Misiek i świąteczne obżarstwo

Okładka książki Misiek i świąteczne obżarstwo Anna Gras
Okładka książki Misiek i świąteczne obżarstwo
Anna Gras Wydawnictwo: Wydawnictwo Grodkowskie literatura dziecięca
literatura dziecięca
Wydawnictwo Grodkowskie
2008-01-01
2008-01-01

Miśka poznałam kilka miesięcy temu, czytając książkę Pani Anny Gras „Misiek i fałszerze czekolady”. Sympatyczny chłopiec wpadł wtedy w spore tarapaty. Idąc tropem swego łakomstwa i urażonej męskiej ambicji, rozwiązał tajemnicę ulubionego smakołyku, który stracił swój niezwykły smak. Dalsze perypetie Michała opisane w książeczce „Misiek i świąteczne obżarstwo” mój syn czytał latem, wygrzewając się na plaży. Co chwilę parskał śmiechem, a na końcu stwierdził, że poczuł się tak jakby był grudzień, a nie środek lata. Ja postanowiłam odłożyć sobie przyjemność obcowania z Miśkiem i jego rodziną na okres świąteczny.

Michał marzy aby święta Bożego Narodzenia spędzić w domu bez konieczności odbywania tradycyjnych wizyt rodzinnych, które rzadko bywają przyjemne. Jednak nic z tego. Wujek Milek i ciocia Basia właśnie wprowadzili się do nowego domu, a święta stanowią doskonałą okazję aby się nim pochwalić. Dla Miśka, którego pamiętam jako wielkiego smakosza nastał ciężki czas, gdyż ciocia jest zwolenniczką dość nietypowej kuchni. Gdyby jeszcze tego było mało, Misiek zostaje głównym podejrzanym. Kto go podejrzewa i o co? Czy chłopiec znajdzie w te święta choć jedną bratnią duszę?

Miło było znów zagościć w świecie wykreowanym przez Panią Annę Gras. W świecie, w którym Misiek i jego rodzina tak wiernie oddają rzeczywistość. Święta to trudny czas. Nie zawsze udaje nam się spędzić je tak jakbyśmy chcieli. Bywa, że zamiast czasem miłości i pojednania stają się one okazją do odkopywania wojennych toporów, aby ze zdwojoną siłą toczyć rodzinne boje. Dzieci doskonale wyczuwają emocje dorosłych, a czasem nieświadomie je przejmują. Okazuje się, że z perspektywy nastoletniego chłopca święta pozbawione są tej magii, którą usilnie próbują nam wmówić media. Jeśli spędzamy Boże Narodzenie z kimś, kogo tak naprawdę nie kochamy to miłość nie objawi się jak za dotknięciem czarodziejskiej, bożonarodzeniowej różdżki. „Misiek i świąteczne obżarstwo” może się stać satyrą na niejedną rodzinę. Książka napisana jest lekko i z humorem, a przy tym daje do myślenia, szczególnie nam dorosłym.

Jeśli chcecie dowiedzieć się jak wygląda i smakuje wigilia w stylu azjatyckim, jak to jest mieć wszystko, a jednocześnie nie mieć niczego, a także poznać siłę prawdziwej miłości, która bez magii w dwójnasób objawia się w Boże Narodzenie – przeczytajcie „Miśka i świąteczne obżarstwo”. Być może, jeśli będziecie mieli odwagę, dostrzeżecie w niej coś więcej niż tylko zabawną historię dla dzieci. Gorąco polecam.

Recenzja pochodzi z mojego bloga http://sladami-ksiazki.blogspot.com/

Na drugim spotkaniu otrzymałam książkę Anny Gras pt. ,,Misiek i fałszerze czekolady”. Do tej pory jeszcze jednak po nią nie sięgnęłąm, za to postanowiłam zapoznać się z kolejną częścią o przygodach tego rezolutnego chłopca. Korzystając z okazji, że już niebawem Boże Narodzenia zabrałam się za czytanie.

Misiek nie chciał wyjechać z mamą na święta do swoich krewnych. Wolałby zostać w domu z rodzicielką. Miał nadzieję, że może wróci jego ojciec z zagranicy, gdzie pracował. Nie było na to jednak wielkich nadziei i chłopiec wyjechał na święta do rodziny. Czy były one udane? Jakie atrakcje tam na niego czekały? O tym przeczytajcie sami!

