Afera Kolekcjonera

Okładka książki Magazyn literacko-kryminalny Pocisk Nr 19/20 (Lipiec - Sierpień 2018) Krzysztof Bochus, Marta Guzowska, Katarzyna Kacprzak, Magdalena Layer-Sarzotti, Mateusz M. Lemberg, Jakub Małecki, Zdzisław A. Raczyński, Magda Stachula, Stefan Weisbrodt
Magazyn litera... Krzysztof Bochus, M...

Książka bez żadnej akcji. Mimo, że ma tylko 100 stron, czytając, zdążyłam się znudzić. Jak dla mnie rozczarowanie. Nie polecam

Książeczka jest niestety króciutka (niecałe 100 stron i mały format, więc właściwie pewnie z 80). Jeśli ktoś liczy na intrygującą kryminalną zagadkę, to się rozczaruje. Natomiast jako pastisz przedwojennej powieści kryminalnej jako gatunku (takie były zamierzenia autorki) dzieło jest bardzo udane.

Tekst niewątpliwie oddaje ducha epoki, choć trochę więcej mogłoby być odniesień do konkretnych miejsc w Warszawie. Z dużą pieczołowitością i humorem przedstawiane są kolejne postaci, ich dzieciństwo, powiązania, itd. Całość ma robić wrażenie relacji z prawdziwych wydarzeń, co podkreślają "materiały prasowe" oraz zdjęcia bohaterów - nawet trzecio-planowych (dla większego autentyzmu towarzyszą im podpisy typu: "stróż Żarnecki w dniu oświadczyn", "Marianna, posługaczka - trzecia od lewej").

Do tego mnóstwo pięknych smaczków językowych typu:
"Późniejsze oględziny powabnych tak niedawno jeszcze zwłok wykazały złamanie karku" (opis miejsca zbrodni)
"Należy pracować dziarsko i intensywnie, nie zapominając przy tem o konieczności wprowadzania do dnia pracy przerw służących odświeżeniu umysłu. Podczas takiej przerwy urzędnik nie powinien myśleć o pracy. Winien wyglądać przez okno, oglądać obrazki na ścianach, czy fotografię małżonki, naturalnie jeśli myśli o niej nastawiają go pozytywnie" (z poradnika detektywa)

Ogólnie - lektura nieco surrealistyczna, ale dobrze napisana i niewątpliwie zabawna.

Tekst niewątpliwie oddaje ducha epoki, choć trochę więcej mogłoby być...

„Afera Kolekcjonera” to krótka, kilkudziesięciostronicowa opowieść o przedwojennym detektywie Karolu Kurce prowadzącym śledztwo w sprawie zabójstw młodych kobiet. Bandyta po dokonaniu morderstwa zawsze zabiera z miejsca zbrodni damską rękawiczkę. Akcja utworu toczy się w Warszawie i okolicach. Główny bohater to niezbyt inteligentny przedstawiciel wymiaru sprawiedliwości, dla którego wyjaśnienie sprawy kolekcjonera damskich rękawiczek może być kamieniem milowym w rozwoju kariery policyjnej.

Więcej na:

Powieść to może zbyt duże słowo na opisanie tego stu stronicowego dziełka (strony nie są największego formatu),dlatego będę się starał używać określenia "opowiadanie".
Opowiadanie zatem wciąga od pierwszych stron. Cięty język z odrobiną dowcipu i ciekawa postać detektywa-niedojdy, który rozwiązuje trudną sprawę. I tu dochodzimy do prawdziwego problemu: sprawa nie jest trudna, a wręcz banalna, a na zakończenie dowiadujemy się, że bohater nie tylko jest niedojdą, a prawdziwym antytalenciem, który sprawy nie przeanalizował głębiej. W ten sposób komisarz Kurka stracił możliwość na stanie się bohaterem serii na miarę Holmesa, Poirota czy choćby nawet jakiegokolwiek detektywa z przypadku.

• Kraków góra
  • Polskie
  • Noir, retro crime i inne mroki
  • Jak
  • Kryminały