Psychologia miejsca

Wydawnictwo: Scholar
8 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Delur

Autorka tej książki jest psychologiem społecznym. Fascynacja konstruktem miejsca nie przysłoniła jej jednak głęboko zaszczepionego przekonania, że rolą nauki jest wykrywanie zależności i mechanizmów, a nie jedynie opis faktów. Fenomenologiczne opisy miejsc powinny zatem stanowić punkt wyjścia dla głębszej analitycznej refleksji nad prawidłowościami, których jednym z członów jest właśnie miejsce i jego cechy. Treść tej książki jest zatem swoistą hybrydą – próbą podsumowania wielowątkowych, również jakościowych, badań nad miejscem i jego rolą w życiu człowieka, próbą dotarcia do pewnych „uniwersaliów miejsca”, które będzie można potraktować jako zaczyn „teorii miejsca”, a także podsumowaniem „pozytywistycznego” dorobku badań, prowadzonych przez autorkę oraz jej studentów i doktorantów w ramach Pracowni Badań Środowiskowych, dotyczących związku człowieka z miejscem, jego przyczyn, konsekwencji oraz postaci, jakie może przybierać we współczesnym globalizującym się świecie.
z Wprowadzenia
Nikt do tej pory na świecie nie napisał tak wszechstronnej pracy koncentrującej się na miejscu jako samoistnym przedmiocie badań empirycznych i rozważań teoretycznych.
z recenzji prof. dr. hab. Augustyna Bańki
Maria Lewicka, psycholog społeczny i środowiskowy, kierownik Pracowni Badań Środowiskowych przy Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, prowadzi badania empiryczne dotyczące związków człowieka z miejscem zamieszkania, pamięci miejsc na terenie Europy Środkowo-Wschodniej oraz aktywności i bierności społecznej. Jest autorką książki „Aktor czy obserwator: Psychologiczne mechanizmy odchyleń od racjonalności w myśleniu potocznym” oraz redaktorem naczelnym czasopisma „Psychologia Społeczna”.

źródło opisu: scholar.com.pl

źródło okładki: scholar.com.pl

MałyAlbert | 2013-11-02
Przeczytana: wrzesień 2013

Psychologia środowiskowa to chyba najbardziej eklektyczna dziedzina nauk o psyche. Łączą się w niej zagadnienia socjologiczne, antropologiczne, architektoniczne. Korzysta z teorii psychologii społecznej, ewolucyjnej, poznawczej, rozwojowej. Opowiada i tłumaczy interakcje zachodzące między środowiskiem a człowiekiem lub człowiekiem a środowiskiem. Miejsce i jego aspekt psychologiczny to wszystkie zachowania, wyobrażenia i preferencje jakie przejawiają ludzie wobec przestrzeni z którą czują się, na różnych poziomach, tożsamościowo związani.

amelinowa | 2014-01-10
Przeczytana: maj 2014