać detektywa-niedojdy, który rozwiązuje trudną sprawę. I tu dochodzimy do prawdziwego problemu: sprawa nie jest trudna, a wręcz banalna, a na zakończenie dowiadujemy się, że bohater nie tylko jest niedojdą, a prawdziwym antytalenciem, który sprawy nie przeanalizował głębiej. W ten sposób komisarz Kurka stracił możliwość na stanie się bohaterem serii na miarę Holmesa, Poirota czy choćby nawet jakiegokolwiek detektywa z przypadku.

Iwona Stopka | 2017-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2017

Książka bez żadnej akcji. Mimo, że ma tylko 100 stron, czytając, zdążyłam się znudzić. Jak dla mnie rozczarowanie. Nie polecam

girlinthewindow | 2016-08-04
kaataarzynaa | 2015-05-21