Ajas

fenuks

tivrusky | 2015-01-31
Na półkach: Ebook
Przeczytana: 31 stycznia 2015

Jakże wielki jest cień, przez trojańskie mury rzucany! Nieustępliwe i groźne stoją i milczą, tworząc scenę dla kolejnej już tragedii, tym razem przez Sofoklesa spisanej. Grecy, w nieskończoność zdaje się trzymani w pacie - tak jakby oni sami oblegani byli - niczym tonący brzytew się chwytają (Ifigenia), znosić muszą ciężkie próby, w tym, między sobą się spierając.

I tak Ajas (zwany też Ajaksem) syn Telamona, wchodzi w spór z Odyseuszem, spór który przegrywa. Gniew jego, przez bogów zwielokrotniony i rozjuszony, jest powodem niemożliwej do zniesienia hańby. Toteż Ajas staje się pierwszym w europejskiej literaturze (jako rzecze Wikipedia) bohaterem literackim targającym się na własne życie.

Na wielkiej scenie trojańskich murów, główną rolę odgrywa tym razem duma. Najpierw bowiem obrażeni bogowie zsyłają na Ajasa obłęd, potem ten, człek wielkiego honoru nie może unieść skazy na swej dumie, na końcu zaś mamy małą powtórkę z Antygony, gdzie obrażony Agamemnon odmawia czci zmarłemu....

Faerilka | 2017-09-30
Przeczytana: 28 września 2017