Catherine the Great and Potemkin
Rosja, Katarzyna II
joly_fh

Druga w wielkim stylu biografia pióra autora Stalina. Dworu czerwonego cara. Owiane legendą życie carycy Rosji, Katarzyny Wielkiej, i jej ekscentrycznego przyjaciela, kochanka, męża stanu, Grigorija Potiomkina, Simon Sebag Montefiore przedstawia na szerokim tle XVIII-wiecznej Rosji, tworząc wspaniałą panoramę epoki.
Książka była wydana przez Magnum w 2006 roku pod tytułem „Potiomkin".

źródło opisu: Wydawnictwo Magnum, 2013

źródło okładki: http://www.wydawnictwo-magnum.com.pl/

paweł | 2015-05-27
Przeczytana: 27 maja 2015

s.745
Będzie krótko, (podejrzewam,że tak nikt tego nie przeczyta)książka ciekawa i szacun wielki dla autora,za wykonaną pracę.Jak na mój gust,brakuje jej trochę tzw.pazura.Historycznie bez zarzutu,polecam.

ira | 2014-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2014

Bardzo lubię biografie, zwłaszcza biografie kobiet. Lubię przy tym biografie rzetelne, nie ma znaczenia, fabularyzowane czy nie - grunt, żebym czuła, że autor naprawdę porządnie zbadał temat.
Simon Sebag Montefiore mnie osłabił. Książka jest potężna, zawiera kolosalny ładunek informacji - zarówno faktów, jak i ciekawostek - a przy tym trzyma się ściśle tematu. Nie zaczyna się sto lat wcześniej, nie kreśli w detalach ogólnej historii państwa i narodu - to tylko Katarzyna Wielka i Potiomkin. Tylko i aż, bo jest tego tyle, że w pewnym momencie zaczyna mocno męczyć.
Lektura zabrała mi bardzo dużo czasu. Nie żałuję, ale wolę jednak pióro Stone'a, Bidwella czy Zweiga.

PaniZima | 2014-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2014

Fascynująca książka, którą czytałam momentami z wypiekami na twarzy, choć to nie pierwsza biografia Katarzyny Wielkiej, która wpadła w moje ręce. Książka rzetelna i szeroka, obejmująca i sprawy polskie, i wojny Rosji z Imperium Osmańskim, i europejską obyczajowość XVIII wieku na tle której obserwujemy poczynania Katarzyny Wielkiej i rosyjskiego "cara bez tytułu" księcia Grigorija Potiomkina.
Postacie bohaterów autor traktuje bez uprzedzeń, a prawda o nich wyłania się spomiędzy sprzeczności. Niesamowicie barwną postacią jest Potiomkin, wielki oryginał i człowiek czynu, choć jego rozwiązłość przewyższa poczynania Katarzyny. Barwna jest też epoka, w której duch oświecenia i anglofilskie skłonności mieszają się z typowo rosyjskim kolorytem i bezwzględną polityką, aczkolwiek po zachłyśnięciu się imperialną polityką i przepychem dworu pozostaje jednak niesmak.

Czytanie książki zbiegło się z wydarzeniami na Krymie. Lektura pozwala zrozumieć historię Krymu, który za panowania Katarzyny...

Duobiografia w stylu płaszcza i szpady. Momentami bardziej przypomina powieść Dumasa niż poważną biografię historyczną. Jest to jak najbardziej zamierzone, ponieważ Montefiore, maniak na punkcie historii Rosji, autor książek o Stalinie ("Dwór czerwonego cara" i "Młode lata despoty", które swego czasu zrobiły na mnie kolosalne wrażenie) opanował do perfekcji sztukę pisania o historii w sposób marketingowy, gwarantujący wysoką sprzedaż.

A co takiego Montefiore robi? Po prostu, nie pozwala sobie na zanudzanie czytelnika, cały czas trzyma go w napięciu niemal jak w powieści sensacyjnej. Ponieważ jakość wykonania jest bardzo wysoka, mnie ten manewr w ogóle nie przeszkadza, a nawet mi się podoba.

Inna sprawa to stosunek Montefiore do głównych bohaterów - carycy Katarzyny oraz jej prawej ręki i faworyta księcia Potiomkina, budowniczego południa Rosji. Moim zdaniem, jest to stosunek bardzo subiektywny, przesadnie in plus na korzyść obojga, co niestety wypacza trochę ich odbiór. Dochodzi...

