Symbolika świątyni chrześcijańskiej

Tłumaczenie: Adam Q. Lavique
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Mity, Obrazy, Symbole". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Znak
Le symbolisme du Temple Chrétien
symbolika, chrześcijaństwo
religia
Czytam

Wznowienie cieszącej się ogromnym zainteresowaniem książki, porządkującej tematycznie zagadnienia związane z szeroko pojętą symboliką świątyni jako budowli, ale także symboliką jej wyposażenia i funkcji liturgicznych. Sztuka sakralna jest tu rozumiana jako sztuka porządku nadprzyrodzonego, wiążąca świątynię z kosmologią, ontologią i metafizyką.

źródło opisu: Znak, 2004

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Hel_heim | 2017-09-26
Przeczytana: 25 sierpnia 2017

Zdecydowanie bardziej wolę książki, które opierają się na schemacie: podaję fakt/ zjawisko, a następnie wyjaśniam jego genezę i ewentualne wpływy/skutki w kolejnych wiekach. Tutaj ciężko mi było złapać pewną chronologię, myśl przewodnią. Książka momentami jest przegadana. Zbyt dużo dygresji, a za mało konkretów. Dla osób, które lubią przemyślenia, refleksje to bardzo dobra pozycja, dla "surowych faktografów" to może być męka.

Dominika | 2014-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2014

Naciągane momentami na siłę teorie, założęnia że tyczą się one wszystkich kościołów chrześcijańskich w oparciu o pojedynczy przykład lub całkowity ich brak. Do tego błędy w terminologii historyczno-artystycznej. Połowa rozdziałów nie tyczy się świątyni sensu stricto, ale mówi o symbolice solarnej, symbolice jajka w chrześcijaństwie ogólnie czy o mszy świętej. Ciężko się czyta i łatwo zasypia.

Sasha | 2016-01-22
Przeczytana: 24 lutego 2013