Chávez. Prawdziwa historia kontrowersyjnego przywódcy Wenezueli

Wydawnictwo: Znak Literanova
literatura faktu
Jaga

Sugestywny portret współczesnego dyktatora – Hugo Cháveza. „Dzień dobry, obywatele! Pozdrawiam was z pałacu w Miraflores w ten piękny dzień!” – tymi słowami Chávez rozpoczynał zwykle swój telewizyjny program nadawany na głównym kanale wenezuelskiej telewizji. Wchodził na antenę o dowolnie wybranej porze i swobodnie decydował o temacie wystąpienia. Audycja mogła trwać pięć minut albo pięć...

Sugestywny portret współczesnego dyktatora – Hugo Cháveza.

„Dzień dobry, obywatele! Pozdrawiam was z pałacu w Miraflores w ten piękny dzień!” – tymi słowami Chávez rozpoczynał zwykle swój telewizyjny program nadawany na głównym kanale wenezuelskiej telewizji. Wchodził na antenę o dowolnie wybranej porze i swobodnie decydował o temacie wystąpienia. Audycja mogła trwać pięć minut albo pięć godzin, zależnie od jego woli i samopoczucia.

Dwór Cháveza był areną, na której o jego względy musieli konkurować kolejni notable i ministrowie. Porywczy i kapryśny prezydent, pozostawał dla najbliższych współpracowników nieprzewidywalny. Choć przez swoich wrogów określany był mianem dyktatora, sięgnął po władzę bez rozlewu krwi. Dzięki charyzmie uwiódł nie tylko swój naród, ale także ogromną część światowych komentatorów.

Mocny, doskonale napisany reportaż Rory Carrolla pokazuje, jak żarliwy idealista zmienia się w groteskowego despotę. Książka odkrywa uniwersalną prawdę o istocie władzy.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2013

źródło okładki: www.znak.com.pl

panopos | 2015-01-11
Na półkach: Iberiada
Przeczytana: 11 stycznia 2015

Biografia kolejnego narcyza - Hugo Cheveza. Przy okazji trochę informacji o Wenezueli- szkoda, że nie więcej.
Książka została napisana przez dziennikarza Guardiana, który przez kilka lat mieszkał w Wenezueli i bez wątpienia dobrze poznał ten kraj, a przynajmniej meandry tamtejszej polityki i gospodarki. Mankamentem jest nie do końca uporządkowany przekaz. Szczególnie czytając pierwsze kilkadziesiąt stron książki, nie wiadomo, co autor chce nam przekazać (lekki chaos), potem jest już lepiej. Wszystkim czytelnikom polecam opisy wenezuelskiego "dworu", bez względu na strefę czasową, klimatyczną i kulturową, są prawdziwe. Tam, gdzie sprawujący władzę potrzebuje dworu, dwór tak wygląda: strach, intrygi, króluje miernota, dwór obawia się profesjonalizmu, a władca stawia na donosicieli i inwigilację.
Ponadto bez względu na mankament ta książka powinna zostać przeczytana przez wszystkich zainteresowanych kulturą iberyjską.

Abe | 2015-06-11
Na półkach: Przeczytane 2015
Przeczytana: 12 kwietnia 2015

Ani to biografia, ani reportaż, ani analiza. Gawęda dokumentalna. Wszystkiego po trochu: o Wenezueli, o Chavezie, o historii, o polityce. Napisane w dość chaotyczny sposób.

Spluczka20 | 2013-10-20
Przeczytana: 18 października 2013

znakomita biografia Hugo Chaveza. Prezydenta Venezueli. Gorąco polecam

roth | 2013-05-13

Kim był Hugo Chavez? Przywódca nieudanego zamachu stanu z 1992, zwycięzca wyborów prezydenckich o sześć lat późniejszych, przyjaciel i uczeń Fidela Castro, prezydent, którego śmiało można nazwać gwiazdą telewizji. Po lekturze „Chaveza” R. Carrolla widzę, jaką był postacią, umykającą w krótkich artykułach przeważnie niezainteresowanych Ameryką Łacińską dziennikarzy. Co sprawiało, że był silnym i zdecydowanym przywódcą, który z niebywałą lekkością dyskredytował swoich przeciwników i popadających w niełaskę ministrów, podczas gdy równocześnie nie potrafił zagwarantować sprawnej służby zdrowia czy bezpieczeństwa na wenezuelskich ulicach? Dlaczego po 10 latach od klęski żywiołowej na terenie nią dotkniętym wciąż nic się nie zmieniło, mimo że Chavez posiadał w swoim ręku odpowiednie uprawnienia? Jak to możliwe, że sędzina stosująca zalecenia kodeksu karnego trafia od razu do więzienia po zwolnieniu aresztanta przetrzymywanego zbyt długo? 15-letnie rządy Hugo Chaveza odwróciły porządek,...

mrsjackie | 2016-05-03

Nazwa powinna raczej nawiązywać do historii Wenezueli pod rządami Chaveza, ponieważ o tym w głównej mierze jest, a nie o historii samego Chaveza. Niemniej jednak, jest interesująca i informatywna.
Autor momentami nieskrywanie wyraża swoje prywatne opinie, co może nieco zrazić.
Nie ma przypisów, tylko bibliografia, przez co w niektórych momentach nie wiadomo czy podane informacje są poparte dokumentami czy może raczej domysłami i konkluzjami autora.

MickeyTorpedo | 2016-12-10
Na półkach: Posiadam

Irlandzki dziennikarz zabiera nas do teatru lalek na wciągający spektakl o pewnym południowoamerykańskim kraju bogatym w surowce i dotnkiętym przewlekłą chorobą tłumiącą jego potencjał. Reżyseria- Hugo Chavez.

Yiddo | 2017-10-16
Adam | 2017-08-29