Stronnictwo Pracy we władzach naczelnych Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie w latach 1939 - 1945.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
historia

Wydarzenia z września 1939 r. zachwiały strukturami państwa polskiego, w tym - dotychczasowym systemie politycznym. Efektem tego były m.in. radykalne zmiany w obsadzie władz naczelnych Rzeczypospolitej Polskiej. W najbliższym otoczeniu gen. Władysława Sikorskiego, nowego premiera i naczelnego wodza, obecni byli politycy Stronnictwa Pracy, ugrupowania chadeckiego, utworzonego zaledwie dwa lata przed wybuchem II wojny światowej. To, czego nie udało im się uzyskać przed 1939 r. w drodze wyborów parlamentarnych i kuluarowych rozmów koalicyjnych, osiągnęli w wyniku zasadniczej zmiany realiów życia państwowego, spowodowanej działaniami wojennymi. W niniejszej pracy podjąłem próbę ukazania, jak sprawdzili się nowej roli i jak rzutowało to na pozycję SP na polskiej scenie politycznej we Francji, a następnie w Wielkiej Brytanii.
W latach 1939-1945 Stronnictwo Pracy było ważnym elementem polskiego systemu politycznego. Przez cały okres II wojny światowej, począwszy od pierwszego gabinetu gen. W. Sikorskiego, aż po „ rząd protestu narodowego” Tomasza Arciszewskiego, było członkiem koalicji rządowej, a jego reprezentanci wchodzili w skład władz naczelnych na uchodźstwie. Korespondowała z tym obecność działaczy i sympatyków SP w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego, włącznie z obsadą najwyższego konspiracyjnego stanowiska administracyjnego - Delegata Rządu na Kraj (Cyryl Ratajski, Jan Stanisław Jankowski, Jerzy Braun).
( z Zakończenia Jarosław Rabiński )

źródło opisu: Z zakończenia Jarosław Rabiński

źródło okładki: http://www.wydawnictwokul.lublin.pl/sklep/popup_image.php?pID=2161

CzarnyZkultury | 2013-04-13
Przeczytana: 20 sierpnia 2013