Fuzja | 2013-10-14

www.czytajzfantazja.blogspot.com

Kiedy autor takich książek jak Jerozolima. Biografia czy też Stalin dwór czerwonego cara zabiera się za spisanie dziejów miłości Katarzyny Wielkiej i Potiomkina książka musi być rzetelna i ciekawa, i rzeczywiście taka jest ale muszę przyznać, że jestem leciutko zawiedziona przez Simona Sebag Montefiore. Być może jest to jednak kwestia tego, że książka Katarzyna Wielka i Potiomkin wydawała mi się publikacją ukierunkowaną na ukazanie tylko i wyłącznie uczucia łączącego tych dwoje i nie wzięłam pod uwagę zamiłowania historyka do wtrącania innych ciekawostek, niekoniecznie dotyczących tematu bezpośrednio.

Jak już wspomniałam Montefiore uwielbia wplatać w swoje opowieści wątki poboczne, dzięki czemu tworzy szeroką panoramę społeczną na tle historii danego okresu. Również w tej książce udało mu się przedstawić nie tylko uczucie łączące dwoje niesamowitych ludzi ale także czasy, w których przyszło im żyć. Autor rozpoczął książkę nietypowo, gdyż już na...

eR_ | 2015-08-29
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 29 sierpnia 2015

Kim jest Katarzyna Wielka II, wie mniej więcej każdy z nas.
Ale kim był Potiomkin, już niewielu.
Pewnie większości kojarzy się z pancernikiem jego imienia.
A tymczasem człowiek ten, z mało znanej postaci, można by rzec drugoplanowej urósł do roli faworyta najpotężniejszej kobiety ówczesnego świata.
Książka, którą przez kilka ubiegłych dni czytałem opowiada właśnie o związku carycy z Wielkim Księciem Świętego Cesarstwa Rzymskiego.
Książka, a jest to jej największy plus napisana jest przystępnym językiem, nie pozbawiona anegdot i cytatów.Z każdą stroną wciągamy się w świat dworskich intryg, zmówień i pomówień. Mamy tu miłość, ale i nienawiść, dowiadujemy się także, jak w owych czasach funkcjonował dwór carski potężnego państwa.To nie tylko historia miłości dwojga ludzi, ale i przekrój przez historię Rosji, która w tamtych latach, czyli w wieku XVIII była najpotężniejszą jednostką państwową na świecie. Rządzona twardą ręką przez silną kobietę rosła w siłę i kwitła.Katarzyna była...

Edyta Kyzioł | 2013-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2013

Simon Sebag Montefiore ukończył uniwersytet w Cambridge. Jest autorem dwóch biografii Stalina i jednej biografii Katarzyny Wielkiej – carycy Rosji. Mieszka w Londynie wraz z żoną i dwojgiem dzieci.

To właśnie książka „Katarzyna Wielka i Potiomkin” wpadła w moje ręce. Na początku byłam przerażona jej objętością. Jednak w czasem, w miarę czytania, doszłam do wniosku, że to wspaniała powieść biograficzna, w której nie ma „gołych” dat i faktów. Życie Katarzyny Wielkiej jest przedstawione w sposób przyjemny, łatwy a zarazem kompetentny.

Cała historia zawarta w książce mieści się w czasie, od momentu gdy Katarzyna i Potiomkin się poznali, aż do jego śmierci. Autor pokazuje nam ich barwne życie, ich wspólne rządy, ich podróże. Wraz z bohaterami przemierzamy cesarstwo XVII- wiecznej Rosji, poznajemy styl życia i rządzenia ówczesnych władców.
Caryca znana jest nam z wcześniejszych publikacji, jako kobieta niezmiernie kochliwa i rozwiązła oraz zmieniająca kochanków jak rękawiczki. Tu...

saszeńska | 2013-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2013

Czytałam kilka biografii, ale zwykle były nużące i ciężko się je czytało, w tym przypadku jest inaczej. Świetna książka, można w niej znaleźć wiele interesujących ciekawostek nie tylko o Potiomkinie i carycy.

toto | 2013-03-23
Przeczytana: 23 marca 2013

Jedna z najlepszych książek jakie czytałem o carycy Katarzynie Wielkiej w bardzo współczesnym wydaniu pióra znakomitego autora. Od przeszło 200 lat nic się w tych trzech sferach nie zmieniło...

Wielka książka o Wielkim człowieku, wciąż na usta ciśnie mi się Wielki- strateg,wizjoner,oddany przyjaciel, kochanek,miłośnik sztuki,rozpustnik. Marzyciel?Nie,Potiomkin nie był marzycielem, brał co chciał,żył jak chciał. Najbardziej zadziwił mnie brakiem zawiści,jego akty łaski są wręcz nie do uwierzenia nie tylko w XVIII wieku .Nigdy nie sądziłam ,że połączenie słów autokrata z liberalizmem można połączyć. Lecz Potiomkin jest właśnie mieszanką tych słów.Gorąco polecam miłośnikom książek historycznych.