Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
sport
literatura faktu
August

Kartki z historii sportu przybliżają wiele sensacyjnych i dramatycznych wydarzeń. Czytelnik między innymi zajrzy za kulisy wschodnioniemieckiej wylęgarni sportowych brojlerów; przeczyta o żużlowcu, który wywalczył tytuł mistrza świata ze złamaną nogą; pozna szczegóły masakry, do której doszło podczas XX Olimpiady w Monachium, i nie do końca fortunnego izraelskiego odwetu za nią; odkryje, że to...

Czytelnik między innymi zajrzy za kulisy wschodnioniemieckiej wylęgarni sportowych brojlerów; przeczyta o żużlowcu, który wywalczył tytuł mistrza świata ze złamaną nogą; pozna szczegóły masakry, do której doszło podczas XX Olimpiady w Monachium, i nie do końca fortunnego izraelskiego odwetu za nią; odkryje, że to wcale nie Mike Tyson był pierwszym bokserskim "gryzoniem"; spotka się z rodziną, w której ojciec i syn zdobywali olimpijskie medale, a ich córka i siostra została najpierw sławną aktorką, a później księżniczką; dowie się, kto był najlepszym strzelcem w dziejach piłki nożnej oraz który lekkoatleta zapoczątkował zwyczaj odbywania rund honorowych z państwową flagą.

W książce pojawiają się takie wielkie postaci światowego i polskiego sportu, jak bułgarski, a następnie turecki ciężarowiec wszech czasów, Nahim Süleymanoglu, etiopski cesarz maratonu Abebe Bikila, fenomenalny polski "kangur" Józef Szmidt, polski żużlowiec i wielki pechowiec Mieczysław Połukard, jeden z najwszechstronniejszych sportowców w historii, Indianin Jim Thorpe, brazylijski geniusz dryblingu Garrincha czy rachityczny, a jednocześnie wspaniały polski długodystansowiec Zdzisław Krzyszkowiak.

źródło opisu: Zysk i S-ka, 2012

źródło okładki: http://www.sklep.zysk.com.pl/kartki-z-historii-sportu.html