Tajemni władcy

Tłumaczenie: Barbara Muller-Ostrowska
Wydawnictwo: Weltbild
historia
kalakala

Phillip Vandenberg w "Tajemnych władcach" przedstawia kilka ważnych wydarzeń z niezwykłej perspektywy - z pozycji lekarzy wybitnych postaci historycznych - i dochodzi do zaskakujących wniosków. Bo kto wie, że np. Roosevelt jechał na konferencję do Jałty nie zdając sobie sprawy z tego, że jest śmiertelnie chory? Jego lekarz zataił to przed nim. Z wielką starannością Vandenberg przeglądał wyniki badań lekarskich, dzienniki, historie choroby i wyniki sekcji, by niektóre rozdziały historii napisać od nowa.

źródło opisu: Bauer-Weltbild Media, 2005

Finkla | 2017-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2017

Książka pozwala spojrzeć na historię z innego, przeważnie pomijanego, punktu widzenia. No bo co by było, gdyby... Siedem rozdziałów pokazuje dzieje kilkorga raczej znanych władców i polityków oraz ich (niemal nigdy niewspominanych w podręcznikach) lekarzy przybocznych. Rozrzut bohaterów po chronologii spory: od Marka Aureliusza do Hitlera.

Warto wspomnieć, że Autor ma talent do lekkiego i ciekawego snucia opowieści. Książkę czyta się z przyjemnością (może za wyjątkiem niekiedy bardzo obszernych cytatów — przytoczone w całości orzeczenie o psychice Ludwika II Bawarskiego mocno mnie wynudziło). Największe wrażenie wywarł na mnie pierwszy rozdział, poświęcony Wielkiej Trójce z Jałty. Faceci, którzy tam kreślili po mapach i decydowali o kształcie przyszłego świata, nie byli zdrowi...

Nieco więcej tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2017/08/tajemni-wadcy-fascynujace-informacje.html

Ada | 2015-12-05
inwi68 | 2014-08-22