Powstanie Styczniowe

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
historia
Bożena

Twórca prezentowanej publikacji – Artur Śliwiński (1877-1953) należał do utalentowanych popularyzatorów historii narodowej. Budząc pamięć historyczną zachęcał czytelników do aktywnego udziału w ruchu niepodległościowym. Należał do bliskich i zaufanych współpracowników Józefa Piłsudskiego. Jego praca o Powstaniu Styczniowym została napisana z wielkim talentem literackim i szacunkiem dla...

Jego praca o Powstaniu Styczniowym została napisana z wielkim talentem literackim i szacunkiem dla istniejących w pierwszych latach II Rzeczpospolitej źródeł, które autor mógł konfrontować z tradycją rodzinną i żyjącą jeszcze liczną grupą powstańców styczniowych, otoczonych, dzięki zabiegom Naczelnego Wodza i Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, szczególnym szacunkiem społecznym.

źródło opisu: http://www.wydawnictworytm.pl/index.php?s=karta&id=567

źródło okładki: http://www.wydawnictworytm.pl/index.php?s=karta&id=567

Pearon | 2015-10-11
Przeczytana: 08 października 2015

Śliwiński w pięknym stylu i wnikliwie opisuje sytuację ziem polskich przed wybuchem powstania, utworzenie na nich konspiracji, którą oprócz cara próbował stłumić Wielkopolski. Następnie wybuch i przebieg powstania, aż do jego upadku. Autor nakreśla także dokładne portrety postaci, które odegrały w powstaniu ważną rolę, m.in. Andrzeja Zamoyskiego, wspomnianego już Aleksandra Wielkopolskiego, Zygmunta Padlewskiego, Dionizego Czachowskiego, Stefana Bobrowskiego czy Romualda Traugutta.
To co dodaje smaczku tej książce, to fakt, że oparta jest na relacjach samych powstańców, z którymi autor rozmawiał oraz na dokumentach archiwalnych. Pewnie dlatego odniosłem wrażenie, jakby autor był na miejscu w czasie powstania i relacjonował je na żywo. Jednak trzeba mieć na uwadze, że wiele nowych informacji, które pojawiły się po 1945 roku nie znalazło się w książce Śliwińskiego. O wiele więcej konkretów z Powstania Styczniowego można dowiedzieć się z publikacji choćby Stefana...

amazur83 | 2014-05-22
Przeczytana: 19 maja 2014

"Ale nie była błędem sama idea walki. Naród, który walczy o swoją niepodległość, zawsze ma słuszność. Dla narodu w niewoli najzgubniejszym stanem jest stan długoletniej bezczynności, przyuczający całe pokolenia do kornego dźwigania jarzma, do życia w poniewierce i hańbie".
Artur Śliwiński, pisarz, polityk i premier II RP (w 1922r), bardzo ciekawie pisze o powstaniu styczniowym. Przedstawia genezę, przebieg i jego krwawy wynik. Dużo pisze o margrabi Wielopolskim (ciekawa i kontrowersyjna postać) i o walce Białych i Czerwonych. Cóż można powiedzieć o samym powstaniu styczniowym? Z militarnego punktu widzenia sensu nie miało żadnego. Było z góry skazane na porażkę. Nie poderwało mas chłopskich. Nie wyzwoliło narodu. Przyniosło tysiące zabitych i zesłanych na Sybir. Ale jak pisze Śliwiński "Naród nie tworzący sam swojej historii przestaje być narodem".

Wadowski80 | 2015-03-14
Przeczytana: 31 grudnia 2014

Dlaczego bardzo dobra? Bo autor prowadzi czytelnika za rękę przez najważniejsze wydarzenia z historii Polski. O Powstaniu Styczniowym uczyłem się dwadzieścia lat przed przeczytaniem książki. Dopiero Artur Śliwiński (nomen omen urodzony na równo dwa miesiące przed moim pradziadkiem), z jednej strony historyk, z drugiej Premier Odrodzonej Polski, opowiedział mi wydarzenia z połowy XIX wieku jednocześnie z archiwalną precyzją jak i wyważonymi emocjami.
Książka krótka, ale w swej treści pełna na tyle, by doskonale zrozumieć i zapamiętać okoliczności Powstania Styczniowego... Momentami można wręcz poczuć się jak nasi dziadkowie z tamtych czasów.

jarr74 | 2013-07-25
Przeczytana: 2013 rok

Na fali okrągłej 150-tej rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego przez cały kraj przetoczyła się ( i to się chwali) prawdziwa fala wszelkich możliwych publikacji i książek dotyczących tego największego narodowowyzwoleńczego polskiego powstańczego zrywu. Zdecydowanie jedną z najciekawszych pozycji dotyczącą tego tematu jest wydana nakładem Wydawnictwa Rytm pozycja Artura Śliwińskiego zatytułowana „Powstanie styczniowe „. Na naszą uwagę zasługują już sama osoba autora, wielkiego polskiego patrioty, członka PPS -frakcji rewolucyjnej, bliskiego współpracownika Józefa Piłsudskiego i gorącego propagatora polskiej tradycji, historii i myśli politycznej. Książka powstała w okresie II Rzeczypospolitej gdzie ówczesny zasób wiedzy jaką dysponowali historycy był znacznie uboższy od tego co wiedzą i odkryli współcześni badacze naszych dziejów. Mimo jednak tego uderza wyraźnie niezwykłą wnikliwością w ukazaniu przyczyn wybuchu powstania, jego genezy i szeregu czynników: politycznych,...

eta3 | 2013-12-06
Joanne | 2013-04-30