Teraz żałuję, że tak długo zwlekałam z lekturą tej książki, gdyż jest ona naprawdę ciekawa, a jej przeczytanie nie zajmuje nam sporo czasu. Dodatkowo doskonale wprowadza nas w ten świąteczny już nastrój, który można powoli zauważyć. W tym okresie będzie dla nas szczególnie ciekawą lekturą w oczekiwaniu na Boże Narodzenie.

Warto wspomnieć, że powieść została wydana teraz w nowej szacie graficznej, z choinką na okładce, która od razu przywodzi nam na myśl święta. Fabuła jest także bardzo świąteczna, a dodatkowo Misiek będzie miał do rozwiązania zagadkę podczas pobytu u swoich krewnych. O tym jakie były tego rezultaty możecie przekonać się podczas lektury tej książki.

Opowieść można czytać, jako oddzielną pozycję. Ja bez znajomości pierwszej powieści doskonale orientowałam się w fabule, a lektura tej książki była dla mnie przyjemnością. Bardzo cieszę się, że miałam okazję się z nią zapoznać. Teraz nie pozostaje mi nic innego, jak tylko wypatrywać świąt.

,,Misiek i świąteczne obżarstwo” to ciekawa pozycja raczej dla młodzieży, choć starszym osobom też powinna przypaść do gustu. Warto się z nią zaznajomić, a następnie uwierzyć w to, że marzenia się spełniają. Doskonałym dowodem na to jest każdy z nas.

Moja ocena 8/10

Misiek nie chciał wyjechać z mamą na święta do swoich krewnych. Wolałby...

Miśka czyli Michała poznałam już jakiś czas temu, podbił moje serce gdy chcąc ratować swój honor smakosza wykrył fałszerzy czekolady, a działo się to wszystko w książce "Misiek i fałszerze czekolady" - gdzie patrząc na okładkę miało się już ochotę na coś słodkiego - TUTAJ możecie oglądnąć okładkę i poczytać opinię. Gdy w moje ręce trafiła druga książka o przygodach Miśka zabrałam się z przyjemnością do jej czytania :)

Tym razem Misiek musi sprostać nie lada wyzwaniu, wyzwaniu które postawiła przed nim mama - obwieszczając swoją decyzję jako dyktaturę w domu. Wyzwanie - spędzenie świąt w rodzinnym gronie u wujka Milka, oj będzie to niełatwe zadanie. Babcia, która go zawsze strofuje, wujek Milek - który potajemnie wyjada smakołyki z zapasowej lodówki, nielubiane kuzynostwo i ciocia Basia - która szykuje im niezwykłą Wigilię, gdyż jej fascynacją jest gotowanie (nie zawsze zgodnie z przepisami, raczej przepisy gdzieś zasłyszane, widziane),z mamą która go wspiera ale ... bez taty, który musiał zostać na kontrakcie w Ameryce. Misiek czuje się zagubiony i źle, jest głodny - bo to co serwuje ciocia nie nadaje się do jedzenia, zostaje oskarżony o zjedzenie czekoladek z choinki, co napawa go goryczą i ucieka ... poznaje przemiłą sąsiadkę Kasię która spędza święta sama, bo rodzice pracują. Jednak święta jeszcze się nie skończyły, gdzie ich magia :) O tak, święta potrafią być magiczne :) Czy Misiek zakosztuje prawdziwej świątecznej kolacji? Czy odkryje kto wyjadł czekoladki z choinki? Czy spełnią się jego najskrytsze marzenia?

Autorka ponownie uraczyła mnie wspaniałą historią o Miśku, chłopcu bardzo inteligentnym, lubiącym psikusy, mającym cięty język - taki miły chłopiec z nadwagą z której to sam potrafi stroić żarty. Czas w książce - to święta, Wigilia i tu autorka pod koniec książki wprowadziła prawdziwą świąteczną, ciepłą atmosferę i trochę magii :) Wspaniała książeczka która pokazuje nam że cuda się zdarzają :) i nieważne gdzie spędzasz święta, ważne jest to by być z kimś bliskim i kochającym.
Mam nadzieje że powstanie następna książeczka o Miśku, a Was gorąco zachęcam do sięgnięcia po książki o Miśku, to lektura nie tylko dla dzieci :)

"(…) marzenia czasem lubią się spełniać (…)"

Współczesna literatura dla dzieci, bombardowanych ze wszystkich stron wszelakimi nowinkami technicznymi, musi być konkurencyjna by zachować swoją funkcję wychowawczą i edukacyjną. A nie jest to łatwe zadanie. Na szczęście, znam jedną pisarkę, która potrafi połączyć dobry humor i zabawę z treścią edukacyjną, które to trafiają do wyobraźni nie tylko dorastającego człowieka.

