Wot.4

Wydawnictwo: Papierowy Motyl
literatura piękna
lilith

Emigrant– nomad z własnego wyboru, czy też skazany wyrokami losu uciekinier? Wielu Polaków co roku wyjeżdża za granicę w poszukiwaniu lepszego życia lub chociaż lepszego zarobku. Zostawiają swoje rodziny, obiecując sobie, że wyjazd jest tylko na chwilę. Jednak dni szybko przechodzą w miesiące, a miesiące w lata. Książka Wot.4 to barwna opowieść o polskiej emigrantce, która nęcona lepszym...

Książka Wot.4 to barwna opowieść o polskiej emigrantce, która nęcona lepszym zarobkiem postanawia wyjechać do Anglii. Pełna niepokoju przyjeżdża do obcego kraju, gdzie czeka ją wiele przygód i jeszcze więcej przeprowadzek. Razem z czytelnikiem uczy się życia w nowej rzeczywistości, brnie przez szkoły językowe oraz walczy ze stereotypowymi opiniami na temat Polaków.

Równie ciekawe są historie innych emigrantów oraz Anglików, które gęstą siecią przeplatają historię głównej bohaterki. Znajdziemy tu historie miłosne i ludzkie dramaty, a wszystko to otoczone mgłą.

źródło opisu: www.papierowymotyl.pl

źródło okładki: www.papierowymotyl.pl

Zadna_Milostka | 2014-07-03
Przeczytana: 01 lipca 2014

Mówiąc autoironicznie, tego było potrzeba dla mego umysłu: ciekawych myśli.
„Wot. 4” Marii Budacz to patchwork myśli, który tworzy naprawdę fajny wzór, obrazek – można go oglądać zarówno z bliska jak i z daleka, a i tak ciekawi.
Prof. Krystyna Iglicka, demograf, rektor Uczelni Łazarskiego powiedziała „Rzeczpospolitej” trafną uwagę w kwestii emiracji: krwawimy ludźmi.

Viola Bu | 2013-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2013

Według Urzędu Statystycznego, na emigracji obecnie żyje około dwóch milionów Polaków. W przeważającej większości są to wyjazdy mające przyczynę ekonomiczną. Boom emigracyjny mający miejsce po 2004 roku przywiódł na Wyspy Brytyjskie wielu naszych rodaków. Jednym z nich jest autorka książki „Wot. 4” Maria Budacz. W reportażowy sposób w formie tekstowych migawek opowiada ona na temat życia imigrantów, sposobu oceniania ich przez obywateli Zachodu, ogólnych wniosków na ten temat. Zakres jest bardzo szeroki. Od naszych cech narodowych do upijających się Brytyjczyków w Polsce. Dzięki pani Budacz możemy podpatrzeć Polaków, którym się w UK udało i takich, którzy sobie nie radzą; takich, którzy za Polską tęsknia i takich, którzy zmieniają imiona i nazwiska na brzmiące angielsko.

Podczas czytania wciąż nasuwały mi się porównania do literatury imigracyjnej Manueli Gretkowskiej i Janusza Głowackiego. Z biegiem tekstu okazało się, że nie bezpodstawnie, bowiem Maria Budacz zna twórczość obu...