Wierszem powiem więcej

Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
poezja
Aneta

Tomik, który trzymają Państwo w ręku, składa się z wierszy o różno­rodnej tematyce, co świadczy o dużych możli­wościach warsztatowych. Znalazły się w nim lirycznie wspomnienia w formie poetyckich miniaturek z fabułą ("Niepewność" czy "O muzy­kalnym leśniku"). Jest też piosenka o bursztynach, wiersz o pisaniu, przemijaniu, śmierci, miłości, jest też erotyk i wiele innych. Ludzkie rozterki, słabostki, smutki i radości przemieszczają się w kalejdoskopie poetyckich obrazów czasu.

źródło opisu: http://wfw.com.pl

źródło okładki: http://wfw.com.pl

Muszę przyznać, że pierwszy raz o Bożenie Nowakowskiej usłyszałam, gdy zobaczyłam jej tomik wierszy „Wierszem powiem więcej”. Początkowo zastanawiałam się, jaka jest autorka – pewna siebie kobieta, która zna swoje możliwości, czy może nieśmiała osoba, która nie docenia własnego piękna? Sądziłam, że wiersze powiedzą mi o niej więcej, niż moje domysły.

Autorka poprzez wiersze pokazała, jak dobrą jest obserwatorką. W jej poezji możemy dostrzec wiele radości, smutku, wylanych łez, tęsknoty. Bożena Nowakowska pisze o wszystkim – o naturze, która ją otacza, o bliskich jej osobach, które coś dla niej znaczą, które straciła lub odzyskała, o uczuciach i emocjach, jakie towarzyszą człowiekowi na co dzień, o pasji, co nadaje życiu sens.

Z poezją mam do czynienia w szkole, gdzie interpretujemy wiersze znanych poetów. Tomiki wierszy kojarzyły mi się zawsze z katorgą, czymś, przez co muszę przejść, bo tego się ode mnie oczekuje. Wiersze ponoć nie są dla każdego, trzeba mieć umysł artysty, aby...

Bratyslavo | 2014-09-20