Thinking with type: a critical guide for designers, writers, editors, and students

Wydawnictwo: Priceton Architectural Press
7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
design, typografia, skład tekstu
technika

The organization of letters on a blank page or screen is one of the designer's most basic challenges. What kind of font to use? How big? How should those letters, words and paragraphs be aligned, spaced, ordered, and shaped? This groundbreaking new text, created by leading design educator and critic Ellen Lupton, provides clear and focused guidance for those learning or brushing up on their typographic skills. Informative essays are followed by practical demonstration that bring typography to life with direct, engaging commentary. Examples of work by influential practitioners show how to be inventive within a system of typographic form - and how to break a rules.

źródło opisu: Priceton Architectural Press, 2004

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Dociekliwy_Kotek | 2013-03-22
Przeczytana: marzec 2013

Jedna z najlepszych książek o typografii, jaką czytałam. Przede wszystkim widać, że autorka jest specjalistką w swojej dziedzinie już po tym, jak przystępnie wyjaśnia zagadnienia związane z typografią, a o jej pisarskiej klasie najlepiej świadczy to, że również aspekty historyczne i kulturowe dotyczące rozwoju i techniki druku, przedstawia tak samo interesująco, jak zagadnienia bezpośrednio odnoszące się do projektowania. Wielkim plusem tej publikacji jest też to, że Lupton nie skupia się tylko na "tradycyjnych" technikach druku, ale poświęca sporo miejsca rozwiązaniu problemów, z którymi mierzą się projektanci stron internetowych albo dokumentów powstających tylko z myślą o wyświetlaniu na monitorze.
Książka podzielona jest na trzy działy: o krojach pisma, sposobach organizacji tekstu i wykorzystania siatek przy projektowaniu. Do tego "typograficzne zbrodnie" i błędy popełniane często przez początkujących projektantów wykazuje w dowcipnych i pełnych dystansu uwagach, a...

meaculti | 2015-11-12
Karola Ka | 2017-12-21