Anna Gras, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, od dłuższego czasu pisała do szuflady. W 2008 r. zadebiutowała powieścią dla dzieci pt. "Misiek i fałszerze czekolady", która okazała się sukcesem bowiem jej fragmenty trafiły do wypisów dla klasy piątej szkoły podstawowej. Autorka woli pozostawać w cieniu swoich utworów, przekonując, iż "treść książki powinna być ważniejsza od autokreacji autora". Następna część przygód Miśka nosi tytuł "Misiek i świąteczne obżarstwo" i to właśnie o niej dzisiaj wam opowiem. Autorka planuje również w najbliższym czasie wydać kolejną pt. "Misiek i perfumowana Kiełbassa”.

Jedenastoletni Michał, nazywany przez wszystkich Miśkiem tym razem musi wraz ze swoją mamą pojechać na kolację wigilijną do wujka Milka. Wujostwo mieszka na obrzeżach miasta wraz z dwójką dzieci. Misiek, któremu mama nie pozostawiła wyboru, nie jest zadowolony ze spędzania świątecznego czasu z rodziną. Na miejscu okazuje się, że bohater zostaje niesłusznie oskarżony o kradzież słodyczy z choinki bożonarodzeniowej, poznaje pewną samotną dziewczynkę, którą rodzice zostawili samą na święta oraz czającego się na niego kota wujostwa. Jak by tego było mało, świąteczne obżarstwo to w wykonaniu ciotki polędwiczka w sosie azjatyckim. Jednakże wszystkie dzieci wiedzą, że bożonarodzeniowy czas to czas spełniania marzeń…

Tytułowy bohater po raz kolejny rozśmiesza i bawi do łez. Kreacja Miśka stworzona przez autorkę to nagromadzenie wielu cech, pożądanych przez ówczesne dzieci. Misiek jest sprytny, inteligentny, bystry, zabawny ale również pełen wyobraźni i chętny do pomocy innym. Młodemu czytelnikowi z pewnością przypadną do gustu niezwykle zabawne i cięte riposty dotyczące świątecznych potraw przygotowanych przez ciotkę Miśka. Postać głównego bohatera jest wykreowana w taki sposób, iż buduje w czytelniku jego obraz – przesympatycznego chłopaka z lekką nadwagą.

Młodego odbiorcę książki Anny Gras przekonają z pewnością relacje rodzinne ukazane w fabule powieści - pozbawione sztuczności, żywe i barwne. Ciekawe małżeństwo wujka Milka z ciotką, rozbawi niejedno dziecko. Uśmiech na twarzy wywoła również rozmowa Elwiry i Miśka dotycząca milczenia karpi. Wiele zabawnych sytuacji spotykających głównego bohatera pozwoli oderwać się od szarej rzeczywistości. Styl pisania Anny Gras charakteryzuje się lekkością i odpowiednim dla młodych czytelników słownictwem.

Lektura książki "Misiek i świąteczne obżarstwo" może stać się lekturą familijną, czytaną wraz z dzieckiem. To główny atut prozy Anny Gras. Druga część przygód sympatycznego Miśka nie rozczarowała mnie. Wprost przeciwnie – zaostrzyła apetyt na więcej. Polecam.

"(…) marzenia czasem lubią się spełniać (…)"

Polecam

Polecam

Anna Gras nie zawiodła mnie i tym razem. Mieliśmy w domu sporo frajdy podczas czytania. A polędwiczki w sosie azjatyckim, przyrządzone przez ciocie Miska na kolację wigilijna, były dla nas inspiracją.

Bardzo zabawna historia ze świętami w tle. Spora dawka humoru dla tych, którzy mają dystans do świątecznego szaleństwa, ale też spora dawka magii pod koniec książki...

• Świąteczne - Boże Narodzenie
  • Pod hasłem
  • Książeczki mojego syna
  • Od wydawnictwa

Dodaj cytat z książki Misiek i świąteczne obżarstwo