Najdłuższe konflikty zbrojne.

7 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
historia, konflikty, wojny
historyczna
Bożena

ANTAGONIZMY STARE JAK ŚWIAT, ALE WCIĄŻ AKTUALNE Książka przybliża zjawisko powtarzalności „niekończących się” konfliktów, które toczą się wbrew przeświadczeniu, że wojna zaczyna się od politycznego lub dyplomatycznego impasu i ma stosunkowo przewidywalną długość. Agresywny nacjonalizm i nienawiść etniczna, które podsycały tragiczne wojny bałkańskie w latach dziewięćdziesiątych XX wieku;...

ANTAGONIZMY STARE JAK ŚWIAT, ALE WCIĄŻ AKTUALNE
Agresywny nacjonalizm i nienawiść etniczna, które podsycały tragiczne wojny bałkańskie w latach dziewięćdziesiątych XX wieku; nieustanna, jak się wydaje, wrogość między Izraelem a jego arabskimi sąsiadami; a nawet znacznie bardziej przyjazna rywalizacja między współczesną Anglią a Francją – źródła wszystkich tych konfliktów tkwią w heroicznych zmaganiach z czasów minionych.
Prowadząc nas od starożytnej Grecji po dzisiejszy Sudan przez średniowieczną Francję, imperium osmańskie oraz współczesny Wietnam i Irlandię Północną, Cummins przedstawia szereg pasjonujących opowieści, które nie tylko pomagają prześledzić rozwój każdego konfliktu, ale również umieszczają czytelnika na pierwszej linii podczas decydujących bitew oraz w zadziwiający sposób pozwalają wniknąć w umysły i poznać motywy działania wielkich strategów, takich jak Hannibal, angielski król Henryk IV czy Ho Chi Minh. Jednocześnie autor dogłębnie analizuje najczęstsze przyczyny tych niekończących się zmagań, od walki o władzę i wolność po religijny fanatyzm i nietolerancję oraz destabilizującą pustkę, którą pozostawia chaos.

Niewielu jest autorów lepiej zorientowanych w temacie i lepiej przygotowanych do przeprowadzenia analizy najdłuższych i najbardziej zajadłych konfliktów w dziejach niż Joseph Cummins, autor dwutomowego opracowania na temat wszystkich najważniejszych wojen w historii pt. „The War Chronicles” [Kroniki wojenne] oraz kilku innych porywających książek, w których za każdym razem na historię wojen spogląda on z nowej, fascynującej perspektywy.

źródło opisu: http://www.muza.com.pl/?module=okladki&id=11462

źródło okładki: http://www.muza.com.pl

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-11-01
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 01 listopada 2016

Mówiąc o długotrwałych wojnach, rzadko się zastanawiamy, co zmusza ludzi do walk „na długich dystansach” .
Właśnie po tej lekturze, po raz pierwszy, uzmysłowiłem sobie jeden fakt – w przypadku kilku z opisanych konfliktów zbrojnych jak np. wojny punickie czy Wojna Stuletnia pomiędzy Francją a Anglią (która tak naprawdę trwała lat 116) brały w nich udział co najmniej… 4 pokolenia.
Analiza, którą przeprowadził Joseph Cummins podaje taką oto receptę na długoletni konflikt.
Potrzebni są charyzmatyczni przywódcy, niesprawiedliwy pokój, konflikt etniczny lub religijny i zdolność do prowadzenia wojny, którą obecni eksperci od wojskowości nazywają „asymetryczną", ale tak naprawdę jest to tylko nowa twarz, starej, dobrej wojny partyzanckiej.
Cele mogą być różne:
- od walk o wzrost znaczenia państw o mocarstwowych zapędach (tu przeczytacie o wojnach persko-greckich, punickich i wojnach prowadzonych przez Turków osmańskich),
- poprzez wojny religijne (tutaj nie mogło się obyć bez...

Koval | 2015-10-23
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 23 października 2015

Spośród wielu publikacji poświęconych wojnom, bitwom i konfliktom niekoniecznie militarnym, książka Josepha Cumminsa wyróżnia się poważnym podejściem do tematu, dosyć drobiazgowymi opisami i rozsądnymi analizami przyczyn oraz skutków, które nierzadko widoczne są do dzisiaj. Autor skupił się na konfliktach wybranych pod kątem pewnych cech (imperializm, partyzantka, religie, ekonomia etc.), co jest pomysłem nieco spłycającym problematykę, gdyż rzadko kiedy mamy do czynienia z tak jednoznacznym źródłem sporu. Podobnie można mieć zastrzeżenia co do wyboru konfliktów. Wiadomo, że wojen w historii ludzkości nie brakuje, lecz długość ich trwania niekoniecznie musi być tożsama z „wielkością” – jakkolwiek by ją rozumieć.
Odnośnie części merytorycznej i opisu samych wojen to nie można mieć zarzutów. Autor na początku rozdziałów podaje rys historyczny, sytuację geopolityczną i czynniki wpływające na obie strony, potem przechodzi do nakreślenia głównych działań bojowych i dyplomatycznych, a w...

arina | 2017-07-23
Marta94 | 2017-03-18